“Tonirovka” uchun jarima: nimalar o‘zgaryapti?
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga yangi modda qo‘shilishi mumkin. 27 mart kuni Ichki ishlar vazirligi tegishli qonun loyihasini jamoatchilik muhokamasiga qo‘ydi.
Loyihada kodeksga “tonirovka” bo‘yicha quyidagi mazmundagi yangi 126-1-moddani kiritish taklif etilgan:
“126-1-modda. Oynalar tusini o‘zgartirish (qoraytirish) uchun tegishli ruxsatnomada ko‘rsatilgan talablarni buzib transport vositalaridan foydalanish.
Oynalar tusini o‘zgartirish (qoraytirish) uchun tegishli ruxsatnomada belgilangan qoidalarga rioya qilmaslik – BHMning bir baravari miqdorida jarima solishga sabab bo‘ladi”.
BHMning 1 baravari hozirda 375 ming so‘mga teng.
Bugungi kunda O‘zbekistonda BHMning 8 baravari (3 mln so‘m) to‘lov qilib, mashinaning old yon oynalari tusini o‘zgartirish mumkin. Ruxsatnoma my.gov.uz portalidan onlayn olinsa, to‘lov miqdori chegirma bilan 2,7 mln so‘m bo‘ladi.
Bu ruxsatnomada belgilangan me’yorga ko‘ra, old yon oynalar tusini 30 foizgacha qoraytirish mumkin.
YHXX matbuot kotibi Zoyir Yo‘ldoshevning ma’lum qilishicha, amaliyotda ruxsatnoma olganidan keyin oynalarni 50 foiz va 100 foizgacha qoraytirish holatlari uchramoqda.
Bunday vaziyatda, amaldagi MJtKning 126-moddasi (ko‘zgusimon yoki qoraytirilgan oynali transport vositalaridan ruxsatnomasiz foydalanganlik) asosida, BHMning 25 baravari miqdorida (hozirgi kunda 9 mln 375 ming so‘m) jarima qo‘llanmoqda.
“Bir necha millionga “tonirovka” uchun ruxsatnoma olsa-yu, lekin yana tonirovkasi yo‘qlardek, BHMning 25 barobari miqdorida jarima to‘lashiga to‘g‘ri kelsa, bu adolatsizlik bo‘ladi, deb hisobladik.
Shuning uchun tonirovka ruxsatnomasida belgilangan me’yorlarga amal qilmaganlar uchun alohida, BHMning 1 barobari miqdorida jarima qo‘llash bo‘yicha tashabbus bildirib, shu loyiha ishlab chiqildi.
Bu 126-1-modda qabul qilinsa, huquqbuzarlardan “tonirovka” ruxsatnomasi olib qo‘yilmaydi. Balki me’yordan yuqori “tonirovka”si yechilib, 30 foizgacha boshqa tonirovka qo‘yib oladi. MJtKning amaldagi 126-moddasi – ruxsatsiz “tonirovka” uchun BHMning 25 barobari (9 million 375 ming so‘m) jazo ham o‘z kuchida qolaveradi. Bu boshqa holat”, – dedi YHXX matbuot kotibi Zoyir Yo‘ldashev Kun.uz muxbiri bilan suhbatda.
Qonun loyihasi joriy yil 11 aprelgacha jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilgan bo‘lib, barcha fuqarolar ushbu havolaga o‘tib, fikr va takliflarini berishi mumkin.
Tonirovka uchun to‘lovlar
O‘zbekistonda 2022 yil 1 iyuldan yengil avtotransport vositalarining orqa yon oynalari tusini o‘zgartirish (qoraytirish) uchun ruxsatnoma olish tartibi bekor qilingan. Ya’ni orqa yon oynalarni hech qanday to‘lovlarsiz qoraytirish mumkin bo‘lgan.
O‘sha vaqtda, jismoniy va yuridik shaxslar uchun yengil avtotransport vositalari old yon oynalari tusini o‘zgartirishga (qoraytirishga) ruxsatnoma olish to‘lovi BHMning 8 baravari deb belgilangan – hozirgi kunda 3 million so‘mni tashkil qiladi. Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ruxsatnoma olish 10 foizga arzonroq.
