BAA milliy terma jamoasining sobiq bosh murabbiyi doktor Abdulloh Misfer 2026 yilgi Jahon chempionati saralash bosqichida o‘zbekistonlik raqib ustidan g‘alaba qozonish uchun jamoaning barcha zarur imkoniyat va resurslarga ega ekanligini ta’kidladi. Bu haqda u Emirates Today nashriga bergan intervyusida fikr bildirdi.
Kosminga ishonch baland, jamoada kuch bor
Misferning fikricha, hozirgi bosh murabbiy Kosmin Olariu terma jamoaning ichki muhiti va o‘yinchilar salohiyatini yaxshi biladi, bu esa uning boshqa murabbiylardan ustunligini ta’minlaydi. “U futbolchilarni faqat maydonda emas, ruhiy jihatdan ham teran tushunadi”, – deydi Misfer.
Mudofaa xatolari unutilmasligi kerak
Shu bilan birga, u Toshkentda o‘tgan birinchi o‘yindagi (0:1) mag‘lubiyat sabablarini ham esga oldi. Unga ko‘ra, himoya chizig‘idagi kamchiliklar tahlil qilinishi va bu safar bartaraf etilishi lozim.
“Endi imkoniyatni boy berishga haqqimiz yo‘q”
“Jahon chempionati yo‘llanmasi uchun kurashda BAAning endi hech qanday xatoga yo‘l qo‘yishga haqqi yo‘q. Jamoa faqat g‘alaba uchun harakat qilishi shart: O‘zbekiston va Qirg‘iziston ustidan g‘alaba qozonish — majburiy vazifa. Shuningdek, Qatar — O‘zbekiston bahsida qozog‘istonliklar g‘alaba qozonishiga ham umid bog‘lanishi mumkin”, — dedi Misfer.
Jamoada raqobat kuchaygan
Sobiq murabbiyning aytishicha, Kosmin tomonidan chaqirilgan futbolchilar yaxshi jismoniy holatda va asosiy tarkib uchun raqobat kuchaygan. Bu ichki raqobat o‘yin sifatiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Hujum va himoya o‘rtasidagi muvozanatni saqlab qolish esa muvaffaqiyat uchun kalit omillardan biri bo‘ladi.
Abdulloh Misferning bayonotidan kelib chiqadigan xulosa shunday: BAA terma jamoasi bosh murabbiyi va futbolchilari hozirda yetarli resurs, tayyorgarlik va ishonchga ega. Bo‘lajak bellashuv – faqat taktik muvozanat, psixologik barqarorlik va maydondagi sodiqlik masalasidir.
Eslatib o‘tamiz, BAA – O‘zbekiston o‘yini 5 iyun kuni, Toshkent vaqti bilan soat 21:00 da start oladi. Ushbu bellashuv har ikki jamoa uchun Jahon chempionati sari hal qiluvchi bosqich bo‘ladi.
ў
Қ
қ
Ғ
ғ
Ҳ
ҳ

Бывший главный тренер национальной сборной ОАЭ доктор Абдулло Мисфер отметил, что команда имеет все необходимые возможности и ресурсы для победы над узбекским соперником в отборочном этапе чемпионата мира 2026 года. Об этом он заявил в интервью изданию Emirates Today.
Уверенность в Космине высока, в команде есть сила
По мнению Мисфера, нынешний главный тренер Космин Оляриу хорошо знает внутреннюю атмосферу команды и потенциал игроков, что обеспечивает его преимущество над другими тренерами. “Он глубоко понимает футболистов не только на поле, но и с психологической точки зрения”, – говорит Мисфер.
Ошибки в защите не должны быть забыты
В то же время он вспомнил о причинах поражения в первом матче, который прошел в Ташкенте (0:1). По его словам, недостатки в линии защиты должны быть проанализированы и устранены в этот раз.
“Теперь у нас нет права упустить возможность”
“В борьбе за путевку на чемпионат мира ОАЭ больше не имеет права на ошибки. Команда должна действовать только для победы: победа над Узбекистаном и Кыргызстаном — это обязательная задача. Также можно надеяться на победу казахстанцев в матче Катар — Узбекистан”, — сказал Мисфер.
В команде усилилась конкуренция
По словам бывшего тренера, футболисты, вызванные Космином, находятся в хорошей физической форме, и конкуренция за место в основном составе возросла. Эта внутренняя конкуренция может положительно сказаться на качестве игры. Сохранение баланса между атакой и защитой станет одним из ключевых факторов успеха.
Вывод, исходя из заявления Абдулло Мисфера, таков: у главного тренера и игроков сборной ОАЭ сейчас достаточно ресурсов, подготовки и уверенности. Будущая схватка — это вопрос только тактического баланса, психологической стабильности и преданности на поле.
Напоминаем, что матч ОАЭ — Узбекистан начнется 5 июня в 21:00 по ташкентскому времени. Это противостояние станет решающим этапом для обеих команд на пути к чемпионату мира.
ў
Қ
қ
Ғ
ғ
Ҳ
ҳ