Haftaning asosiy mish-mishlarida Lionel Messining qayerga borishni istamasligi, “Spartak” jamoasidan yetakchi futbolchining ketishi mumkinligi va “Real” klubidagi muammo haqida ma'lumot beriladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu yangiliklar “Yevro-Futbol.Ru” tarmoq nashrining doimiy bo‘limida taqdim etilgan. Lionel Messi kelajagi haqida savollar hanuz ochiq.
Uning “Inter Mayami” klubi bilan amaldagi shartnomasi yil oxirigacha mo‘ljallangan. So‘nggi paytlarda “Al-Ahli” klubi Messini o‘z safiga qo‘shmoqchi ekani haqida xabarlar tarqaldi.
Saudiya klubi sakkiz karra “Oltin to‘p” sohibiga qimmatbaho taklif taqdim etishga tayyor. Futbol muxlislari Leo Messi va Krishtianu Ronalduning bir ligada o‘ynashini intiqlik bilan kutmoqda.
Biroq, Messi Saudiya Arabistoniga ketishni istamaydi. U Yaqin Sharqdan kelgan takliflarni ham eshitishni xohlamaydi va “Inter Mayami” bilan shartnomasini uzaytiradi.
Messi va uning oilasi AQShda qulay hayot kechirmoqda, shuningdek, Ronalduga qarshi o‘yin ham uning qarorini o‘zgartirmaydi. O‘tgan hafta Portugaliya terma jamoasi hujumchisi Diogu Jota va uning ukasi Andre vafoti futbol olamini chuqur qayg‘uga soldi.
Jotaning dafn marosimiga ko‘plab futbolchilar tashrif buyurdi, ammo Krishtianu Ronaldo u yerda bo‘lmadi. Ronaldoni tanqid qilishdi, chunki u Portugaliya terma jamoasining sardori hisoblanadi.
Mish-mishlarga ko‘ra, Ronaldo jurnalistlarning ortiqcha e'tiboridan qo‘rqib, dafn marosimiga bormadi. U marosimda diqqat markazida bo‘lishni xohlamadi.
“Spartak” jamoasi yetakchisi, yarim himoyachi Esekyel Barko yozda jamoani tark etishi mumkin. U Moskva klubida faqat bir mavsum o‘ynadi.
Barkoning ketishiga uning rafiqasining pozitsiyasi sabab bo‘lishi mumkin. Ayol unga Lotin Amerikaga qaytishni yoki ajrashishni tanlashini bildirgan.
Endi Esekyel bu muammoni hal qilishi lozim. “Spartak” esa Barkoning transferidan kamida 20 million yevro olishni xohlamoqda.
Braziliyaning “Flamenqo” klubi esa unga qiziqish bildirgan. Rossiya Premer Ligasi legionerlar soniga cheklovlarni kuchaytirishni rejalashtirmoqda.
Sport vazirligi yangi limit sifatida “10+5” variantini taklif qilmoqda, ya’ni jamoada mavsum uchun maksimal 10 xorijiy futbolchi va maydonda bir vaqtning o‘zida maksimal 5 legioner bo‘lishi ko‘zda tutilmoqda. Hozirgi tizim esa “13+8” shaklida ishlaydi.
Rossiya Futbol Ittifoqi esa bu cheklovni bosqichma-bosqich kuchaytirishni istaydi: “10+7”, “10+6” va oxir-oqibat “10+5”. Vaqt o‘tib, bu qaror qanday amalga oshishini ko‘ramiz.
“Real” klubida jiddiy muammo yuzaga keldi. Xabi Alonso yulduz hujumchilar Vinisius Junior va Kilian Mbappe ish faoliyatidan norozi.
Ular topsiz o‘yinlarda yetarlicha harakat qilmaydi va himoyaga yetarli yordam bermaydi. Aytilishicha, Mbappe Vinisius ta'siri ostida qolmoqda.
Braziliyalik futbolchini kuzatib, Mbappe ham topsiz ko‘p yugurishni va himoya ishlarini bajarishni xohlamayapti. Yaqin kunlarda “Real” Mbappe va Vinisius bilan suhbatlar o‘tkazib, vaziyatni yaxshilashga harakat qiladi.
Klub prezidenti Florentino Peres Vinisiusni endi beqadr deb hisoblamaydi. Mish-mishlarni Aleksandr Tixiy yig‘di.

Месси не хочет уезжать в Саудовскую Аравию, лидер Спартака уходит
В основных слухах недели говорится о том, что Лионель Месси не хочет уезжать, о возможном уходе лидера команды «Спартак» и о проблемах в клубе «Реал». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Эти новости представлены в постоянном разделе сетевого издания «Евро-Футбол.Ру». Вопросы о будущем Лионеля Месси по-прежнему открыты.
Его действующий контракт с клубом «Интер Майами» рассчитан до конца года. В последнее время появились сообщения о том, что клуб «Аль-Ахли» хочет подписать Месси.
Саудовский клуб готов сделать дорогое предложение восьмикратному обладателю «Золотого мяча». Футбольные фанаты с нетерпением ждут, когда Лео Месси и Криштиану Роналду будут играть в одной лиге.
Однако Месси не хочет уезжать в Саудовскую Аравию. Он также не хочет слышать предложения с Ближнего Востока и собирается продлить контракт с «Интер Майами».
Месси и его семья живут комфортно в США, а также игра против Роналду не изменит его решения. На прошлой неделе смерть нападающего сборной Португалии Диогу Жоты и его брата Андре глубоко опечалила футбольный мир.
На похороны Жоты пришло много футболистов, однако Криштиану Роналду там не было. Роналду подвергли критике, так как он является капитаном сборной Португалии.
По слухам, Роналду не пошел на похороны, опасаясь излишнего внимания со стороны журналистов. Он не хотел быть в центре внимания на церемонии.
Лидер команды «Спартак», полузащитник Эсекьель Барко может покинуть команду этим летом. Он провел только один сезон в московском клубе.
Уход Барко может быть связан с позицией его жены. Она дала ему понять, что он должен выбрать между возвращением в Латинскую Америку или разводом.
Теперь Эсекьель должен решить эту проблему. «Спартак» же хочет получить за трансфер Барко не менее 20 миллионов евро.
Бразильский клуб «Фламенго» проявил к нему интерес. Российская Премьер-Лига планирует ужесточить ограничения на количество легионеров.
Министерство спорта предлагает новый лимит в виде варианта «10+5», то есть в команде может быть максимум 10 иностранных футболистов на сезон и одновременно на поле максимум 5 легионеров. Текущая система работает в формате «13+8».
Российский футбольный союз хочет постепенно ужесточить это ограничение: «10+7», «10+6» и в конечном итоге «10+5». Со временем мы увидим, как это решение будет реализовано.
В клубе «Реал» возникла серьезная проблема. Хави Алонсо недоволен игрой звездных нападающих Винисиуса Жуниора и Килиана Мбаппе.
Они недостаточно активно действуют в играх без мяча и не оказывают достаточной помощи в защите. Говорят, что Мбаппе находится под влиянием Винисиуса.
Следя за бразильским футболистом, Мбаппе тоже не хочет много бегать без мяча и выполнять защитные действия. В ближайшие дни «Реал» проведет переговоры с Мбаппе и Винисиусом, чтобы улучшить ситуацию.
Президент клуба Флорентино Перес больше не считает Винисиуса недооцененным. Слухи собрал Александр Тихий.