Rustam Ashurmatov transferi bo‘yicha bahslar davom etmoqda
Futbol olamida o‘zbekistonlik himoyachi Rustam Ashurmatovning transferi bo‘yicha muhim voqealar sodir bo‘lmoqda, deb xabar berdi UPL.uz. Tehronning «Esteghlal» klubi unga jiddiy qiziqish bildirgan. Klubda sport direktori sifatida afsonaviy futbolchi Klarens Zeedorf ishlamoqda.
«Esteghlal» «Rubin»ga rasmiy taklif bergan, biroq Qozon klubi 700 ming dollardan ortiq narx so‘ragan. Bu summa eronliklar uchun yuqori bo‘lib, muzokaralar hozircha to‘xtab qolgan.
Zeedorf jamoani kuchaytirishni rejalashtirgan. Ashurmatov himoya chizig‘ini mustahkamlash uchun asosiy nomzodlardan biri hisoblanadi. Ayni paytda jamoada yana bir o‘zbekistonlik futbolchi — Jaloliddin Masharipov ham klubni tark etishi mumkin.
«Rubin» Ashurmatovni hozircha qo‘yib yuborishni istamayapti, garchi u ko‘pincha zaxirada qolayotgan bo‘lsa ham. Uning shartnomasi 2025-yilda tugaydi. Yana bir da’vogar klub — Ozarbayjonning «Neftchi»si bo‘lib, ular ham yaqin kunlarda taklif yuborishni rejalashtirgan.
«Neftchi» 2025 yil qishida ham futbolchini olishga urinib ko‘rgan, ammo murabbiy Rashid Rahimov boshqa himoyachi jarohat olgani bois transferni bekor qilgan.
Hozirda ikki klub — «Rubin» va «Neftchi» o‘rtasida kelishuv mavjudligi haqida taxminlar bor. Agar «Esteghlal» futbolchini olsa, bu Boku klubini ranjitishi mumkin.

Переговоры по трансферу Рустама Ашурматова продолжаются
В мире футбола происходят важные события по трансферу узбекского защитника Рустама Ашурматова, сообщает UPL.uz. Тегеранский клуб «Эстеглал» проявил к нему серьезный интерес. В клубе работает легендарный футболист Кларенс Зеедорф в качестве спортивного директора.
«Эстеглал» сделал официальное предложение «Рубину», однако казанский клуб запросил более 700 тысяч долларов. Эта сумма является высокой для иранцев, и переговоры пока приостановлены.
Зеедорф планирует усилить команду. Ашурматов является одним из основных кандидатов для укрепления защитной линии. В данный момент в команде также может покинуть клуб еще один узбекский футболист — Джалолиддин Машарипов.
«Рубин» пока не хочет отпускать Ашурматова, хотя он часто остается на скамейке запасных. Его контракт заканчивается в 2025 году. Еще один претендент — азербайджанский клуб «Нефтчи», который также планирует отправить предложение в ближайшие дни.
«Нефтчи» пытался подписать футболиста зимой 2025 года, но тренер Рашид Рахимов отменил трансфер из-за травмы другого защитника.
В настоящее время есть предположения о наличии соглашения между двумя клубами — «Рубином» и «Нефтчи». Если «Эстеглал» приобретет футболиста, это может огорчить клуб из Баку.