“Qo‘qon-1912” — “Nasaf”: tarix, raqamlar va yangi bellashuv arafasida
17 may kuni Qo‘qon shahrida Superliganing 10-turidan o‘rin olgan qiziqarli to‘qnashuv — “Qo‘qon-1912” va “Nasaf” jamoalari o‘rtasidagi o‘yin bo‘lib o‘tadi. Uchrashuv soat 20:00 da “Markaziy” stadionda start oladi.
Qarshi va Qo‘qon jamoalari orasidagi tarixiy raqobat muxlislar uchun hamisha qiziq bo‘lib kelgan. Bu galgi bahs oldidan ham statistikaga nazar tashlash maqsadga muvofiq.
Umumiy statistika: “Nasaf” ustun
Hozirgacha O‘zbekiston chempionati doirasida bu ikki jamoa 28 marta o‘zaro maydonda kuch sinashgan. “Ajdarlar” bu o‘yinlarning 19 tasida g‘alaba qozongan, “Qo‘qon-1912” esa 5 marta zafar quchgan. To‘rtta bellashuv durang bilan yakunlangan.
To‘plar nisbati ham “Nasaf” ustunligini ko‘rsatmoqda — 51:27. Umumiy ochkolarda “Nasaf”da 61 ball bo‘lsa, “Qo‘qon-1912” jamoasi 19 ochko to‘plagan.
Qo‘qondagi oxirgi uchrashuvlar qanday o‘tdi?
So‘nggi olti marta “Markaziy” stadionda o‘tgan bahslarda natijalar quyidagicha shakllangan:
- 02.05.2022 — “Qo‘qon-1912” 0:1 “Nasaf”
- 28.06.2021 — “Qo‘qon-1912” 1:2 “Nasaf”
- 14.07.2020 — “Qo‘qon-1912” 2:2 “Nasaf”
- 27.08.2019 — “Qo‘qon-1912” 1:0 “Nasaf”
- 13.09.2018 — “Qo‘qon-1912” 1:1 “Nasaf”
- 21.04.2018 — “Qo‘qon-1912” 0:0 “Nasaf”
Bu natijalardan ko‘rinib turibdiki, Qo‘qondagi bahslar “Nasaf” uchun oson kechmagan — so‘nggi 6 uchrashuvda ular faqat ikki marta yuta olgan. Qolgan to‘rt o‘yinda esa yoki durang, yoki mag‘lubiyat qayd etilgan.
Rezerv tarkiblar to‘qnashuvi
Asosiy tarkiblar o‘rtasidagi to‘qnashuvdan bir kun o‘tib, 18 may kuni “Qo‘qon-1912” va “Nasaf”ning o‘rinbosarlar jamoalari Yaypandagi “O‘zbekiston” stadionida o‘zaro maydonga chiqishadi.
Zamin.uz tahririyati ushbu bellashuvning barcha tafsilotlari va natijalarini sizga tezkor ravishda yetkazib borishda davom etadi. Siz kimning g‘alaba qozonishini kutyapsiz?

“Коканд-1912” — “Насаф”: история, цифры и накануне нового противостояния
17 мая в городе Коканд пройдет интересное противостояние в рамках 10-го тура Суперлиги — игра между командами “Коканд-1912” и “Насаф”. Встреча начнется в 20:00 на “Центральном” стадионе.
Историческое соперничество между командами Карши и Коканда всегда было интересно для болельщиков. И перед этим поединком целесообразно взглянуть на статистику.
Общая статистика: “Насаф” в преимуществе
До сих пор в рамках чемпионата Узбекистана эти две команды встречались 28 раз. “Драконы” одержали победу в 19 из этих игр, а “Коканд-1912” выиграл 5 раз. Четыре встречи завершились вничью.
Соотношение голов также показывает преимущество “Насаф” — 51:27. В общем зачете у “Насаф” 61 очко, а команда “Коканд-1912” набрала 19 очков.
Как прошли последние встречи в Коканде?
В последних шести матчах, проходивших на “Центральном” стадионе, результаты сложились следующим образом:
- 02.05.2022 — “Коканд-1912” 0:1 “Насаф”
- 28.06.2021 — “Коканд-1912” 1:2 “Насаф”
- 14.07.2020 — “Коканд-1912” 2:2 “Насаф”
- 27.08.2019 — “Коканд-1912” 1:0 “Насаф”
- 13.09.2018 — “Коканд-1912” 1:1 “Насаф”
- 21.04.2018 — “Коканд-1912” 0:0 “Насаф”
Из этих результатов видно, что матчи в Коканде не были легкими для “Насаф” — в последних 6 встречах они смогли выиграть только дважды. В остальных четырех играх были зафиксированы либо ничьи, либо поражения.
Столкновение резервных составов
Через день после встречи основных составов, 18 мая, резервные команды “Коканд-1912” и “Насаф” выйдут на поле стадиона “Узбекистан” в Яйпане.
Редакция Zamin.uz продолжит оперативно информировать вас обо всех деталях и результатах этого противостояния. За кем вы ждете победы?