Gazzaev: RPLda legionerlar limiti noto‘g‘ri qaror
Mashhur murabbiy Valeriy Gazzaev Rossiya futbolidagi legionerlar limiti haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U yillar oldin, o‘z rahbarligida CSKA jamoasi UEFA kubogini qo‘lga kiritgan davrda Rossiyada chet ellik futbolchilar uchun hech qanday cheklov bo‘lmaganini eslatdi. Gazzaevning so‘zlariga ko‘ra, 2005 yilda Rossiya futboli eng gullagan davr bo‘lgan.
Shu yil CSKA finalda Lissabonning Sporting jamoasiga qarshi o‘ynab, 3:1 hisobida g‘alaba qozongandi. Shunday paytda hech qanday legioner limiti mavjud emas edi.
Hozirgi kunda Rossiya Premyer-Ligasidagi har bir klub mavsum uchun 13 nafar legionerni ro‘yxatga olishi mumkin. Shu bilan birga, maydonda birdaniga eng ko‘pi bilan 8 nafar legioner bo‘lishiga ruxsat berilgan.
Gazzaev ta’kidlaganidek, har qanday sport turida, xususan futbolda, sog‘lom raqobat doimo mavjud bo‘lishi zarur. Bu esa jamoalar va futbolchilar sifatining oshishiga xizmat qiladi.
Shuning uchun legionerlar soniga qat’iy cheklovlar qo‘yish futbol rivojiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Gazzaevning fikricha, jamoalar o‘z kuchini to‘g‘ri yo‘naltirsa va raqobatbardosh bo‘lsa, futbol yanada jozibali va sifatli bo‘ladi.

Газзаев: Лимит легионеров в РПЛ — неправильное решение
Знаменитый тренер Валерий Газзаев высказал свое мнение о лимите легионеров в российском футболе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он напомнил, что много лет назад, во время его руководства командой ЦСКА, в России не было никаких ограничений для иностранных футболистов. По словам Газзаева, 2005 год был самым расцветом российского футбола.
В том году ЦСКА в финале сыграл против лиссабонского Спортинга и одержал победу со счетом 3:1. В то время лимита легионеров не существовало.
В настоящее время каждый клуб Российской Премьер-Лиги может зарегистрировать 13 легионеров на сезон. При этом на поле одновременно может находиться не более 8 легионеров.
Как отметил Газзаев, в любом виде спорта, особенно в футболе, всегда необходимо наличие здоровой конкуренции. Это способствует повышению качества команд и игроков.
Поэтому жесткие ограничения на количество легионеров могут негативно сказаться на развитии футбола. По мнению Газзаева, если команды правильно направляют свои силы и являются конкурентоспособными, футбол становится более привлекательным и качественным.