Yamal nega Flik qolib Xaviga minnatdorlik bildirdi: “U bo‘lmaganida, bu darajaga yetib kelmasdim”
“Barselona” jamoasining yosh yulduzi Lamin Yamal mavsum yakunlaridan so‘ng jamoaning sobiq bosh murabbiyi Xavi Ernandes haqida samimiy fikr bildirdi. 2024/25 yilgi mavsumda Ispaniya chempionligini yutgan jamoaning asosiy tayanchlaridan biri bo‘lgan Yamal o‘zining bu darajaga yetishida Xavining o‘rni beqiyos ekanini ta’kidladi.
“Xavi biz kabi yosh futbolchilarga 'Barsa' safida debyut qilish imkoniyatini yaratdi. Uning ishonchi va ko‘rsatgan yo‘li uchun unga chin qalbimdan minnatdorlik bildirmoqchiman. Agar u bo‘lmaganida, hozirgi darajamga yeta olmasdim”, — dedi Yamal.
Yoshlarga ishongan murabbiyning mevasi
Xavi Ernandes o‘z davrida jamoaning yosh avlodini birinchi tarkibga jalb qilishga katta e’tibor qaratgan. Jumladan, Lamin Yamal, Fermin Lopes, Pau Kubarsi kabi futbolchilar aynan uning davrida ilk marta katta sahnaga qadam qo‘yishgan. Bu ishonch “Barsa”ning uzluksiz rivojlanuvchi akademiyasi — La Masiyaning samarasini yanada namoyon etdi.
Flik davrida natijalar yuqorida
Har qancha minnatdorlik Xaviga bildirilsa-da, “Barselona”da yangi bosh murabbiy sifatida taklif etilgan Xans-Diter Flik jamoani yangi bosqichga olib chiqdi. Germaniyalik mutaxassis rahbarligida jamoa mavsumni uchta yirik sovrin — La Liga chempionligi, Ispaniya Kubogi va Superkubogi bilan yakunladi.
Yamal esa aynan bu muvaffaqiyatli mavsumda o‘zini to‘liq ko‘rsata oldi. Uning chap qanotdagi tezligi, texnik mahorati va yosh bo‘lishiga qaramay, xulosali o‘yini mutaxassislar va muxlislar tomonidan yuksak baholanmoqda.
Zamin.uz tahririyati yosh iste’dodlarning rivoji va “Barselona”dagi yangi davr haqidagi yangiliklarni yoritishda davom etadi. Siz Yamalning kelajakdagi yutuqlaridan nima kutayapsiz? Uni yana qaysi murabbiy qo‘l ostida ko‘rishni istardingiz?

Ямал почему Флик остался Хави благодарен: “Если бы не он, я бы не достиг этого уровня”
Молодая звезда команды “Барселона” Ламин Ямал искренне высказался о бывшем главном тренере команды Хави Эрнандесе по окончании сезона. Ямал, который был одним из основных опор команды, выигравшей чемпионат Испании в сезоне 2024/25, подчеркнул, что роль Хави в достижении этого уровня неоценима.
“Хави создал возможность для таких молодых футболистов, как мы, дебютировать в 'Барсе'. Я хочу искренне поблагодарить его за доверие и показанный путь. Если бы не он, я бы не смог достичь своего нынешнего уровня”, — сказал Ямал.
Плод доверия тренера к молодежи
Хави Эрнандес в свое время уделял большое внимание привлечению молодежи в основной состав команды. В частности, такие футболисты, как Ламин Ямал, Фермин Лопес, Пау Кубарс, именно при нем впервые вышли на большую сцену. Это доверие еще больше продемонстрировало плоды академии “Барсы” — Ла Масии, которая постоянно развивается.
Результаты в эпоху Флика на высоте
Несмотря на всю благодарность Хави, новый главный тренер Ханс-Дитер Флик вывел команду на новый уровень. Под руководством немецкого специалиста команда завершила сезон с тремя крупными трофеями — чемпионством в Ла Лиге, Кубком Испании и Суперкубком.
Ямал смог полностью проявить себя именно в этом успешном сезоне. Его скорость на левом фланге, техническое мастерство и, несмотря на юный возраст, результативная игра высоко оцениваются специалистами и болельщиками.
Редакция Zamin.uz продолжит освещать развитие молодых талантов и новую эпоху в “Барселоне”. Что вы ожидаете от будущих успехов Ямала? Под чьим тренерским руководством вы хотели бы его видеть снова?