Pisarskiy garov o‘yinida bilvosita ishtirok etdi
Payshanba kuni hujumchi Vladimir Pisarskiyga o‘tkazilgan tekshiruv natijasida to‘rt yilga diskvalifikatsiya berilgani e’lon qilindi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Shundan uch yili shartli tarzda hisoblanadi. Ushbu qaror futbolchining garov o‘yinlari bilan bog‘liq ish bo‘yicha qabul qilindi.
Shu bilan birga, Pisarskiy "Sochi" va "Pari NN" o‘rtasidagi o‘yinda natijani manipulyatsiya qilmagani aniqlangan. U o‘yinda qizil kartochka olgan edi.
Shu savol tug‘iladi: futbolchi nimasi uchun jazolangan? Rossiya Futbol Ittifoqi etikasi bo‘yicha qo‘mita rahbari Aleksey Stukalov bu borada izoh berdi.
Aniqlanishicha, Pisarskiy o‘yinning o‘tkazilgan kuni do‘stiga qarz sifatida pul yuborgan. Futbolchi do‘stining o‘sha o‘yinga pul tikmoqchi ekanligini bilgan.
Rossiya Futbol Ittifoqining etika qoidalarining 18-moddasida futbol subyektlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri yoki bilvosita garov o‘yinlari, qimor va shunga o‘xshash tadbirlarda ishtirok etish taqiqlangani qayd etilgan. Stukalovning so‘zlariga ko‘ra, Pisarskiy ehtiyotkorlik ko‘rsatmagan va bilvosita garov o‘yinlarida qatnashgan.
Bu nafaqat qonunlarga, balki Rossiya Futbol Ittifoqi, UEFA va FIFA qoidalariga ham zid hisoblanadi. Etika qo‘mitasi Pisarskiyning harakatlarida o‘yinning natijasiga noqonuniy ta’sir ko‘rsatish holatini aniqlamagan.
Shuningdek, Vladimir o‘z xatosini tan olgani inobatga olingan. Ushbu holat futbol va sport etikasi me’yorlarini buzganligi uchun futbolchiga nisbatan jazo choralari qo‘llanildi.
Bu xatti-harakatlar kelajakda takrorlanmasligi lozim. Sportning shaffofligi va adolatliligini ta’minlash uchun bunday holatlarga qat’iy choralar ko‘riladi.

Писарский гаров в игре косвенно участвовал
В четверг было объявлено о дисквалификации нападающего Владимира Писарского на четыре года после проведенной проверки. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Из них три года считаются условными. Это решение было принято по делу, связанному с азартными играми футболиста.
При этом было установлено, что Писарский не манипулировал результатом матча между "Сочи" и "Пари НН". Он получил красную карточку в игре.
Возникает вопрос: за что наказан футболист? Глава комитета этики Российского футбольного союза Алексей Стукалов прокомментировал этот вопрос.
Выяснилось, что Писарский отправил своему другу деньги в качестве долга в день проведения матча. Футболист знал, что его друг собирается сделать ставку на этот матч.
В статье 18 правил этики Российского футбольного союза указано, что субъектам футбола запрещено участвовать в азартных играх, ставках и подобных мероприятиях прямо или косвенно. По словам Стукалова, Писарский не проявил осторожности и участвовал в азартных играх косвенно.
Это противоречит не только законам, но и правилам Российского футбольного союза, УЕФА и ФИФА. Комитет этики не выявил фактов незаконного влияния на результат игры в действиях Писарского.
Также было учтено, что Владимир признал свою ошибку. В связи с этим к футболисту были применены меры наказания за нарушение норм этики футбола и спорта.
Такие действия не должны повторяться в будущем. Для обеспечения прозрачности и справедливости спорта будут приняты строгие меры против подобных случаев.