HAMAS garovdagilarni o‘ldirish bilan tahdid qilmoqda
Yaqin Sharqdagi ziddiyat yanada kuchaymoqda. HAMAS harakati Isroilning G‘azo sektorida harbiy harakatlarni qayta boshlashi garovdagi fuqarolar hayoti uchun xavf tug‘dirishi haqida ogohlantirdi. HAMASning harbiy qanoti vakili Abu Ubayda 6 mart kuni videomurojaat yo‘llab, Isroil har qanday hujumni kuchaytirsa, garovdagi ayrim shaxslar o‘ldirilishini ta’kidladi.
Isroil va garovdagilar masalasi
Isroil rasmiylariga ko‘ra, HAMAS a’zolari hali ham 59 nafar garovdagini ushlab turibdi. Ularning 24 nafari tirik, 35 nafari esa o‘lgan. Garovdagilar orasida Isroil va Germaniya fuqaroligiga ega yosh harbiy hamda Tailand fuqarosi ham bor.
Sulh kelishuvi va uning buzilishi ehtimoli
Joriy yilning yanvar oyida Isroil va HAMAS AQSH, Qatar va Misr vositachiligida G‘azoda otishmalarni vaqtincha to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishgan edi. Bu kelishuv 19 yanvarda kuchga kirib, 1 martda uning birinchi bosqichi yakunlandi. Birinchi bosqich doirasida 33 nafar isroillik garovdan ozod qilindi, shu jumladan sakkiz kishining jasadi Isroilga qaytarildi. Buning evaziga Isroil 1500 dan ortiq falastinlik mahbuslarni ozod etdi.
Biroq, 1 martdan keyin sulhni uzaytirish bo‘yicha hali kelishuvga erishilmagan. Isroil rasmiylari, agar HAMAS garovdagilarni ozod qilishda davom etmasa, qayta harbiy harakatlarga kirishishga tayyorlanayotganini ma’lum qildi.
Yangi bosqichga tayyorgarlik
Isroil va HAMAS o‘rtasidagi keskinlik tobora kuchaymoqda. Agar tomonlar muzokaralar orqali kelishuvga erishmasa, yaqin kunlarda G‘azo sektorida yangi harbiy mojaro boshlanishi mumkin. Bu esa fuqarolar uchun yanada og‘ir oqibatlarga olib kelishi ehtimoli yuqori.

HAMAS угрожает убийством заложников
Конфликт на Ближнем Востоке продолжает нарастать. Движение ХАМАС предупредило, что возобновление военных действий Израиля в секторе Газа может представлять опасность для жизни заложников. Представитель военного крыла ХАМАС Абу Убайда в видеообращении 6 марта заявил, что если Израиль усилит любые атаки, некоторые из заложников будут убиты.
Вопрос Израиля и заложников
По словам официальных лиц Израиля, члены ХАМАС все еще удерживают 59 заложников. Из них 24 человека живы, 35 — мертвы. Среди заложников есть молодые военнослужащие с израильским и немецким гражданством, а также гражданин Таиланда.
Вероятность нарушения мирного соглашения
В январе этого года Израиль и ХАМАС при посредничестве США, Катара и Египта достигли соглашения о временном прекращении огня в Газе. Это соглашение вступило в силу 19 января, а 1 марта завершилась его первая фаза. В рамках первой фазы 33 израильтянина были освобождены из плена, в том числе тела восьми человек были возвращены в Израиль. В обмен на это Израиль освободил более 1500 палестинских заключенных.
Однако после 1 марта соглашение о продлении перемирия пока не достигнуто. Официальные лица Израиля заявили, что если ХАМАС не продолжит освобождение заложников, они готовятся к возобновлению военных действий.
Подготовка к новому этапу
Напряженность между Израилем и ХАМАСом продолжает нарастать. Если стороны не достигнут соглашения через переговоры, в ближайшие дни в секторе Газа может начаться новый военный конфликт. Это может привести к еще более тяжелым последствиям для гражданского населения.