Bemorning COVID oqibatida yo‘qolgan hid va ta’m bilish qobiliyatini tiklash usuli topildi
COVID-19 bilan kasallangan ko‘plab odamlar hid va ta’m bilish qobiliyatini yo‘qotgan holda uzoq vaqt davomida muammoga duch kelishgan. Ammo britaniyalik olimlar bu muammoni hal qilish usulini topishdi. The Guardian nashrining xabar berishicha, London Universitet Kolleji jarrohlari bu borada septorinoplastika nomli jarrohlik amaliyotidan foydalanishmoqda.
COVID-19ning uzoq muddatli ta’siri va hid yo‘qolishi
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) ma’lumotlariga ko‘ra, COVID-19 bilan kasallangan har 100 kishidan 6 nafarida kasallik uzoq muddatli shaklga o‘tishi mumkin. Bu esa oylar yoki hatto yillar davomida hid va ta’m bilish qobiliyatining yo‘qolishiga olib keladi. Shu kungacha turli xil dori vositalari bu muammoni hal qila olmagan.
Septorinoplastika – hidni qayta tiklash usuli
London Universitet Kolleji jarrohlari hid va ta’mni qayta tiklash uchun burun yo‘llarini kengaytiruvchi septorinoplastika amaliyotidan foydalanishdi. Ushbu jarrohlik namoyish etganidek, burun yo‘llari 30 foizga kengayganida, havo hidlarni nazorat qiluvchi retseptorlarga yaxshiroq yetib boradi va hidni qayta tiklash jarayonini boshlaydi.
Mutaxassislarning fikri va natijalar
Tadqiqotni olib borgan rinologiya bo‘limining katta maslahatchisi, professor Piter Endryusning ta’kidlashicha, ushbu usul hid sezuvchi shilliq qavatni “uyg‘otadi” va uni sozlaydi. Amaliyot 12 nafar COVID-19 bilan uzoq vaqt davomida hid yo‘qotgan bemorda muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Hozirda ularning barchasi normal hid va ta’m sezish qobiliyatini qayta tiklagan.
Yangi usul umid bag‘ishlaydi
Olimlar ushbu usulni yanada kengroq tadqiq qilish va ko‘proq bemorlarda sinab ko‘rishni rejalashtirishmoqda. Agar bu usul keng qo‘llanilsa, u COVID-19 oqibatida hid va ta’m yo‘qotgan minglab odamlarga umid bag‘ishlashi mumkin.

Найден способ восстановления утраченного обоняния и вкуса у пациента после COVID
Многие люди, заболевшие COVID-19, сталкивались с проблемой потери обоняния и вкуса на длительный срок. Однако британские ученые нашли способ решения этой проблемы. Как сообщает издание The Guardian, хирурги Лондонского университетского колледжа используют в этом случае хирургическую процедуру, называемую септоринопластикой.
Долгосрочные последствия COVID-19 и потеря обоняния
Согласно данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), у 6 из 100 человек, заболевших COVID-19, болезнь может перейти в долгосрочную форму. Это может привести к потере обоняния и вкуса на месяцы или даже годы. До сих пор различные лекарства не смогли решить эту проблему.
Септоринопластика – способ восстановления обоняния
Хирурги Лондонского университетского колледжа использовали процедуру септоринопластики, которая расширяет носовые проходы для восстановления обоняния и вкуса. Как показала эта операция, когда носовые проходы расширяются на 30 процентов, воздух лучше достигает рецепторов, контролирующих запахи, и запускает процесс восстановления обоняния.
Мнение специалистов и результаты
Старший консультант отделения ринологии, профессор Питер Эндрюс отметил, что этот метод "пробуждает" обонятельную слизистую и настраивает ее. Операция была успешно проведена у 12 пациентов, которые долгое время теряли обоняние из-за COVID-19. В настоящее время все они восстановили нормальное обоняние и вкус.
Новый метод внушает надежду
Ученые планируют более широкое исследование этого метода и его испытание на большем количестве пациентов. Если этот метод будет широко применяться, он может дать надежду тысячам людей, потерявшим обоняние и вкус из-за COVID-19.