Artiga «Ximki»ning moliyaviy qiyinchiligi haqida fikr bildirdi
Ispaniyalik murabbiy Frank Artiga Podmoskovye "Ximki" jamoasining moliyaviy qiyinchilikka duchor bo‘lishi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U 48 yoshda bo‘lib, 2024 yil iyundan 2025 yil aprelga qadar jamoani boshqargan. Artiga o‘zining "Match TV"ga bergan intervyusida shunday dedi: "Bu juda afsusli holat.
Barcha futbolchilar, xodimlar va klub vakillari "Ximki"ni saqlab qolish uchun ko‘p kurashdi va azob chekdi. Biz RPLda qolganimizda, klub moliyaviy muammolarini hal qiladi, deb o‘ylagandik." Eslatib o‘tamiz, Rossiya chempionatining so‘nggi mavsumini "Ximki" 12-o‘rinda yakunlagan va sport tamoyili asosida yuqori liga safida qolgan edi.
Biroq, deyarli milliard rublga teng qarzi sababli ular keyingi mavsumda ishtirok etish uchun litsenziyani ololmadi. Rossiya Premer-Ligasining yangi mavsumi 18 iyuldan boshlanishi rejalashtirilgan.
Klubning moliyaviy holati va kelajagi borasida hali aniq qarorlar qabul qilinishi kutilmoqda. "Ximki" muxlislari va jamoa a'zolari uchun bu murakkab davr bo‘lib qolmoqda.
Klubning barqarorligini tiklash va yangi mavsumga tayyorlanish uchun jiddiy ishlar olib borilishi zarur.

Артига высказал мнение о финансовых трудностях «Химок»
Испанский тренер Франк Артига высказался о финансовых трудностях подмосковной команды «Химки». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ему 48 лет, он руководил командой с июня 2024 года по апрель 2025 года. Артига в интервью «Матч ТВ» сказал: «Это очень печальная ситуация.
Все футболисты, сотрудники и представители клуба много боролись и страдали, чтобы сохранить «Химки». Мы думали, что, оставаясь в РПЛ, клуб решит свои финансовые проблемы.» Напоминаем, что последний сезон чемпионата России «Химки» завершили на 12-м месте и остались в высшей лиге на спортивной основе.
Однако из-за долга, равного почти миллиарду рублей, они не смогли получить лицензию для участия в следующем сезоне. Новый сезон Российской Премьер-Лиги планируется начать 18 июля.
Ожидаются окончательные решения по финансовому состоянию и будущему клуба. Для болельщиков «Химок» и членов команды это остается сложным периодом.
Необходимо провести серьезные работы для восстановления стабильности клуба и подготовки к новому сезону.