Meksikalik futbolchi Yamal rekordini yangiladi
Meksikalik 16 yoshli futbolchi Jilberto Mora Meksika terma jamoasi tarkibida 2025 yilgi Gold Cup musobaqasida g‘olib bo‘ldi. Final o‘yinida Meksika terma jamoasi amerikalik raqiblarini mag‘lub etdi.
Uchrashuvda amerikaliklar murabbiyi sifatida Maurisio Pochettino faoliyat yuritdi. Shu tariqa, Mora terma jamoa darajasida har qanday unvonni qo‘lga kiritgan eng yosh futbolchi bo‘ldi.
U oldingi rekordni yangiladi. Avvalgi rekord Lamin Yamalyaga tegishli bo‘lib, u o‘tgan yozda Ispaniya terma jamoasi bilan Yevropa chempionatida g‘olib bo‘lgan edi.
Yamala o‘shanda 17 yosh va bir kunlik edi, Mora esa 16 yosh 265 kunlikda chempionlikni qo‘lga kiritdi. Jilberto Mora hozirda "Klub Amerika" jamoasida faoliyat olib bormoqda.
Uning muvaffaqiyati yosh sportchilar uchun katta ilhom manbai hisoblanadi. Ushbu yutuq Meksika futbolining rivojlanishidan dalolat beradi va kelajakda yanada ko‘proq yulduzlarning paydo bo‘lishiga umid uyg‘otadi.

Мексиканский футболист Ямал обновил рекорд
16-летний мексиканский футболист Жилберто Мора стал победителем Кубка золота 2025 года в составе сборной Мексики. В финальном матче сборная Мексики одержала победу над американскими соперниками.
Встречу возглавлял тренер американцев Маурисио Почеттино. Таким образом, Мора стал самым молодым футболистом, который завоевал любой титул на уровне сборной.
Он обновил предыдущий рекорд. Предыдущий рекорд принадлежал Ламину Ямале, который стал победителем чемпионата Европы с испанской сборной прошлым летом.
На тот момент Ямале было 17 лет и один день, а Мора завоевал чемпионство в 16 лет и 265 дней. Жилберто Мора в настоящее время выступает за команду "Клуб Америка".
Его успех является большим источником вдохновения для молодых спортсменов. Это достижение свидетельствует о развитии мексиканского футбола и внушает надежду на появление еще большего числа звезд в будущем.