Germaniyaning taniqli murabbiyi Yurgen Klinsmann, ilgari milliy terma jamoasi bilan ishlagan mutaxassis, Madridning "Real" jamoasi bosh murabbiyi Xabi Alonso haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U Alonsoning hujumchilar Kilian Mbappe va Vinisius Junior bilan to‘g‘ri yondashuvni topa olishi haqida shubha bildirdi. Klinsmannning fikricha, faqat Messi kabi o‘yinchilarga ega klublar o‘nta futbolchi bilan himoyaga o‘tishni amalga oshirishi mumkin.
U Alonsoning jamoani himoyada to‘g‘ri ishlashiga erishishi haqida ishonchi kamligini ta’kidladi. Mbappe allaqachon katta o‘yinchi bo‘lib ulg‘aygan, Vinisius esa jamoa hamkasblarining himoyaga yordam bermayotganini ko‘rmoqda, dedi u Marca nashriga bergan intervyusida. So‘ngida mutaxassis Alonsoning shu qiyin vaziyatdan eng kam zararla chiqishiga umid bildirdi.
Umuman olganda, bu murabbiyning o‘z jamoasini himoyada yaxshilashga bo‘lgan yondashuvi va taktikasi haqida shubhalari bor, ammo u har qanday holatda ham muvaffaqiyatga erishishga intilishini hisobga oladi. Alonsoning vazifasi murakkab bo‘lsa-da, u o‘z ishini professional darajada bajarishga harakat qilmoqda.

Клинсманн усомнился в привлечении нападающих Алонсо к защите
Известный тренер Германии Юрген Клинсман, ранее работавший с национальной сборной, высказал мнение о главном тренере мадридского "Реала" Хаби Алонсо. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он выразил сомнение в том, что Алонсо сможет найти правильный подход к нападающим Килиану Мбаппе и Винисиусу Жуниору. По мнению Клинсмана, только клубы с игроками уровня Месси могут реализовать переход в защиту с десятью футболистами.
Он подчеркнул, что у него мало уверенности в том, что Алонсо сможет добиться правильной работы команды в защите. Мбаппе уже стал большим игроком, а Винисиус видит, что его товарищи по команде не помогают в защите, сказал он в интервью изданию Marca. В конце специалист выразил надежду, что Алонсо сможет выйти из этой сложной ситуации с минимальными потерями.
В целом, у этого тренера есть сомнения относительно подхода и тактики Алонсо по улучшению защиты своей команды, однако он учитывает, что в любом случае тот стремится к успеху. Несмотря на сложность задачи Алонсо, он старается выполнять свою работу на профессиональном уровне.