Jahon chempionati–2026 saralash bosqichidagi muhim bellashuv – BAA va O‘zbekiston terma jamoalari o‘rtasidagi uchrashuv oldidan Osiyo futbol konfederatsiyasi (OFK) tomonidan jiddiy nazorat ishlari amalga oshirilmoqda.
5 iyun kuni Abu-Dabidagi “Al Nahayyon” stadionida bo‘lib o‘tadigan bahs oldidan OFK o‘zining rasmiy doping-ofitserini O‘zbekiston terma jamoasi joylashgan mehmonxonaga yubordi. Ma’lumotlarga ko‘ra, ofitser terma jamoa a’zolaridan to‘rt nafar futbolchini tanlab, ulardan doping tahlili uchun biologik namuna olmoqda.
Bu kabi tekshiruvlar OFKning xalqaro standartlarga mos tartib-qoidalari doirasida muntazam ravishda amalga oshiriladi. Asosiy maqsad — futbolda halollik va sof raqobat tamoyillarini ta’minlashdir.
Ushbu doping nazorati nafaqat musobaqa shaffofligini ta’minlash, balki futbolchilar sog‘lig‘i va professional faoliyatini nazorat qilish uchun ham muhim ahamiyatga ega. Xususan, Jahon chempionati saralash bahslarida har bir terma jamoa sportchi sifatini har tomonlama tekshirish va nazorat qilishga katta e’tibor qaratilmoqda.
Odatda, bu kabi tekshiruvlar kutilmagan holda amalga oshiriladi va futbolchilar uchun har qanday muvaqqat qo‘shimcha vositalar yoki taqiqlangan moddalardan foydalanish xavfini bartaraf etishga qaratilgan. Bu galgi tanlovda qaysi futbolchilar tekshiruvdan o‘tkazilgani aniq aytilmagan bo‘lsa-da, barcha terma jamoa a’zolari OFK talablariga muvofiq to‘liq hamkorlik qilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, BAA – O‘zbekiston uchrashuvi 5 iyun kuni Abu-Dabi shahridagi “Al Nahayyon” stadionida bo‘lib o‘tadi. Ushbu uchrashuv O‘zbekiston terma jamoasi uchun juda muhim hisoblanadi va muxlislar ushbu bellashuvdan katta umid qilib turishibdi.
Qayd etish kerak, OFK dopingga qarshi kurash bo‘yicha har bir o‘yin oldidan yoki keyin futbolchilarni tekshirish vakolatiga ega. Bu, avvalo, sportda halollik va sog‘lom raqobat muhitini saqlashga qaratilgan chora-tadbirlardan biri sanaladi.

Контроль АФК: 4 футболиста нашей сборной на проверке
Важное событие отборочного этапа чемпионата мира 2026 года – встреча между сборными ОАЭ и Узбекистана – проходит под серьезным контролем Азиатской футбольной конфедерации (АФК).
Перед матчем, который состоится 5 июня на стадионе "Ал Нахайон" в Абу-Даби, АФК направила своего официального допинг-офицера в гостиницу, где размещена сборная Узбекистана. По имеющимся данным, офицер выбрал четырех футболистов из состава сборной для забора биологического образца на допинг-тест.
Подобные проверки проводятся регулярно в рамках международных стандартов АФК. Основная цель – обеспечить честность и чистую конкуренцию в футболе.
Этот контроль за допингом важен не только для обеспечения прозрачности соревнований, но и для контроля здоровья футболистов и их профессиональной деятельности. В частности, в отборочных матчах чемпионата мира каждой сборной уделяется большое внимание всесторонней проверке и контролю качества спортсменов.
Обычно такие проверки проводятся неожиданно и направлены на устранение риска использования футболистами любых временных дополнительных средств или запрещенных веществ. Хотя в этот раз не было точно указано, какие футболисты прошли проверку, все члены сборной полностью сотрудничают с требованиями АФК.
Напоминаем, что встреча ОАЭ – Узбекистан состоится 5 июня на стадионе "Ал Нахайон" в Абу-Даби. Этот матч считается очень важным для сборной Узбекистана, и болельщики возлагают большие надежды на это противостояние.
Следует отметить, что АФК имеет полномочия проверять футболистов перед или после каждой игры в борьбе с допингом. Это, прежде всего, считается одной из мер, направленных на сохранение честности и здоровой конкурентной среды в спорте.