Syomin: Legionerlar limitidan ko‘ra murabbiylar muhim
Rossiya terma jamoasi va Moskva “Lokomotiv” jamoasining sobiq murabbiyi Yuri Syomin mamlakat chempionatidagi legionerlar limiti o‘zgarishi mumkinligi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, eng muhimi murabbiylarning bolalar va o‘smirlar sport maktablari hamda professional jamoalardagi faoliyatidir. Limiting o‘zgarishi futbolchilarning rivojlanishiga ta’sir qilmaydi, deya ta’kidlaydi Syomin.
Hozirgi kunda Rossiya Premer-Ligasida legionerlar limiti ro‘yxatda 14 nafar, maydonda esa 8 nafarni tashkil etadi. Kelajakda bu raqamlar mos ravishda 10 va 5 nafarga kamaytirilishi mumkin.
Oldinroq ushbu mavzu yuzasidan “Spartak” jamoasining sobiq darvozaboni Anzor Kavazashvili va sobiq bosh direktori Yuri Pervak o‘z fikrlarini bildirib o‘tishgan. Bu masala futbol sohasida muhim ahamiyatga ega bo‘lib, jamoalarning tarkibini va yurtimiz futbolchilari uchun imkoniyatlarni qayta ko‘rib chiqishga sabab bo‘ladi.

Сёмин: Тренеры важнее, чем лимит легионеров
Бывший тренер сборной России и московского «Локомотива» Юрий Сёмин высказал мнение о том, что лимит легионеров в чемпионате страны может измениться. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, самое важное — это деятельность тренеров в детских и юношеских спортивных школах, а также в профессиональных командах. Изменение лимита не повлияет на развитие футболистов, подчеркивает Сёмин.
В настоящее время лимит легионеров в Российской Премьер-Лиге составляет 14 человек в списке и 8 на поле. В будущем эти цифры могут быть уменьшены до 10 и 5 соответственно.
Ранее по этой теме свои мнения высказали бывший вратарь «Спартака» Анзор Кавазашвили и бывший генеральный директор Юрий Первак. Этот вопрос имеет важное значение в футболе и может привести к пересмотру составов команд и возможностей для наших футболистов.
Кроме того, роль тренеров в качественной подготовке молодого поколения футболистов заслуживает особого внимания.