Vinisius Junior Braziliyada o‘z klubiga ega bo‘ldi: "Real" yulduzining yangi loyihasi
San-Juan-del-Rey shahrining "Atletik" klubi uzoq tarixga ega bo‘lib, 1909 yilda tashkil etilgan. Klubning yutuqlari hozircha juda kamtarona: 2023 yilda ular o‘z tarixidagi ilk va hozircha yagona mukofoti bo‘lgan Minas-Jerays shtati Superkubogini qo‘lga kiritgan. Ayni vaqtda klub 2025 yilda tarixida birinchi marta Braziliyaning B Seriyasida maydonga tushmoqda.
Vinisius Juniorning bu investitsiyasi uning sport tadbirkorligidagi birinchi qadami emas. Ma’lum bo‘lishicha, "Real Madrid" yulduzi Portugaliyaning ikkinchi divizionida ishtirok etuvchi "Alverka" klubining ham ma’lum bir qismiga egalik qiladi. Bunday qarorlar orqali Vinisius nafaqat futbolchi sifatida, balki biznes sohasida ham o‘z nomini yanada yuqoriga ko‘tarishni maqsad qilgan.
Vinisiusning bu kabi loyihalari Yevropa futbolidagi taniqli futbolchilarning o‘z yurtlarida sportni rivojlantirish uchun investitsiyalar kiritishining yaqqol misoli bo‘lib qolmoqda. Uning bu tashabbusi "Atletik" klubining moliyaviy va sport jihatdan yanada rivojlanishiga xizmat qilishi mumkin.
Zamin.uz tahririyati futbol olamidagi qiziqarli yangiliklar, xususan, yulduz futbolchilarning maydondan tashqaridagi faoliyati haqida o‘z o‘quvchilariga ma’lumot berishda davom etadi. Vinisius Juniorning yangi loyihasi Braziliya futbolining kelajagiga qanday ta’sir ko‘rsatadi? Buni vaqt ko‘rsatadi.

Винисиус Жуниор в Бразилии создал свой клуб: "Реал" звезды новый проект
Мадридский клуб "Реал" и звезда бразильской национальной сборной Винисиус Джуниор открыли новую страницу в своей предпринимательской деятельности. 24-летний футболист на этот раз купил футбольный клуб на родине, расширив свои инвестиции в спортивной сфере.
По информации известного французского издания "Foot Mercato", Винисиус стал новым владельцем клуба "Атлетик", расположенного в штате Минас-Жерайс в Бразилии. Этот клуб участвует во втором дивизионе футбольного чемпионата страны, известном как Серия B. Финансовые аспекты сделки пока не раскрыты.
Клуб "Атлетик" из города Сан-Жуан-дел-Рей имеет долгую историю и был основан в 1909 году. Достижения клуба пока очень скромные: в 2023 году они завоевали свой первый и пока единственный трофей — Суперкубок штата Минас-Жерайс. В настоящее время клуб впервые выйдет на поле в Серии B Бразилии в 2025 году.
Инвестиции Винисиуса Джуниора не являются его первым шагом в спортивном предпринимательстве. Известно, что звезда "Реала" также владеет частью клуба "Алверка", который участвует во втором дивизионе Португалии. Через такие решения Винисиус стремится поднять свое имя не только как футболиста, но и в бизнес-сфере.
Проекты Винисиуса являются ярким примером того, как известные футболисты в европейском футболе инвестируют в развитие спорта в своих странах. Его инициатива может способствовать финансовому и спортивному развитию клуба "Атлетик".
Редакция Zamin.uz продолжает информировать своих читателей о интересных новостях из мира футбола, в частности о деятельности звездных футболистов вне поля. Как новый проект Винисиуса Джуниора повлияет на будущее бразильского футбола? Время покажет.