Postekoglu: “Kuboksiz davrni sindirish uchun ishondik va bosim qildik”
“Tottenxem” bosh murabbiyi Angelos Postekoglu jamoasiga Yevroturnirdagi muhim g‘alabadan keyin baho berdi. Murabbiy o‘z intervyusida pley-off o‘yinlaridagi muvaffaqiyat va klub tarixidagi uzoq “sovrinsizlik” davrini to‘xtatish haqida gapirdi.
“Men hali ham sodir bo‘lgan voqealarni anglab yetishimga vaqt kerak. Ammo bu yutuq klub uchun naqadar ulkan ahamiyatga ega ekanini bilaman. Qachongidir sovrinsizlik uzoqqa cho‘zilsa, uni bartaraf etish shunchalik qiyinlashadi”, — deydi Postekoglu.
Murabbiyning ta’kidlashicha, pley-off bahslari odatiy chempionat o‘yinlaridan farq qiladi va bu kabi bellashuvlarda ishonch va aniq taktik yondashuv hal qiluvchi omilga aylanadi:
“Men har doim nokaut formatdagi o‘yinlar o‘zgacha bo‘lishini aytib kelganman. Bunday o‘yinlarda o‘zingizga ishonishingiz, aniq reja bilan harakat qilishingiz kerak. Bugun bizda ishonch bor edi. Men g‘alabaga ishondim.”
Postekoglu “Manchester Yunayted”ga qarshi o‘yindagi tajribasi haqida ham to‘xtalib o‘tdi: “Biz yaxshi bilardik — agara bosimni erta qila olsak, MYU hujumda unchalik samarali bo‘lmasdi. Shu sababli jamoamiz yuqori pressing orqali ularning hujumlarini shikastlashga harakat qildi va bu ish berdi.”
Zamin.uz tahririyati “Tottenxem”ning bu tarixi yutug‘i, murabbiyning qat’iyatli yondashuvi va jamoa borasidagi keyingi rivojlanishini diqqat bilan kuzatib boradi. Siz “Tottenxem”ni keyingi mavsumda yana qanday muvaffaqiyatlar kutmoqda deb o‘ylaysiz?

Postekoglu: “Мы верили и давили, чтобы сломать эпоху без кубка”
Главный тренер "Тоттенхэма" Анджелос Постекоглу оценил свою команду после важной победы в еврокубке. В своем интервью тренер говорил о успехе в плей-офф и о том, как остановить долгий период "без трофеев" в истории клуба.
“Мне все еще нужно время, чтобы осознать произошедшие события. Но я знаю, насколько это достижение имеет огромное значение для клуба. Чем дольше длится период без трофеев, тем сложнее его преодолеть”, — говорит Постекоглу.
По словам тренера, матчи плей-офф отличаются от обычных чемпионатских игр, и в таких противостояниях уверенность и четкий тактический подход становятся решающими факторами:
“Я всегда говорил, что игры в формате нокаута особенные. В таких играх нужно верить в себя и действовать по четкому плану. Сегодня у нас была уверенность. Я верил в победу.”
Постекоглу также остановился на своем опыте в игре против "Манчестер Юнайтед": “Мы хорошо знали — если сможем оказать давление с самого начала, МЮ не будет столь эффективен в атаке. Поэтому наша команда старалась разрушить их атаки высоким прессингом, и это сработало.”
Редакция Zamin.uz внимательно следит за этой исторической победой "Тоттенхэма", решительным подходом тренера и дальнейшим развитием команды. Как вы думаете, каких успехов ждет "Тоттенхэм" в следующем сезоне?