Ledyahov Orenburgning RPLga qaytishini sharhladi
Rossiya terma jamoasi va Spartak jamoasining sobiq futbolchisi Igor Ledyahov Rossiya futbol ittifoqi tomonidan Orenburg jamoasini yuqori ligaga qaytarish haqidagi qarorni sharhladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikricha, Rossiya Premer Ligasi tarkibida Fakel va Orenburg jamoalari qolishi, shuningdek, Ural jamoasining qo‘shilishi adolatliroq bo‘lardi. Shu tarzda liga 18 jamoadan iborat bo‘lib, hech kimda shubha tug‘ilmas edi, deya ta’kidladi Ledyahov Championat nashriga bergan intervyusida.
Sobiq futbolchi shuningdek, Rossiya futbol ittifoqining boshqa variant topa olmagani ehtimoli yuqori ekanini qayd etdi. Avvalroq ma’lum bo‘lishicha, Orenburg jamoasi o‘tgan mavsumda 15-o‘rinni egallab, Parimatch Ligasiga tushib ketgan edi.
Biroq, Moskva Torpedo jamoasining sudyalarni sotib olish bilan bog‘liq mojaro tufayli olib tashlanishi sababli, Orenburg jamoasi Rossiya chempionatining navbatdagi mavsumida qatnashish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Bu qaror yuqori liga doirasida adolat va raqobatbardoshlikni saqlash maqsadida qabul qilindi.

Ледяхов прокомментировал возвращение Оренбурга в РПЛ
Бывший футболист сборной России и команды Спартак Игорь Ледяхов прокомментировал решение Российского футбольного союза вернуть команду Оренбург в высшую лигу. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, было бы справедливее, если бы в составе Российской Премьер-Лиги остались команды Факел и Оренбург, а также присоединился Урал. Таким образом, лига состояла бы из 18 команд, и ни у кого не возникло бы сомнений, отметил Ледяхов в интервью изданию Championat.
Бывший футболист также отметил, что вероятность того, что Российский футбольный союз не сможет найти другой вариант, высока. Ранее стало известно, что команда Оренбург заняла 15-е место в прошлом сезоне и вылетела в Лигу Париматч.
Однако, из-за скандала с покупкой судей московским Торпедо, команда Оренбург получила возможность участвовать в следующем сезоне чемпионата России. Это решение было принято с целью сохранить справедливость и конкурентоспособность в высшей лиге.