Toshkentda yangi avtomobilni onlayn ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi joriy qilindi
24 apreldan boshlab Toshkent shahrida yangi avtotransport vositasini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun my.gov.uz orqali onlayn ariza yuborish imkoniyati sinov tartibida ishga tushirildi. Bu haqda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YAIDXP) matbuot xizmati xabar berdi.
Qayd qilinishicha, hozircha bu imkoniyat Toshkent shahridagi «Fayzobod» ro‘yxatdan o‘tkazish va imtihon olish (RO‘ va IO) bo‘limida sinovdan o‘tkazilmoqda. Test muvaffaqiyatli yakunlansa, tizim avval Toshkent shahri bo‘ylab, keyinchalik qolgan hududlarda joriy etilishi rejalashtirilgan.
Talabgor my.gov.uz orqali arizani shakllantirishda xizmatni qaysi ko‘rinishda olishini belgilaydi:
1. Arizachi RO‘ va IO bo‘limiga borgan holda ro‘yxatdan o‘tkazish;
2. Sayyor xizmat — YHXX xodimining o‘zi belgilangan manzilga keladi (qo‘shimcha to‘lov asosida).
Ariza 2 ish kuni ichida ko‘rib chiqiladi. Manzilda xizmat ko‘rsatishda fuqaro shu haqda bildirishnoma oladi (avvalo YHXX xodimi arizachi bilan bog‘lanadi).
Shaxsan borganda to‘lovdan so‘ng «Fayzobod» bo‘limida ariza raqamini ko‘rsatish kerak. YHXX inspektori transport vositasini ko‘zdan kechiradi va davlat raqami belgisi va ro‘yxatga olish guvohnomasini beradi.
Ro‘yxatdan o‘tish narxi:
- ro‘yxatga olish: BHM 6,84 baravari (2,56 mln so‘m), elektromobillar, mototsikllar va tirkamalar uchun — 1,5 BHM (562,5 ming so‘m);
- qayta ro‘yxatdan o‘tkazish — 0,1 BHM (37,5 ming so‘m);
- davlat raqami — 3,5 BHM (1,31 mln. so‘m);
- texnik pasport — 0,7 BHM (262,5 ming so‘m);
- texnik ko‘rikdan o‘tkazish — 0,1 BHM (37,5 ming so‘m).
Benzinli avtomobillarni ro‘yxatdan o‘tkazish - 4,17 million so‘m, elektromobillar va gibridlar — 2,17 million so‘m.
Joyida xizmat ko‘rsatish narxi muddatiga bog‘liq: bir kun ichida yetib kelish — 4 BHM (1,5 million so‘m), uch kun ichida — 3 BHM (1,125 million so‘m), besh kun ichida — 2 BHM (750 ming).

В Ташкенте введен порядок онлайн-регистрации новых автомобилей
С 24 апреля в городе Ташкент появилась возможность подачи онлайн-заявки на регистрацию нового транспортного средства через my.gov.uz в тестовом режиме. Об этом сообщила пресс-служба Единого интерактивного государственного портала (ЕИГП).
По информации, в настоящее время эта возможность проходит испытания в отделе регистрации и сдачи экзаменов «Файзабад» в городе Ташкент. Если тест пройдет успешно, система будет внедрена сначала по всему Ташкенту, а затем и в других регионах.
Заявитель определяет, в каком виде он получит услугу при формировании заявки через my.gov.uz:
1. Личное обращение в отдел регистрации и сдачи экзаменов;
2. Выездная услуга — сотрудник ГИБДД сам приезжает по указанному адресу (на основании дополнительной оплаты).
Заявка рассматривается в течение 2 рабочих дней. При оказании услуги на месте гражданин получает уведомление об этом (сначала сотрудник ГИБДД связывается с заявителем).
При личном обращении после оплаты необходимо указать номер заявки в отделе «Файзабад». Инспектор ГИБДД осмотрит транспортное средство и выдаст государственный номерной знак и свидетельство о регистрации.
Стоимость регистрации:
- регистрация: 6,84 БВМ (2,56 млн сум), для электромобилей, мотоциклов и прицепов — 1,5 БВМ (562,5 тыс. сум);
- повторная регистрация — 0,1 БВМ (37,5 тыс. сум);
- государственный номер — 3,5 БВМ (1,31 млн. сум);
- технический паспорт — 0,7 БВМ (262,5 тыс. сум);
- прохождение технического осмотра — 0,1 БВМ (37,5 тыс. сум).
Регистрация бензиновых автомобилей — 4,17 миллиона сум, электромобилей и гибридов — 2,17 миллиона сум.
Стоимость услуги на месте зависит от срока: прибытие в течение одного дня — 4 БВМ (1,5 миллиона сум), в течение трех дней — 3 БВМ (1,125 миллиона сум), в течение пяти дней — 2 БВМ (750 тыс.).