Arapov: Premyer-ligaga o‘tish adolatli bo‘lishi kerak
Dmitriy Arapov, avval Ekaterinburgning "Ural" jamoasida darvozabon sifatida o‘ynagan futbolchi, Moskva "Torpedo" jamoasining diskvalifikatsiyasi oqibatida "Orenburg" jamoasining o‘rnini egallashi haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, sport tamoyiliga ko‘ra, kuchli jamoa musobaqada qolishi kerak edi. Kim kuchliroq bo‘lsa, shunday bo‘lishi lozim.
Hozir esa "Orenburg" sun’iy ravishda Premyer-ligaga kiritilgan va ularga hech qanday qiyinchilik tug‘dirmagan. O‘tgan mavsumda "Orenburg" Rossiya chempionatida o‘n beshinchi o‘rinni egallab, sport mezonlari asosida yuqori liga tarkibidan chiqishi kerak edi.
Shunday qilib, Arapovning ta’kidlashicha, jamoaning yuqori ligaga qaytishi adolatli yo‘l bilan amalga oshirilmagan. Bu holat sportning asosiy printsiplariga zid keladi va musobaqaning haqqoniyligini shubha ostiga qo‘yadi.
Futbol jamoalari o‘z kuchi va natijalariga qarab baholanishi muhimdir. Sportda adolat va halollik tamoyillari doimo ustuvor bo‘lishi lozim.

Арапов: Переход в Премьер-лигу должен быть справедливым
Дмитрий Арапов, ранее игравший в качестве вратаря в екатеринбургском "Урале", высказал свое мнение о том, что команда "Оренбург" заняла место московского "Торпедо" в результате дисквалификации. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, согласно спортивным принципам, сильная команда должна оставаться в соревновании. Кто сильнее, тот и должен быть.
Сейчас "Оренбург" искусственно введен в Премьер-лигу и им не составило никакого труда. В прошлом сезоне "Оренбург" занял пятнадцатое место в чемпионате России и должен был покинуть высшую лигу на основании спортивных критериев.
Таким образом, по словам Арапова, возвращение команды в высшую лигу не было осуществлено справедливым путем. Эта ситуация противоречит основным принципам спорта и ставит под сомнение честность соревнования.
Футбольные команды должны оцениваться в зависимости от своей силы и результатов. Принципы справедливости и честности в спорте всегда должны быть приоритетными.