O‘zbekistonda jinoyatchilik darajasi sezilarli kamaydi
2025-yil 15-apreldan 15-maygacha O‘zbekistonda «Xavfsiz va sog‘lom mamlakat» nomli keng ko‘lamli profilaktik tadbir o‘tkazildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu tadbir Ichki ishlar vazirligi tomonidan boshqa vazirlik va tashkilotlar bilan hamkorlikda butun respublika bo‘ylab amalga oshirildi. Asosiy maqsad fuqarolarning xavfsizligini ta’minlash, jinoyatchilik darajasini kamaytirish hamda yo‘l harakati qoidalariga rioya etilishini nazorat qilish edi.
Tadbir doirasida tungi vaqtlarda hududlarda o‘n turli xizmat vakillaridan iborat maxsus guruhlar faoliyat yuritdi. Ularning samarali ishlashi natijasida ko‘chalarda va jamoat joylarida bezorilik holatlari 25,6 foizga kamaydi.
Bir oy davomida xavfli kesuvchi asboblarni olib yurgan 17 mingdan ortiq shaxs aniqlandi. Maxsus e’tibor sud va tergovdan qochayotgan shaxslarni qidirishga qaratildi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar 100 dan ortiq qidiruvdagi shaxslarni ushladi. Shuningdek, 10 mingdan ziyod kishi mayda bezorilik uchun javobgarlikka tortildi.
Profilaktika tadbirlari ijobiy natija berdi. Jinoyatlarning oldini olish darajasi 36 foizga pasaydi.
Yoshlar va voyaga yetmaganlar tomonidan sodir etilgan huquqbuzarliklar 20 foizga kamaydi. Bu huquqni muhofaza qiluvchi organlar va boshqa xizmatlar hamkorligining samaradorligini ko‘rsatadi.
Tadbirning katta qismi yo‘l harakati qoidalariga rioya etilishini nazorat qilishga bag‘ishlandi. Bir oy davomida huquqni muhofaza qiluvchilar 590 mingdan ortiq qoidabuzarlik holatlarini qayd etdi.
Ulardan 3 mingdan ortig‘i mast holatda transport vositasini boshqarish, 1900 dan ziyodi huquqni muhofaza qiluvchi xodimlarning qonuniy talablariga bo‘ysunmaslik, 700 dan ortig‘i esa sirena va majburiy signallarni noqonuniy o‘rnatish holatlari edi. Shuningdek, 48 mingdan ortiq haydovchilar zarur hujjatlarsiz avtomobil boshqarganligi aniqlanib, 67 mingdan ortiq transport vositasi jarima maydonchasiga joylashtirildi.
2023-yildan boshlab O‘zbekistonda avtomobil raqamlarini aniqlash funksiyasiga ega videokameralar keng joriy etilmoqda. Bu yo‘l harakati qoidalarini buzilish holatlarini aniqlashni oldingi yillarga nisbatan 15 foizga oshirishga imkon berdi.

Узбекистане уровень преступности значительно снизился
С 15 апреля по 15 мая 2025 года в Узбекистане проводилось масштабное профилактическое мероприятие под названием «Безопасная и здоровая страна». Об этом сообщает Upl.uz.
Данное мероприятие было реализовано Министерством внутренних дел в сотрудничестве с другими министерствами и организациями по всей республике. Основная цель заключалась в обеспечении безопасности граждан, снижении уровня преступности и контроле за соблюдением правил дорожного движения.
В рамках мероприятия в ночное время в регионах действовали специальные группы, состоящие из десяти различных представителей служб. В результате их эффективной работы случаи хулиганства на улицах и в общественных местах снизились на 25,6 процента.
В течение месяца было выявлено более 17 тысяч лиц, которые носили опасные режущие предметы. Особое внимание было уделено поиску лиц, скрывающихся от суда и следствия.
Правоохранительные органы задержали более 100 разыскиваемых лиц. Также более 10 тысяч человек были привлечены к ответственности за мелкое хулиганство.
Профилактические мероприятия дали положительный результат. Уровень предотвращения преступлений снизился на 36 процентов.
Правонарушения, совершенные молодежью и несовершеннолетними, снизились на 20 процентов. Это свидетельствует о эффективности сотрудничества правоохранительных органов и других служб.
Большая часть мероприятия была посвящена контролю за соблюдением правил дорожного движения. В течение месяца правоохранители зафиксировали более 590 тысяч случаев нарушений.
Из них более 3 тысяч случаев управления транспортным средством в состоянии опьянения, более 1900 случаев неподчинения законным требованиям сотрудников правоохранительных органов, более 700 случаев незаконной установки сирен и обязательных сигналов. Также было выявлено более 48 тысяч водителей, управлявших автомобилем без необходимых документов, и более 67 тысяч транспортных средств были помещены на штрафную площадку.
С 2023 года в Узбекистане широко внедряются видеокамеры, обладающие функцией распознавания автомобильных номеров. Это позволило увеличить выявление случаев нарушения правил дорожного движения на 15 процентов по сравнению с предыдущими годами.