Borussiya Monterreyni mag‘lub etib, chorak finalga chiqdi
Dortmundning "Borussiya" jamoasi birinchi bo‘limning o‘rtalarida Monterreyga qarshi o‘zining an’anaviy tezkor uzatmalari va qarshi pressingi bilan yorqin o‘ynadi, biroq uzoq vaqt bunday rejimda yetishmadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Birinchi bo‘lim oxiri va ikkinchi bo‘limda "shmeli" (asalarilar) raqibga umid bog‘lab, ular hisobni tenglashtirishga ulgurmasligiga ishondi. Oradan vaqt o‘tib, yakuniy natijaga qarab, umidlari to‘g‘ri ekanini aytish mumkin.
"Evro-Futbol.Ru" tarmog‘i ushbu uchrashuv bo‘yicha "Borussiya"ning besh o‘yinchisiga subyektiv baho berdi. Ushbu o‘yin natijasida Dortmund jamoasi Klub chempionlar musobaqasining chorak finaliga chiqib, Madriddagi "Real" jamoasi bilan bahs yuritadi. Maksimal ball — 10 (o‘yinning boshida baho 6,0 edi). Seru Girassi — 8,5.
Lautaro Martinez yaqinda ikki o‘yinda gol ura olmaslik bilan jiddiy muammoga duch kelgan edi, ammo Seru Girassi "Ulsan Hyundae"ga qarshi o‘yinda cheklangan imkoniyatlardan foydalangan. Monterreyga qarshi o‘yinda u dubllik qayd etdi va birinchi bo‘limda ikkita vaziyatni mukammal hal qildi.
Nozik to‘p bilan ishlashi va birinchi holatda nafis yakunlashi, ikkinchisida esa ortiqcha rasmiyatchiliksiz, kuchli zarba berdi. Hat-trik yoki pokerga yetmasa-da, imkoniyatlari bor edi.
"Borussiya"ning o‘sha o‘yindagi olti zarbasining barchasi Girassining hisobiga yozildi. Karim Adeyemi — 8,0. Girassiga ikkita golga uzatma berdi, shuningdek Gross bilan yaxshi hamkorlik qildi.
Himoyaviy vazifalar bajarishda uning hissasi unchalik katta bo‘lmadi. Masalan, "Borussiya" darvozasiga zarba berilganda uni to‘sishga harakat qilgani yo‘q edi. Judd Bellingem — 6,5.
55 daqiqada (o‘rinbosar qilguncha) bir marta hujumni jonlantirdi — hujumda samaraliroq bo‘lishi mumkin. Yaqin vaqt ichida uning e’tibori sariq kartochka olganligi sabab chorak finalda ukasi bilan o‘yin o‘tkazolmasligi haqida bo‘ladi. Niklas Zyule — 3,5.
Hisob 2:0 bo‘lgach, va tez orada uchinchi gol urilmagach, "Borussiya" Monterreyga imkoniyatlar berishni boshladi. Meksika jamoasi o‘yinchilari markazga doimiy uzatmalar qilish kerakligini tushunishdi.
Zyule ko‘p janglarni yo‘qotdi, raqiblarni orqasidan o‘tib ketishiga yo‘l qo‘ydi. Ikki marta dribllangda yutqazdi, biroq ikkita to‘pni qaytarishga ham muvaffaq bo‘ldi. Yulian Ryurson — 4,0.
O‘z qanotini Koronadan himoya qila olmadi. Ana shundan keyin Monterrey gol urishga olib kelgan uzatma bo‘ldi, boshqa gol ham bo‘lishi mumkin edi.
Boshqa tomondan, Ryurson qattiq kurashib, Adeyemiga ajoyib golga uzatma berdi. Uning yetkazgan uzatmasi Bellingemning gol urishiga yaqin bo‘ldi.
Ammo himoyada u ko‘pincha Zyule kabi o‘ynadi, olti jangdan faqat bittasini yutqazdi. Muallif: Kirill Ivantsov

Боруссия победила Монтеррей и вышла в четвертьфинал
Команда "Боруссия" из Дортмунда ярко сыграла против Монтеррея в первой половине, используя свои традиционные быстрые передачи и прессинг, однако долгое время не могла поддерживать такой темп. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В конце первого тайма и во втором тайме "шмели" (пчелы) надеялись, что соперник не сможет сравнять счет. Со временем, судя по итоговому результату, можно сказать, что их надежды оправдались.
Сеть "Евро-Футбол.Ру" субъективно оценила пятерых игроков "Боруссии" по итогам этой встречи. В результате игры команда из Дортмунда вышла в четвертьфинал Кубка чемпионов, где встретится с мадридским "Реалом". Максимальный балл — 10 (в начале игры оценка была 6,0). Серу Гирасси — 8,5.
Лаутаро Мартинес недавно столкнулся с серьезной проблемой, не сумев забить в двух играх, однако Серу Гирасси воспользовался ограниченными возможностями в матче против "Ульсана Хёндэ". В игре против Монтеррея он оформил дубль и идеально завершил две ситуации в первом тайме.
Его работа с мячом была изящной, в первом случае он завершил атаку элегантно, а во втором — мощным ударом без лишних формальностей. Хотя он и не достиг хет-трика или покера, шансы у него были.
Все шесть ударов "Боруссии" в том матче были записаны на счет Гирасси. Карим Адейеми — 8,0. Он отдал две передачи на гол Гирасси и также хорошо взаимодействовал с Гроссом.
Его вклад в защитные действия не был значительным. Например, когда был нанесен удар по воротам "Боруссии", он не пытался его блокировать. Джуд Беллингем — 6,5.
На 55-й минуте (до замены) он один раз активизировал атаку — мог бы быть более эффективным в нападении. В ближайшее время его внимание будет сосредоточено на том, что из-за желтой карточки он не сможет сыграть в четвертьфинале с братом. Никлас Зюле — 3,5.
Когда счет стал 2:0, и вскоре не был забит третий гол, "Боруссия" начала давать возможности Монтеррею. Игроки мексиканской команды поняли, что им нужно постоянно делать передачи в центр.
Зюле проиграл много единоборств, позволив соперникам проходить мимо себя. Дважды он проиграл в дриблинге, но также смог вернуть два мяча. Юлиан Рюрсон — 4,0.
Он не смог защитить свой фланг от Короны. После этого была передача, приведшая к голу Монтеррея, мог быть и другой гол.
С другой стороны, Рюрсон активно боролся и отдал великолепную передачу на гол Адейеми. Его передача была близка к тому, чтобы привести к голу Беллингема.
Однако в защите он часто играл так же, как Зюле, выиграв только одно из шести единоборств. Автор: Кирилл Иванцов