Hukumat qaroriga ko‘ra, bu ruxsatnomani berishdan tushadigan mablag‘lar quyidagicha yo‘naltiriladi:
- 40 foizi —davlat budjetiga;
- 40 foizi — IIVning Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati moddiy-texnika bazasini rivojlantirish, xodimlarini rag‘batlantirish va mukofotlash jamg‘armasiga;

“Тонировка” для штрафа: что меняется?
В Кодекс об административной ответственности может быть добавлена новая статья. 27 марта Министерство внутренних дел представило соответствующий законопроект для общественного обсуждения.
В проекте предлагается внести в кодекс новую статью 126-1 следующего содержания:
“Статья 126-1. Использование транспортных средств с изменением цвета стекол (тонирование) с нарушением требований, указанных в соответствующем разрешении.
Несоблюдение правил, установленных в соответствующем разрешении для изменения цвета стекол (тонирования), будет являться основанием для наложения штрафа в размере одного размера БММ.”
Один размер БММ в настоящее время составляет 375 тысяч сумов.
На сегодняшний день в Узбекистане можно изменить цвет передних боковых стекол автомобиля, уплатив 8 размеров БММ (3 миллиона сумов). Если разрешение получено онлайн через портал my.gov.uz, сумма оплаты составит 2,7 миллиона сумов со скидкой.
Согласно нормам, установленным в этом разрешении, передние боковые стекла можно затемнять до 30 процентов.
Пресс-секретарь ГУБДД Зойир Ёлдошев сообщил, что на практике после получения разрешения встречаются случаи затемнения стекол на 50 и 100 процентов.
В таких случаях на основании действующей статьи 126 Кодекса об административной ответственности (использование транспортных средств с зеркальными или затемненными стеклами без разрешения) применяется штраф в размере 25 размеров БММ (в настоящее время 9 миллионов 375 тысяч сумов).
“Если кто-то получает разрешение на ‘тонирование’ за несколько миллионов, но затем снова оказывается без тонировки, и ему приходится платить штраф в размере 25 размеров БММ, это будет несправедливо, - мы так считаем.
Поэтому был разработан проект, предлагающий наложение штрафа в размере одного размера БММ для тех, кто не соблюдает нормы, установленные в разрешении на тонирование.
Если эта статья 126-1 будет принята, у правонарушителей не будет изыматься разрешение на ‘тонирование’. Скорее, тонировка, превышающая норму, будет снята, и можно будет установить другую тонировку до 30 процентов. Действующая статья 126 Кодекса об административной ответственности – штраф в размере 25 размеров БММ (9 миллионов 375 тысяч сумов) за ‘тонирование’ без разрешения также останется в силе. Это другое дело”, – сказал пресс-секретарь ГУБДД Зойир Ёлдошев в интервью корреспонденту Kun.uz.
Законопроект был представлен для общественного обсуждения до 11 апреля текущего года, и все граждане могут перейти по этой ссылке и оставить свои мнения и предложения.
Платежи за тонирование
С 1 июля 2022 года в Узбекистане отменен порядок получения разрешения на изменение цвета задних боковых стекол легковых автомобилей (тонирование). То есть задние боковые стекла можно затемнять без каких-либо платежей.
В то время плата за получение разрешения на изменение цвета передних боковых стекол легковых автомобилей для физических и юридических лиц была установлена в размере 8 размеров БММ – в настоящее время это составляет 3 миллиона сумов. Получение разрешения через Единый интерактивный портал государственных услуг на 10 процентов дешевле.
Согласно постановлению правительства, средства, получаемые от выдачи этого разрешения, будут направлены следующим образом:
• 40 процентов — в государственный бюджет;
• 40 процентов — на развитие материально-технической базы Государственной службы безопасности дорожного движения МВД, стимулирование и вознаграждение сотрудников;