Chelsi Palmeirasni mag‘lub etib, yarim finalga chiqdi
So‘nggi erta tongda Moskva vaqti bilan Klublar jahon chempionati doirasida "Chelsi" "Linkoln Fainenshel Fild" stadionida "Palmeiras" bilan to‘qnash keldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Estevao esa kelajakdagi jamoasiga qarshi maydonga chiqdi. Ushbu o‘yinda Braziliya derbisining yarim finalda o‘tkazilishi aniqlandi, chunki g‘olib "Fluminense"ga qarshi o‘ynash huquqini qo‘lga kiritardi.
O‘yinning yakuniy natijasi Palmeiras va Chelsi o‘rtasida 1:2 bo‘lib, gollar 16-daqiqada Ko‘l Palmerdan, 53-daqiqada Estevaodan va 83-daqiqada o‘z darvozasiga Veverton Pereyradan kiritildi. 2021 yilda Palmeiras Kubok Libertadorezni qo‘lga kiritgan bo‘lsa, Chelsi esa Chempionlar Ligasi g‘olibi bo‘lgan.
Shu sababli ikkala jamoa ham 2025 yilgi Klublar Jahon chempionatiga yo‘l oldi. Guruh bosqichida Palmeiras Chelsidan kamroq ochko to‘plagan (beshga nisbatan olti), ammo o‘z guruhida birinchi o‘rinni egalladi, aristo'kratlardan farqli ravishda.
1/8 finalda ikki jamoaga ham qo‘shimcha vaqt kerak bo‘ldi. Palmeiras "Botafogo"ni 120 daqiqada mag‘lub etdi, Chelsi esa 120 daqiqadan ortiq vaqt davomida, shuningdek, ob-havo to‘xtatgandan keyin "Benfika"ni yirik hisobda mag‘lub etdi.
O‘yinda birinchi zarba nominal mezbonlardan bo‘ldi, ammo bu zarba darvozaga yo‘llanmadi, chunki to‘siqqa urildi. So‘ngra Estevao o‘ng yarim himoyadan kuchli zarba yo‘lladi.
Londonda jamoa 4-daqiqaning oxirida darvozaga aniq zarba berdi. Maydon markazida to‘pni yo‘qotgandan so‘ng tezda qaytarib olindi.
Kukurelya oldinga chiqib, qisqa pasni Palmerga berdi, u esa o‘ng past burchakka zarba berdi, ammo Veverton uni to‘siqqa qaytardi. Palmeiras himoyada Gustavo Gomes va Pikeresning diskvalifikatsiyasi hamda Muriloning jarohati tufayli zaiflashdi.
Yarim himoyada ham muammolar kuzatildi. San-Paulu jamoasi markazda tez-tez to‘pni yo‘qotib qo‘yardi, bu Chelsi uchun yangi hujumlar imkonini berdi.
16-daqiqada Chalo'baning uzatmasini qabul qilib olgan Palmer jarima maydonchasidan tashqaridan chap burchakka aniq zarba berdi. Bu golni nishonlash chog‘ida Ko‘l qo‘llarini ko‘kragiga qisib o‘ziga xos imo-ishora qildi.
Kukurelya burchak zarbasidan keyin yaqin masofadan urdi, ammo Veverton to‘pni qaytardi. Nkunku Enzo Fernandesning uzatmasini qabul qilib, darvozaga zarba berdi, ammo to‘p darvozabon qo‘liga tushdi.
Palmer Nkunkuga pas berdi, ammo uning zarbasi chap o‘ng burchakdan oshib ketdi. Birinchi bo‘lim oxirida Palmeiras faollashib, Estevao va Viktor Roke ko‘zga tashlanmadi.
Vanderlan Giyaning uzatmasidan bosh bilan zarba berdi, ammo to‘p darvozabon Sanches qo‘lida qoldi. Bo‘lim oxirida Delap maydondan chetlatildi, u markazda qilingan qoidabuzarlik uchun ikkinchi sariq kartochkani oldi va yarim finalni o‘tkazib yuboradi.
Ikkinchi bo‘lim boshida Palmeiras bosim o‘tkazib, gol urishga harakat qildi. Estevao jamoadoshi tomonidan berilgan imkoniyatni yaxshi bajarmadi, ammo boshqa vaziyatda Kolvillni aldab, o‘ng yarim himoyadan zarbani aniq yo‘lladi.
To‘p darvoza ustunidan qaytdi va ichkariga kirib, hisobni tenglashtirdi. Chelsidan Joao Pedro maydonga tushib, Palmeirasdan esa 1/8 final qahramoni Paulinyo maydonga kirdi.
Andre Santos Mikael orqasiga to‘p uzatdi va arbitrga murojaat qilib qo‘lini ko‘tardi, ammo penaltiga sabab bo‘lmadi. Palmeiras tezkor hujumda Alanga uzatish berdi, ammo u chapdan zarba berib, to‘pni darvozaga aniq yo‘llay olmadi.
