Myuller: Transfer narxlari futbol ruhini o‘zgartiradi
Myunxenning "Bavariya" klubi hujumchisi Tomas Myuller transfer bozoridagi narxlar haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, futbolchi uchun 150 million yevro deganda klublar o‘rtasidagi muzokaralar qiymati tushuniladi. Bu raqamni qanchalik anglash mumkin?
Ushbu pulga Neymarni sotib olish mumkin emas, lekin juda ko‘p daraxt ekish mumkin. Shunday katta summa bilan ko‘plab foydali ishlar amalga oshirilishi mumkin, dedi 35 yoshli hujumchi CBS telekanaliga bergan intervyusida.
Shuningdek, Neymarning Ispaniyaning "Barselona" klubidan Fransiyaning "Parij Sen-Jermen" klubiga o‘tishi futbol tarixidagi eng qimmat transferlardan biri hisoblanadi. 2017 yilda Parij klubi braziliyalik futbolchi uchun "ko‘k-burgund" jamoasiga 222 million yevro to‘ladi.
Bu transfer futbol olamida katta yangilik bo‘lib, rekord narx sifatida qolmoqda. Tomas Myullerning so‘zlariga ko‘ra, shunday katta miqdorda pul sarflash o‘rniga, insonlar yanada foydali ishlarga eʼtibor qaratishi kerak.
U transfer narxlarining bugungi futbol uchun juda yuqori ekanligini ta’kidladi va bu mablag‘larni boshqacha yo‘nalishlarda ishlatish mumkinligini aytdi. Futbolchilar va klublar orasidagi narxlar oshishi davom etsa, bu sportning mohiyatini o‘zgartirishi mumkin, dedi hujumchi.
Umuman olganda, futbol bozoridagi katta transferlar faqat sport emas, balki iqtisodiy va ijtimoiy muammolarni ham yuzaga keltiradi. Shuning uchun mavzuga jiddiy yondashish lozim, deb qo‘shimcha qildi Tomas Myuller.

Мюллер: Трансферные цены изменят дух футбола
Нападающий мюнхенской "Баварии" Томас Мюллер высказал свое мнение о ценах на трансферном рынке. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, сумма в 150 миллионов евро подразумевает стоимость переговоров между клубами за игрока. Насколько можно понять эту цифру?
За эти деньги нельзя купить Неймара, но можно посадить очень много деревьев. С такой большой суммой можно сделать много полезных дел, сказал 35-летний нападающий в интервью CBS.
Также переход Неймара из испанского клуба "Барселона" во французский "Пари Сен-Жермен" считается одним из самых дорогих трансферов в истории футбола. В 2017 году парижский клуб заплатил бразильскому футболисту 222 миллиона евро "сине-бордовой" команде.
Этот трансфер стал большим событием в мире футбола и остается рекордным по цене. По словам Томаса Мюллера, вместо того чтобы тратить такие большие суммы денег, людям следует обратить внимание на более полезные дела.
Он отметил, что цены на трансферы сегодня очень высоки для футбола и сказал, что эти средства можно было бы использовать в других направлениях. Если рост цен между игроками и клубами продолжится, это может изменить суть спорта, сказал нападающий.
В целом, большие трансферы на футбольном рынке создают не только спортивные, но и экономические и социальные проблемы. Поэтому к этой теме нужно подходить серьезно, добавил Томас Мюллер.