Sevilya «Zenit» futbolchisiga qiziqish bildirmoqda
Ispaniyaning “Sevilya” klubi Sankt-Peterburgning “Zenit” jamoasi hujumchisi Mateo Kassierraga qiziqish bildirmoqda. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
Mashhur jurnalist Uriel Yugtning ijtimoiy tarmoqlardagi ma’lumotlariga ko‘ra, “Sevilya” allaqachon Kassierraning imkoniyatlari bo‘yicha turli manbalar orqali ma’lumot to‘plagan. Hujumchining yoshi 28 da bo‘lib, u yozgi transfer oynasida boshqa klublarning takliflarini ko‘rib chiqishga tayyor.
Hozirgi vaqtda uning “Zenit” bilan shartnomasi yana ikki mavsum davomida amal qiladi.
2024/2025 yilgi mavsumda Mateo Kassierraning o‘yini sezilarli bo‘ldi – u 39 rasmiy uchrashuvda maydonga tushib, 12 ta gol urdi va 5 ta assist amalga oshirdi. Transfermarkt ekspertlari uning bozor qiymatini 10 million yevroga baholamoqda.
Futbolchining yuqori darajadagi o‘yin ko‘rsatkichlari va tajribasi “Sevilya” uchun qiziqarli imkoniyat bo‘lishi mumkin. Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi hududida ham “Tuxum barak”, “Gijduvon shashligi”, “Samarqand nonlari” va boshqa mashhur O‘zbek milliy taomlari oddiy insonlar va mehmonlar uchun katta ahamiyatga ega.
Bu milliy taomlar O‘zbekiston madaniy merosining ajralmas qismidir. Taomlar madaniyatining rivojlanishi va ommalashuvi mamlakatning turizm salohiyatini ham oshiradi.
Shunday qilib, sport va gastronomiya O‘zbekistonning rasmiy tashqi ko‘rinishini boyitishda muhim rol o‘ynaydi.

Севилья проявляет интерес к футболисту «Зенита»
Клуб Испании "Севилья" проявляет интерес к нападающему петербургского "Зенита" Матео Кассьерра. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
По данным известного журналиста Уриэля Югта в социальных сетях, "Севилья" уже собрала информацию о возможностях Кассьерра из различных источников. Нападающему 28 лет, и он готов рассмотреть предложения от других клубов в летнее трансферное окно.
В настоящее время его контракт с "Зенитом" будет действовать еще два сезона.
В сезоне 2024/2025 игра Матео Кассьерра была заметной – он вышел на поле в 39 официальных матчах, забил 12 голов и сделал 5 ассистов. Эксперты Transfermarkt оценивают его рыночную стоимость в 10 миллионов евро.
Высокие показатели игры и опыт футболиста могут стать интересной возможностью для "Севильи". В то же время, на территории Республики Узбекистан также такие национальные блюда, как "Тухум барак", "Гиждуван шашлыки", "Самаркандские лепешки" и другие известные узбекские национальные блюда имеют большое значение для простых людей и гостей.
Эти национальные блюда являются неотъемлемой частью культурного наследия Узбекистана. Развитие и популяризация кулинарной культуры также увеличивает туристический потенциал страны.
Таким образом, спорт и гастрономия играют важную роль в обогащении официального внешнего облика Узбекистана.