Laxiyalov: Torpedoda soxta o‘yinlarga ruxsat berilmoqda
Sobiq “Terek” (hozirgi “Ahmat”) jamoasining hujumchisi va hozirda Maxachqala “Legion”ining prezidenti Shamil Laxiyalov “Evro-Futbol.Ru” saytining muxbiri Kirill Ivantsov bilan suhbatda Moskva “Torpedo” jamoasidagi vaziyat haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Eslatib o‘tamiz, “avtozavodchilar” Rossiya Premer-ligasidan chiqarilib, Parimatch Ligasiga tushirilgan, ularga soxta o‘yinlar tashkil qilishda ayblov qo‘yilgan edi. Shamil Laxiyalovning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya futbolida g‘alati holatlar yuz bermoqda.
Soxta o‘yinlar tashkil qilishda ayblangan jamoani aynan o‘sha ligaga yuborish mantiqqa to‘g‘ri kelmaydi. Bu holat Premer-ligada soxta o‘yinlar bo‘lmasligi kerakligini, ammo Birinchi ligada bunga yo‘l qo‘yilayotganini anglatadi.
Masalan, “Shinnik” yoki “Rodina” kabi jamoalar “Torpedo”ga qarshi o‘ynagan. Endi yangi mavsumda ular yana “Torpedo” bilan o‘ynashi kerak, garchi bu jamoa o‘yin natijalariga ta’sir o‘tkazishda ayblangan bo‘lsa ham.
Laxiyalovning fikricha, bu noto‘g‘ri qaror. “Torpedo”ni professional maqomdan mahrum qilib, havaskor futbolga yuborish kerak edi.
Shunda ular eng pastdan boshlab professional ligalarga ko‘tarilishi lozim. Bu yo‘l bilan soxta o‘yinlarni oldini olish va Rossiya futbolini korrupsiyadan tozalash mumkin.
Shuningdek, Laxiyalov “Orenburg” jamoasining sport mezonlari asosida emas, balki boshqa sabablar bilan Premer-ligaga qo‘shilishiga ham o‘z munosabatini bildirdi. Uning fikricha, “Torpedoni” Premer-ligada kim almashtirishi kerak edi?
Bu klub o‘rniga hech kim kiritilmasligi ma’qul edi. Premer-ligada 15 jamoa qolishi eng adolatli va to‘g‘ri qaror bo‘lardi.
Albatta, bu Rossiya Futbol Ittifoqi va Premer-liga uchun moliyaviy va obro‘y jihatdan katta yo‘qotishlar keltirgan bo‘lardi, ammo qonuniylik, adolat va sport tamoyillari yuqori narxga ega. Bu fazilatlarni saqlab qolish uchun Rossiya Futbol Ittifoqi va Premer-liga biror narsadan voz kechishi kerak edi.
Yangi mavsumning birinchi turida Premer-liga doirasida “Orenburg” CSKA jamoasiga qarshi o‘ynaydi, Parimatch Ligasi birinchi turida esa Moskva “Torpedo”si “Chelyabinsk” bilan bahs olib boradi.

Лахиялов: В торпедо разрешены фиктивные игры
Бывший нападающий команды «Терек» (ныне «Ахмат») и ныне президент махачкалинского «Легиона» Шамиль Лахиялов в интервью корреспонденту сайта «Евро-Футбол.Ру» Кириллу Иванцову высказал свое мнение о ситуации в московском «Торпедо». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Напомним, что «автозаводчики» были исключены из Российской Премьер-Лиги и понижены в Премьер-Лигу, им были предъявлены обвинения в организации договорных игр. По словам Шамиля Лахиялова, в российском футболе происходят странные вещи.
Отправлять команду, обвиняемую в организации договорных игр, именно в эту лигу не имеет смысла. Это означает, что в Премьер-Лиге не должно быть договорных игр, однако в Первой лиге это допускается.
Например, такие команды, как «Шинник» или «Родина», играли против «Торпедо». Теперь в новом сезоне им снова предстоит сыграть с «Торпедо», хотя эта команда обвиняется в влиянии на результаты игр.
По мнению Лахиялова, это неправильное решение. «Торпедо» следовало лишить профессионального статуса и отправить в любительский футбол.
Таким образом, им нужно было подняться в профессиональные лиги с самого низа. Этот путь мог бы предотвратить договорные игры и очистить российский футбол от коррупции.
Кроме того, Лахиялов высказал свое мнение о том, что команда «Оренбург» вошла в Премьер-Лигу не на спортивных основаниях, а по другим причинам. По его мнению, кто должен был заменить «Торпедо» в Премьер-Лиге?
Лучше было бы, если бы никто не был введен вместо этого клуба. Оставить в Премьер-Лиге 15 команд было бы самым справедливым и правильным решением.
Конечно, это принесло бы большие финансовые и репутационные потери для Российского Футбольного Союза и Премьер-Лиги, но законность, справедливость и спортивные принципы имеют высокую цену. Чтобы сохранить эти качества, Российскому Футбольному Союзу и Премьер-Лиге следовало бы от чего-то отказаться.
В первом туре нового сезона в рамках Премьер-Лиги «Оренбург» сыграет против команды ЦСКА, а в первом туре Премьер-Лиги московское «Торпедо» встретится с «Челябинском».