Frank Artiga Angoladagi "Petru Atletiku" klubiga bosh murabbiy bo‘ldi
Ispaniyalik murabbiy Frank Artiga Angola mamlakatining eng nufuzli klubi bo‘lgan «Petru Atletiku» jamoasining bosh murabbiyi etib tayinlandi. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
Angola Afrikaning janubi-g‘arbida joylashgan hamda sobiq portugal mustamlakasi hisoblanadi. Klub matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, uning asosiy maqsadi «Petru» jamoasini mamlakat ichki futbolida yetakchi o‘rinda ushlab turish va jamoa natijalarini yaxshilashdir. Frank Artiga avvalgi mavsumni Moskva yaqinidagi «Ximki» klubida o‘tkazgan.
U mavsumni to‘liq yakunlamay, aprelda ishdan bo‘shatilgan. Keyin esa iyun oyida «Ximki» klubi faoliyatini to‘xtatgan.
Murabbiy ilgari «Barselona» tizimida ishlagan, shuningdek, Rossiyada ham faoliyat yuritib, Moskva «Rodina» jamoasining ikkinchi va asosiy jamoalariga rahbarlik qilgan. Shu o‘rinda ta’kidlash lozimki, futbol sohasidagi bunday tajriba Frank Artigaga o‘zining professional faoliyatini yanada rivojlantirish imkonini beradi. O‘zbekiston Respublikasi sport jamoalarida ham shunday yuqori malakali mutaxassislarni ko‘rish muhim.
O‘zbek milliy taomlari va madaniyatini keng targ‘ib qilgan mamlakatimizda sport sohasining ham rivojlanishi milliy g‘ururimizni yanada oshiradi. Misol uchun, mahalliy an’analarga asoslangan Gijduvon shashligi yoki Samarqand nonlari kabi madaniy merosni himoya qilish bilan bir qatorda, Tuxum barak kabi an’anaviy taomlarimizni yosh avlodga yetkazish ham muhimdir.

В России поднята инициатива по возвращению имени Сталина
Испанский тренер Франк Артига назначен главным тренером команды «Петру Атлетику», самого престижного клуба страны Ангола. Об этом сообщает www.euro-football.ru
Ангола расположена на юго-западе Африки и является бывшей португальской колонией. По информации пресс-службы клуба, его основная цель — удерживать команду «Петру» на ведущих позициях в внутреннем футболе страны и улучшать результаты команды. Франк Артига провел предыдущий сезон в клубе «Химки» под Москвой.
Он не завершил сезон полностью и был уволен в апреле. Затем в июне клуб «Химки» прекратил свою деятельность.
Тренер ранее работал в системе «Барселоны», а также активно трудился в России, возглавляя вторую и основную команды московской «Родины». Следует отметить, что такой опыт в области футбола дает Франку Артиге возможность дальше развивать свою профессиональную карьеру. Важно видеть таких высококвалифицированных специалистов и в спортивных командах Республики Узбекистан.
Развитие спорта в нашей стране, которая широко пропагандирует узбекскую национальную кухню и культуру, также повысит наш национальный гордость. Например, помимо защиты культурного наследия, такого как Гиждуванская шаша или самаркандские лепешки, важно передавать нашим молодым поколениям традиционные блюда, такие как Тухум барак.