Xabi Alonso: Vinisius chap qanot yoki markazda o‘ynaydi
Madridning “Real” futbol klubining bosh murabbiyi Xabi Alonso Vinisius Junior haqida savolga javob berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Braziliyalik futbolchi “Real”ning 1/8 finaldagi “Yuventus”ga qarshi o‘yinida asosiy tarkibda maydonga tushdi. Uchrashuv 1:0 hisobida madridliklarning g‘alabasi bilan yakunlandi.
24 yoshli futbolchi butun o‘yinni to‘liq o‘tkazdi, ammo hisobga gol yoki assist kiritmadi. Alonso Vinisius pozitsiyasi haqida shunday dedi: u chap qanotda yoki hujumning markazida o‘ynashi mumkin. Bu o‘yindan o‘yinga bog‘liq, qaysi pozitsiya kerak bo‘lsa, shunday joyda maydonga tushadi.
Ya’ni, murabbiyning taktik rejasiga qarab uning pozitsiyasi o‘zgaradi. Vinisius Junior Klublar jahon chempionatining to‘rtta o‘yinida bitta gol urdi va bir golga assistentlik qildi. Bu ko‘rsatkich uning jamoaga qo‘shgan hissasini ko‘rsatadi.
Alonso bu tajribali futbolchini jamoaning muhim o‘yinchisi sifatida hisoblaydi va kelajakda uning imkoniyatlaridan samarali foydalanishga intilmoqda. Vinisius yosh va iste’dodli futbolchi sifatida “Real”ning hujum chizig‘ida muhim rol o‘ynashda davom etadi.

Хаби Алонсо: Винисиус играет на левом фланге или в центре
Главный тренер мадридского клуба "Реал" Хаби Алонсо ответил на вопрос о Винисиусе Джуниоре. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Бразильский футболист вышел в основном составе в матче 1/8 финала против "Ювентуса". Встреча завершилась победой мадридцев со счетом 1:0.
24-летний футболист провел весь матч, но не записал на свой счет ни гола, ни ассиста. Алонсо сказал о позиции Винисиуса: он может играть на левом фланге или в центре атаки. Это зависит от игры к игре, в зависимости от того, какая позиция нужна, он выходит на поле на этом месте.
То есть его позиция меняется в зависимости от тактического плана тренера. Винисиус Джуниор забил один гол и сделал один ассист в четырех матчах клубного чемпионата мира. Этот показатель демонстрирует его вклад в команду.
Алонсо считает этого опытного футболиста важным игроком команды и стремится эффективно использовать его возможности в будущем. Винисиус продолжит играть важную роль в атакующей линии "Реала" как молодой и талантливый футболист.