Burchak zarbasidan keyin Joao Pedro Kukurelyaga pas berdi, ammo uning zarbasi darvoza oralig‘idan yuqoriroq ketdi. Maydonga tushgan Maduake to‘pni tashlab yuborgan paytlari bo‘ldi, ammo u va Enzo Fernandes bilan Palmer Palmeiras himoyasini bosim ostida ushlab turgan edi.
Shu bosim 83-daqiqada natija berdi. Ingliz jamoasi burchak zarbasini ijro etdi, Gusto chap jarima maydoni ichidan zarba berdi, to‘p riko‘shyet qilib Veverton darvozasiga kirdi.
Paulinyoda hisobni tenglashtirish imkoniyati bor edi, ammo u o‘ng burchakka zarba yo‘llay olmadi. Chelsi g‘alabasini saqlab qoldi va yarim finalga chiqdi.
Bu bahsda Delap va Kolvill diskvalifikatsiya tufayli qatnashmaydi. Qo‘shimcha vaqtda Veverton Palmeirasni ikki marta qo‘rqituvchi zarbalardan himoya qildi.
Ushbu g‘alaba bilan Chelsi yarim finalda Fluminensega qarshi maydonga ko‘tariladi. Muallif: Kirill Ivantsov

Челси победил Палмейрас и вышел в полуфинал
На последнем раннем утре по московскому времени в рамках клубного чемпионата мира "Челси" встретился с "Палмейрасом" на стадионе "Линкольн Файненшел Филд". Об этом сообщает Euro-football.ru.
Эстевао вышел на поле против своей будущей команды. В этом матче стало ясно, что бразильское дерби пройдет в полуфинале, так как победитель получит право сыграть с "Флуминенсе".
Итоговый счет матча между Палмейрасом и Челси составил 1:2, голы были забиты на 16-й минуте Кэла Пальмера, на 53-й минуте Эстевао и на 83-й минуте в свои ворота Вевертона Перейры. В 2021 году Палмейрас завоевал Кубок Либертадорес, а Челси стал победителем Лиги чемпионов.
Поэтому обе команды отправились на клубный чемпионат мира 2025 года. На групповом этапе Палмейрас набрал меньше очков, чем Челси (шесть против пяти), но занял первое место в своей группе, в отличие от аристократов.
В 1/8 финала обеим командам потребовалось дополнительное время. Палмейрас победил "Ботафого" за 120 минут, а Челси также победил "Бенфику" с крупным счетом после того, как игра была остановлена из-за погодных условий.
Первый удар в матче был нанесен номинальными хозяевами, но он не попал в ворота, так как ударился о стенку. Затем Эстевао нанес мощный удар с правого полузащиты.
В Лондоне команда нанесла точный удар в ворота на 4-й минуте. После потери мяча в центре поля он был быстро возвращен.
Кукурелья вышел вперед и отдал короткий пас Пальмеру, который нанес удар в правый нижний угол, но Вевертон отбил его. Палмейрас ослабел в защите из-за дисквалификации Густаво Гомеса и Пикереса, а также травмы Мурило.
Проблемы наблюдались и в полузащите. Команда Сан-Паулу часто теряла мяч в центре, что давало Челси новые возможности для атак.
На 16-й минуте Палмер, приняв передачу от Чало, нанес точный удар из-за штрафной в левый угол. Во время празднования гола Кэл сложил руки на груди в своеобразном жесте.
После углового Кукурелья ударил с близкого расстояния, но Вевертон отбил мяч. Нкунку принял передачу от Энцо Фернандеса и нанес удар в ворота, но мяч попал в руки вратаря.
Палмер отдал пас Нкунку, но его удар прошел выше правого угла. В конце первого тайма Палмейрас активизировался, но Эстевао и Виктор Роке не были заметны.
Вандерлан нанес удар головой после передачи Гиана, но мяч остался в руках вратаря Санчеса. В конце тайма Делап был удален с поля, получив вторую желтую карточку за нарушение в центре, и пропустит полуфинал.
В начале второго тайма Палмейрас оказал давление и пытался забить гол. Эстевао не справился с возможностью, предоставленной товарищем по команде, но в другой ситуации обманул Колвилла и точно ударил с правого полузащиты.
Мяч отскочил от перекладины и вошел в ворота, сравняв счет. Из Челси на поле вышел Жоао Педро, а из Палмейра вышел герой 1/8 финала Паулиньо.
Андре Сантос отдал пас за спину Микаэлу и поднял руку к арбитру, но это не привело к пенальти. Палмейрас провел быструю атаку, и Аланга сделал передачу, но он не смог точно ударить с левой стороны.
После углового Жоао Педро отдал пас Кукурелье, но его удар прошел выше перекладины. На поле появился Мадуаке, который потерял мяч, но он и Энцо Фернандес продолжали оказывать давление на защиту Палмейра.
Это давление дало результат на 83-й минуте. Английская команда исполнила угловой, Густо нанес удар из левой штрафной, мяч рикошетом попал в ворота Вевертона.
У Паулиньо был шанс сравнять счет, но он не смог попасть в правый угол. Челси удержал победу и вышел в полуфинал.
В этом матче Делап и Колвилл не смогут участвовать из-за дисквалификации. В дополнительное время Вевертон дважды защитил Палмейрас от опасных ударов.