Toshkentda 2025 yil iyulidan to‘liq pulli parkovka tizimi joriy etiladi
Toshkentda pulli avtoturargohlar sinov tarzida ish boshlaydi, deb Autostrada.uz xabar berdi. 12 mart kuni Toshkent hokimligida o‘tkazilgan brifingda “Tashkent Invest” vakili poytaxtda rejalashtirilgan pulli avtoturargohlar tizimi haqida ma’lumot berdi.
Shahar bo‘ylab 200 mingdan ortiq pulli to‘xtash joylari tashkil etilishi kutilmoqda. Bu orqali tirbandliklarni kamaytirish va harakat tezligini o‘rtacha 37 km/soatdan 42 km/soatga oshirish maqsad qilingan.
Loyihaning birinchi bosqichida 86 ta zona tashkil etilib, ular 13–14 ming avtomobil uchun mo‘ljallanadi. Birinchi pulli avtoturargohlar Mirabad va Yakkasaroy tumanlarida mart oyida ishga tushadi. Tizimning to‘liq joriy etilishi 2025 yilning iyul oyiga mo‘ljallangan.
Parkovka narxlari farqlanadi: soatiga 5, 8, 10 yoki 12 ming so‘m, maksimal narx esa — 30 ming so‘m (Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan belgilangan).
Sayid Baraka ko‘chasida 250 ta avtoturargoh tashkil etilishi natijasida tirbandlik 18 foizga kamayadi va harakat tezligi ortadi.
To‘lovni nazorat qilish uchun videokameralar, planshetli inspektorlar va patrul avtomobillari jalb etiladi. Muhimi, to‘lov qilinmagan taqdirda jarimalar faqat 2026 yildan qo‘llaniladi.

В Ташкенте с июля 2025 года будет введена полная платная парковочная система
В Ташкенте платные автопарковки начнут работать в тестовом режиме, сообщает Autostrada.uz. 12 марта на брифинге в мэрии Ташкента представитель “Tashkent Invest” предоставил информацию о запланированной системе платных автопарковок в столице.
Ожидается, что по городу будет организовано более 200 тысяч платных парковочных мест. Это направлено на снижение пробок и увеличение средней скорости движения с 37 км/ч до 42 км/ч.
На первом этапе проекта будет организовано 86 зон, которые рассчитаны на 13–14 тысяч автомобилей. Первые платные автопарковки будут запущены в марте в районах Миробод и Яккасарай. Полное внедрение системы запланировано на июль 2025 года.
Цены на парковку будут варьироваться: 5, 8, 10 или 12 тысяч сум за час, максимальная цена составит 30 тысяч сум (установлено Министерством экономики и финансов).
В результате организации 250 автопарковок на улице Сайид Барака пробки сократятся на 18 процентов, а скорость движения увеличится.
Для контроля платежей будут привлечены видеокамеры, инспекторы с планшетами и патрульные автомобили. Важно, что штрафы за неоплату будут применяться только с 2026 года.