Tramp AQSHga kirishi taqiqlangan mamlakatlar ro‘yxatini kengaytirmoqchi
AQSHning sobiq prezidenti va yangi saylovlarda ishtirok etuvchi nomzod Donald Tramp ma’muriyati Qo‘shma Shtatlarga ayrim mamlakatlar fuqarolari uchun kirishni yanada cheklashni rejalashtirmoqda. Bu haqda The New York Times nashri xabar bermoqda.
Yangi taqiqlar va “qizil ro‘yxat”
Manbalarga ko‘ra, Vashington “qizil ro‘yxat” nomli yangi tizimni joriy qilishni rejalashtirmoqda. Bu tizimda muayyan davlatlar fuqarolarining AQSHga kirishi to‘liq taqiqlanishi mumkin. Ro‘yxatga quyidagi mamlakatlar kirishi mumkin:
- Kuba
- Eron
- Liviya
- Shimoliy Koreya
- Somali
- Sudan
- Suriya
- Venesuela
- Yaman
- Afg‘oniston (taklif etilayotgan variant)
Cheklovlarning turli darajalari
Rejalashtirilayotgan choralar fuqarolarning AQSHga kirish imkoniyatlarini har xil darajada cheklashni ko‘zda tutadi:
1. Qizil ro‘yxat – Ushbu ro‘yxatdagi davlatlar fuqarolari AQSHga kirishi butunlay taqiqlanadi.
2. Pushti ro‘yxat – Bu davlatlar fuqarolari uchun kirish cheklangan bo‘ladi, lekin to‘liq yopilmaydi. Masalan, faqat boy tadbirkorlar yoki maxsus viza toifalariga ruxsat berilishi mumkin.
3. Sariq ro‘yxat – Ushbu mamlakatlarga o‘z kamchiliklarini to‘g‘rilash uchun 60 kun beriladi. Agar belgilangan talablar bajarilmasa, ular “qizil” yoki “pushti” ro‘yxatga o‘tkaziladi.
Bu kamchiliklar orasida:
• AQSHga kelayotganlar haqida noto‘g‘ri ma’lumot taqdim etilishi;
• Pasport va xavfsizlik tekshiruvi tizimlarining zaifligi;
• Ayrim mamlakatlarning taqiqlangan davlatlardan kelgan shaxslarga fuqarolik sotishi.
Viza va grin-karta egalariga ta’siri
Hozircha amaldagi vizalar va grin-karta (Green Card) egalariga bu taqiqlar qanday ta’sir qilishi noma’lum. Qo‘lda mavjud vizalar bekor qilinishi mumkinligi yoki yo‘qligi bo‘yicha rasmiy ma’lumot yo‘q.
Tramp ma’muriyatining ilgari joriy qilgan taqiqlari
Tramp ilk bor 2017 yilda ayrim davlatlar fuqarolariga nisbatan kirishni cheklovchi qarorlarni joriy qilgan edi. Ushbu taqiq dastlab Chad, Eron, Liviya, Shimoliy Koreya, Suriya, Venesuela va Yamanni qamrab olgan. Keyinchalik, 2020 yilda bu ro‘yxatga qo‘shimcha ravishda Nigeriya, Eritreya, Myanma, Qirg‘iziston, Tanzaniya va Sudan qo‘shilgan.
Baydenning taqiqlarni bekor qilishi
Jo Bayden 2021 yilda prezidentlikka kelganidan so‘ng, Tramp ma’muriyati joriy qilgan barcha viza taqiqlarini bekor qildi. Uning o‘rniga AQSHga keluvchi fuqarolarni individual tekshirish tizimi qayta joriy qilindi.
Agar Tramp qayta prezidentlikka saylansa, u AQSHga kirish qoidalarini yanada qat’iylashtirishi mumkin. Bu choralar ayrim mamlakatlar fuqarolari uchun jiddiy cheklovlar yaratishi ehtimoli yuqori. Hozircha, bu masala bo‘yicha rasmiy qaror qabul qilinmagan, ammo taklif muhokama qilinayotgani ma’lum.

Трамп хочет расширить список стран, которым запрещен въезд в США
Бывший президент США и кандидат на новых выборах Дональд Трамп планирует еще больше ограничить въезд в Соединенные Штаты для граждан некоторых стран. Об этом сообщает издание The New York Times.
Новые запреты и "красный список"
По данным источников, Вашингтон планирует ввести новую систему под названием "красный список". В этой системе гражданам определенных стран может быть полностью запрещен въезд в США. В список могут войти следующие страны:
- Куба
- Иран
- Ливия
- Северная Корея
- Сомали
- Судан
- Сирия
- Венесуэла
- Йемен
- Афганистан (предлагаемый вариант)
Разные уровни ограничений
Запланированные меры предполагают ограничение возможностей граждан для въезда в США на разных уровнях:
1. Красный список – Гражданам стран из этого списка полностью запрещен въезд в США.
2. Розовый список – Для граждан этих стран будет ограничен въезд, но он не будет полностью закрыт. Например, могут быть разрешены только богатые предприниматели или определенные категории виз.
3. Желтый список – Эти страны получат 60 дней для исправления своих недостатков. Если установленные требования не будут выполнены, они будут переведены в "красный" или "розовый" список.
К числу этих недостатков относятся:
• Предоставление ложной информации о приезжающих в США;
• Слабость систем паспортного и безопасности;
• Продажа гражданства лицам из запрещенных стран некоторыми государствами.
Влияние на обладателей виз и грин-карт
Пока неизвестно, как эти запреты повлияют на действующие визы и обладателей грин-карт. Официальной информации о том, будут ли аннулированы существующие визы, нет.
Запреты, введенные администрацией Трампа ранее
Трамп впервые ввел ограничения на въезд для граждан некоторых стран в 2017 году. Этот запрет первоначально охватывал Чад, Иран, Ливию, Северную Корею, Сирию, Венесуэлу и Йемен. Позже, в 2020 году, к этому списку были добавлены Нигерия, Эритрея, Мьянма, Кыргызстан, Танзания и Судан.
Отмена запретов Байденом
После вступления в должность президента в 2021 году Джо Байден отменил все визовые запреты, введенные администрацией Трампа. Вместо этого была вновь введена система индивидуальной проверки граждан, прибывающих в США.
Если Трамп снова будет избран президентом, он может ужесточить правила въезда в США. Эти меры могут создать серьезные ограничения для граждан некоторых стран. На данный момент официального решения по этому вопросу не принято, но известно, что предложение обсуждается.