FIFA 2026 yilgi chempionatda tanaffuslarni uzaytiradi
Xalqaro professional futbolchilar federatsiyasi (FIFPro) hisobicha, FIFA AQShda o‘tkazilayotgan Klublar Jahon chempionatidan muhim saboq olishi kerak. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Kelasi yili AQSh, Kanada va Meksika terma jamoalar o‘rtasidagi Jahon chempionatiga mezbonlik qiladi. AQShdagi issiq iqlimni hisobga olgan holda, FIFPro FIFAdan 2026 yilgi Jahon chempionatida o‘yinlar orasidagi tanaffus vaqtini 15 daqiqadan 20 daqiqagacha uzaytirishni so‘ramoqda.
Shuningdek, har bir yarim vaqt davomida suv ichish uchun ajratilgan tanaffuslarni ham ko‘paytirish taklif qilinmoqda. Shu bilan birga, eng issiq hududlarda o‘yinlarni kechroq vaqtga belgilash tavsiya etilmoqda.
Bu choralar futbolchilarning sog‘lig‘ini saqlash va ularning o‘yinda yuqori darajada ishtirok etishini ta’minlashga qaratilgan. Goal portali bu tavsiyalar haqida ma’lumot berdi.
Ushbu takliflar futbolchilarning salomatligini himoya qilish, qiyin iqlim sharoitlarida ularning samaradorligini oshirish uchun muhimdir. FIFA ushbu masalalarni jiddiy ko‘rib chiqishi va kelajakda o‘tkaziladigan musobaqalarda tegishli choralarni ko‘rishi kutilmoqda.

FIFA продлит перерывы на чемпионате 2026 года
Согласно Международной федерации профессиональных футболистов (FIFPro), FIFA должна извлечь важный урок из клубного чемпионата мира, проходящего в США. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В следующем году США, Канада и Мексика будут принимать чемпионат мира среди национальных команд. Учитывая жаркий климат в США, FIFPro просит FIFA продлить время перерыва между играми на чемпионате мира 2026 года с 15 до 20 минут.
Также предлагается увеличить количество перерывов для питья воды в каждом тайме. Кроме того, рекомендуется назначать игры в самых жарких регионах на более позднее время.
Эти меры направлены на сохранение здоровья футболистов и обеспечение их высокой активности в игре. Портал Goal сообщил об этих рекомендациях.
Эти предложения важны для защиты здоровья футболистов и повышения их эффективности в сложных климатических условиях. Ожидается, что FIFA серьезно рассмотрит эти вопросы и примет соответствующие меры на будущих турнирах.