Karlsen shaxmatdan charchadi: klassik o‘yindan voz kechishi mumkin
Shaxmat olamida jonli tarzda shov-shuvlarga sabab bo‘layotgan voqealardan biri — Magnus Karlsenning "Norway Chess" turniridagi so‘nggi bayonoti. 6-turda Gukeshga qarshi mag‘lub bo‘lganidan so‘ng, norvegiyalik grossmeyster shaxmatdagi kelajagi haqida jiddiy mulohazalar bilan o‘rtoqlashdi.
"Turnir davomida o‘zimni yomon his qilmayapman, ammo endilikda o‘yin menga zavq bermayapti. Odatda shaxmat menga ijobiy kayfiyat bag‘ishlardi, ammo endi o‘yin paytida o‘zimni o‘tmishdagi noqulay pozitsiyalarga tushib qolgandek his qilyapman. Hammasi sekin kechayapti, bu men uchun qiziqarli emas. Ha, yaxshi o‘ynashim mumkin, ammo buning o‘zi yetarli emas. Oxirida psixologik charchoqni his qilib, taslim bo‘ldim", — dedi Karlsen TV2 telekanaliga bergan intervyusida.
Shu bilan birga, Magnus o‘z so‘zlarida shaxmatni butunlay tark etish yoki hech bo‘lmaganda klassik formatdan voz kechish haqida o‘ylayapganini ochiq aytdi. Uning fikricha, bunday stressli holatlarni yana boshdan kechirishni xohlamaydi.
Mamlakatda xavotir kuchaydi
Tanqidiy bayonotlar nafaqat muxlislar, balki ekspertlar orasida ham jiddiy muhokamaga sabab bo‘ldi. TV2 shaxmat tahlilchisi Yon Lyudvig Xammer bu fikrlarni "juda tashvishli" deb atadi:
"Magnus agar klassik shaxmatni endi o‘ynamoqchi emasligini aytsa, 2026 yilda Norvegiyada klassik formatdagi musobaqa bo‘lishiga ishonchim kam. Balki vaqt formati Karlsenning ehtiyojlariga moslashtiriladi", — dedi u.
Amerikalik grossmeyster Xikaru Nakamura esa bu vaziyatga ko‘ngilsizlik bilan munosabat bildirdi:
"Bu xabardan xafaman. Magnus bilan o‘ynaganimiz so‘nggi klassik partiya bo‘lishi ehtimoli 25 foizdan yuqori. Bu shaxsiy jihatdan men uchun achinarli holat", — dedi Nakamura.
Karlsen — shaxmatning yuzi
Magnus Karlsen nafaqat bir necha karra jahon chempioni, balki butun dunyo bo‘ylab shaxmat yuziga aylangan shaxs hisoblanadi. Uning shaxmatga bo‘lgan munosabati va shaxsiy fikrlari turnirlar taqdiriga, hattoki formatlar shakliga ham ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Xulosa qilib aytganda, Karlsenning bu bayonoti shaxmat jamoasida kuchli ta’sir uyg‘otdi. Uning kelajakda qanday qaror qabul qilishi — butun shaxmat olamini qiziqtirgan asosiy savollardan biriga aylandi.

Карлсен устал от шахмат: он может отказаться от классической игры
Одним из событий, вызывающих живые обсуждения в мире шахмат, стало последнее заявление Магнуса Карлсена на турнире "Norway Chess". После поражения от Гукеша в 6-м туре норвежский гроссмейстер поделился серьезными размышлениями о своем будущем в шахматах.
"На турнире я не чувствую себя плохо, но теперь игра не приносит мне удовольствия. Обычно шахматы дарили мне положительное настроение, но теперь во время игры я чувствую себя так, будто попал в неудобные позиции из прошлого. Все идет медленно, это не интересно для меня. Да, я могу играть хорошо, но этого недостаточно. В конце концов, я почувствовал психологическую усталость и сдался", — сказал Карлсен в интервью телеканалу TV2.
При этом Магнус открыто заявил, что думает о том, чтобы полностью покинуть шахматы или, по крайней мере, отказаться от классического формата. По его мнению, он не хочет снова переживать такие стрессовые ситуации.
В стране усилились тревоги
Критические заявления вызвали серьезные обсуждения не только среди болельщиков, но и среди экспертов. Шахматный аналитик TV2 Йон Людвиг Хаммер назвал эти мысли "очень тревожными":
"Если Магнус скажет, что больше не хочет играть в классические шахматы, у меня мало уверенности в том, что в 2026 году в Норвегии пройдет соревнование в классическом формате. Возможно, формат времени будет адаптирован к потребностям Карлсена", — сказал он.
Американский гроссмейстер Хикару Накамура также выразил недовольство по поводу этой ситуации:
"Мне грустно слышать эту новость. Вероятность того, что наша последняя классическая партия с Магнусом станет последней, выше 25 процентов. Это печальная ситуация для меня лично", — сказал Накамура.
Карлсен — лицо шахмат
Магнус Карлсен не только многократный чемпион мира, но и человек, ставший лицом шахмат по всему миру. Его отношение к шахматам и личные мнения могут повлиять на судьбу турниров, даже на форму форматов.
В заключение, заявление Карлсена оказало сильное влияние на шахматное сообщество. Какое решение он примет в будущем — стал одним из основных вопросов, интересующих весь шахматный мир.