Safonov «PSJ»dan ketib, faol o‘yin maydoniga chiqishi lozim – Mostovoy
Avvalroq 26 yoshli rossiyalik futbolchining turk “Galatasaray” va inglizning “Bornmut” klublari tomonidan qiziqish bildirilayotgani haqida ma’lumotlar tarqalgan edi.
Mostovoy Metaratings nashriga bergan intervyusida Safonovning faol o‘yin amaliyotiga ega bo‘lishi muhimligini ta’kidladi.
U “Safonovni faol o‘ynaydigan jamoada ko‘rishni istardim. Bu o‘yinchi zaxirada o‘tirib, vaqti-vaqti bilan maydonga tushmasligi noto‘g‘ri.
Agar u ketishga qaror qilsa, bu to‘g‘ri qadam bo‘ladi, chunki unga doimiy o‘yin amaliyoti kerak”, deya fikr bildirdi.
Ekspertning fikriga ko‘ra, “Galatasaray” yoki “Bornmut” jamoalariga o‘tish Safonov uchun orqaga qadam bo‘lmaydi, ayniqsa agar u u yerda birinchi raqamli darvozabon bo‘lsa. Joriy mavsumda Safonov “PSJ” tarkibida 17 o‘yin o‘tkazib, 13 ta gol o‘tkazib yuborgan, shuningdek, yetti marta o‘z darvozasini yopib qolishga muvaffaq bo‘lgan.
Bu holat futbolchining faoliyatidagi muhim bosqich hisoblanadi, chunki doimiy raqobat va o‘yin tajribasi futbolchining professional darajasini oshirishda muhim ahamiyatga ega.
Shuningdek, bu kabi o‘zgarishlar uning kelajakdagi muvaffaqiyatlari va xalqaro maydondagi o‘rnini mustahkamlashga yordam beradi.
O‘zbekiston Respublikasi sport sohasida ham xuddi shunday o‘zgarishlar va yangiliklar yuz berib, futbolchilarimiz xalqaro maydonda o‘zini ko‘rsatmoqda. Masalan, O‘zbek milliy taomlari va madaniyati singari, sport ham davlatimizning muhim qismi hisoblanadi.
Gijduvon shashligi yoki Samarqand nonlari kabi milliy merosimizni asrab-avaylash singari, sportda ham o‘z o‘rinimizni topish uchun doimiy intilish zarur.
Shuningdek, mamlakatimizda yoshlar uchun ko‘plab imkoniyatlar yaratilmoqda, bunda sportning barcha turlari, jumladan, futbol rivojlanishiga alohida e’tibor qaratilmoqda. Tuxum barak kabi an’anaviy o‘zbek taomlari singari, sport ham xalqimiz hayotida muhim o‘rin tutadi va uni yanada rivojlantirishga ko‘p kuch sarflanmoqda.

Сафонову необходимо покинуть «ПСЖ» и выйти на игровое поле – Мостовой
Бывший футболист команды “Спартак” Александр Мостовой высказал мнение о том, что голкипер Матвей Сафонов может покинуть французский клуб “ПСЖ”. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
Ранее появилась информация о том, что 26-летним российским футболистом интересуются турецкий “Галатасарай” и английский “Борнмут”. Мостовой в интервью изданию Metaratings подчеркнул важность активной игровой практики для Сафонова.
Он сказал: “Я хотел бы видеть Сафонова в команде, где он будет активно играть. Неправильно, чтобы этот игрок сидел на скамейке запасных и выходил на поле время от времени.
Если он решит уйти, это будет правильным шагом, так как ему нужна постоянная игровая практика”, - высказал мнение эксперт. По мнению эксперта, переход в команды “Галатасарай” или “Борнмут” не будет шагом назад для Сафонова, особенно если он станет основным голкипером. В текущем сезоне Сафонов провел 17 матчей за “ПСЖ”, пропустив 13 голов, а также семь раз сумел сохранить свои ворота в неприкосновенности. Эта ситуация является важным этапом в карьере футболиста, так как постоянная конкуренция и игровой опыт имеют важное значение для повышения профессионального уровня игрока.
Кроме того, такие изменения помогут укрепить его будущие успехи и место на международной арене. В спортивной сфере Республики Узбекистан также происходят подобные изменения и новшества, наши футболисты демонстрируют себя на международной арене. Например, как узбекская национальная кухня и культура, спорт также является важной частью нашей страны.
Как сохранение нашего национального наследия, такого как гиждуванская шаша или самаркандские лепешки, так и постоянное стремление занять свое место в спорте необходимо. Кроме того, в нашей стране создается множество возможностей для молодежи, при этом особое внимание уделяется развитию всех видов спорта, включая футбол. Спорт, как и традиционные узбекские блюда, такие как яичный барек, занимает важное место в жизни нашего народа, и на его дальнейшее развитие тратится много усилий.