UEFA Lion klubiga qattiq shart qo‘ydi, evrokubok uchun
Fransuzning “Lyon” futbol klubi ikkinchi divizionga tushish xavfi ostida qolganida, UEFA tomonidan qat’iy shartlar qo‘yildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu shartlar bajarilganda klub Yevropa Ligasi musobaqasida ishtirok etish huquqini saqlab qolishi mumkin. Bu haqda L’Equipe nashri ma’lumot berdi. Yevropa futbol ittifoqi klub uchun maxsus kelishuv tayyorladi.
Ushbu kelishuv doirasida klub 50 million yevro jarima to‘lashi kerak. Jarimaning 12,5 million yevrosi shartnoma bo‘yicha majburiy to‘lov bo‘lib, kelgusidagi vaziyatdan qat’iy nazar to‘lanishi lozim.
Qolgan jarimalar esa moliyaviy talablarning bajarilishiga bog‘liq bo‘ladi. Majburiy shartlar orasida yirik investitsiyalar jalb qilish, ish haqi jamg‘armasini cheklash, ijobiy transfer balansini ta’minlash hamda Ligue 1 dagi o‘rnini saqlab qolish kiradi. Ayniqsa, so‘nggi talab muhim sanaladi: agar klub yuqori ligada qololmasa, unda u Yevropa kuboklarida qatnasha olmaydi. Lyon klubi rahbariyati ushbu kelishuvni allaqachon imzolagan va uning ijrosining murakkabligini yaxshi tushungan.
Klub oldida turgan vazifalar katta va moliyaviy intizomni qat’iy amalga oshirish talab etiladi. Bu choralar klubning kelgusi muvaffaqiyatlari uchun muhimdir.

UEFA жестко поставила условие клубу Лион для еврокубка
Футбольный клуб «Лион» из Франции оказался под угрозой вылета во второй дивизион, и UEFA выставила жесткие условия. Об этом сообщает Euro-football.ru.
При выполнении этих условий клуб может сохранить право участвовать в турнире Лиги Европы. Об этом сообщает издание L’Equipe. Европейский футбольный союз подготовил специальное соглашение для клуба.
В рамках этого соглашения клуб должен уплатить штраф в размере 50 миллионов евро. 12,5 миллиона евро из штрафа является обязательным платежом по контракту и должно быть выплачено независимо от будущей ситуации.
Остальные штрафы будут зависеть от выполнения финансовых требований. Обязательные условия включают привлечение крупных инвестиций, ограничение фонда заработной платы, обеспечение положительного трансферного баланса, а также сохранение места в Ligue 1. Особенно важным является последний требование: если клуб не сможет остаться в высшем дивизионе, то он не сможет участвовать в еврокубках. Руководство клуба Лион уже подписало это соглашение и хорошо понимает сложность его исполнения.
Перед клубом стоят большие задачи, и требуется строгое соблюдение финансовой дисциплины. Эти меры важны для будущих успехов клуба.