Genich Karpin va Ranieri tajribasini taqqosladi
Kommentator Konstantin Genich Moskva «Dinamo» jamoasi bosh murabbiyi Valeriy Karpin va Rossiya terma jamoasining boshqaruvini bir vaqtda olib borishi haqida fikr yuritar ekan, «Roma» klubi bosh murabbiyi Klaudio Ranieri misolini keltirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Karpin 2021 yilda milliy jamoani boshqara boshlagan va shu bilan birga «Rostov» klubida faoliyat yuritgan. 2025 yil fevralida u klubni tark etdi, ammo iyun oyida «Dinamo» taklifini qabul qildi.
Ranieri esa Italiya terma jamoasidan rad javobini berganini aytdi va klub ishlariga ko‘proq e'tibor qaratishga qaror qilganini ma'lum qildi. Genich o‘zining Telegram kanalida bu fikr faqat shaxsiy mulohaza ekanini, hech qanday tanqid yoki bahslashuv bo‘lmasligini ta’kidladi.
Rossiya futbol ittifoqi Karpinga shart qo‘ydi: Rossiya terma jamoasi xalqaro musobaqalarga qaytganidan so‘ng, u «Dinamo»dan ketishi kerak. Bu holat murabbiyning ikki jamoani boshqarishdagi murakkab vaziyatini ko‘rsatadi.

Генич сравнил опыт Карпина и Раниери
Комментатор Константин Генич, рассуждая о том, как главный тренер московского «Динамо» Валерий Карпин одновременно управляет сборной России, привел в пример главного тренера клуба «Рома» Клаудио Раниери. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Карпин начал руководить национальной командой в 2021 году и одновременно работал в клубе «Ростов». В феврале 2025 года он покинул клуб, но в июне принял предложение «Динамо».
Раниери же заявил, что отказался от сборной Италии и решил больше сосредоточиться на делах клуба. Генич в своем Telegram-канале подчеркнул, что это мнение является лишь личным размышлением и не содержит никакой критики или спора.
Футбольный союз России поставил перед Карпиным условие: после того, как сборная России вернется к международным соревнованиям, он должен покинуть «Динамо». Эта ситуация подчеркивает сложность положения тренера, управляющего двумя командами одновременно.