Mask hukumatdagi ta’sirini yo‘qotyaptimi?
Tramp o‘z ma’muriyati a’zolariga Ilon Mask faqat tavsiyalar berish huquqiga ega ekanini bildirgan. Ammo u hukumatda kadrlar va siyosiy qarorlar bo‘yicha mustaqil qarorlar qabul qila olmaydi. Bu prezidentning Mask vakolatlarini cheklash yo‘lidagi birinchi jiddiy qadami hisoblanadi.
Prezidentning yangi ko‘rsatmalariga ko‘ra, Mask va uning jamoasi maslahatchi vazifasini bajaradi, ammo siyosiy strategiya, kadrlar siyosati va qarorlarni amalga oshirish sur’ati haqidagi yakuniy qarorlar Vazirlar Mahkamasi tomonidan qabul qilinadi.
Ilon Mask xatolarni tan oldi
Ilon Mask bu borada Trampning bayonotiga qo‘shilgan holda, ayrim xatolarga yo‘l qo‘yganini tan oldi. Uning aytishicha, so‘nggi haftalardagi ommaviy ishdan bo‘shatishlar va davlat xizmatchilariga tahdidlar noto‘g‘ri bo‘lgan.
Tramp hukumat xodimlarini saqlab qolish tarafdori
Prezident Tramp federal xodimlarni ommaviy qisqartirishni to‘xtatish kerakligini ta’kidladi.
"Ilon va boshqa buyuk insonlar tarixiy darajadagi ishlar amalga oshirishlari mumkin, ammo hukumatda malakali mutaxassislarni saqlab qolish juda muhim", — dedi u.
Shu bilan birga, Tramp ma’muriyati o‘n minglab federal xodimlarni ishdan bo‘shatishda davom etmoqda. Bu jarayon allaqachon Markaziy razvedka boshqarmasi (CIA) va Mudofaa vazirligi (Pentagon) kabi muhim davlat organlariga ta’sir ko‘rsatdi.
Pentagon ma’lumotlariga ko‘ra, sinov muddatida bo‘lgan va bir yil yoki undan kam ishlagan 5000 dan ortiq xodim ishdan bo‘shatilishi mumkin. CIA esa DEI (inklyuzivlik siyosati) bilan bog‘liq 20 dan ortiq xodimni ishdan olgan.
Hukumatda ishdan bo‘shatish to‘lqini davom etmoqda
Ommaviy ishdan bo‘shatishlar nafaqat federal agentliklarga, balki butun mamlakatga ta’sir qilmoqda.
Associated Press ma’lumotlariga ko‘ra, yuz minglab odamlar ishsiz qolishi mumkin, ayniqsa bu sinov muddatida bo‘lgan xodimlarga tegishli.
2025 yil fevral oyida Tramp ma’muriyati yadroviy xavfsizlik boshqarmasining 400 nafargacha xodimini tasodifan ishdan bo‘shatgan. Ular orasida yadro quroli ishlab chiqarish va nazorat qilish bilan shug‘ullangan mutaxassislar bor edi. Hozirda ushbu xodimlarni qayta ishga olish harakatlari boshlangan.
Trampning Ilon Maskga nisbatan cheklovlari uning hukumatdagi ta’sirini kamaytirish uchun qilingan jiddiy qadam sifatida baholanmoqda. Shu bilan birga, hukumatdagi ommaviy qisqartirishlar kuchaymoqda, bu esa davlat boshqaruvida jiddiy o‘zgarishlarga sabab bo‘lishi mumkin. Kelgusi haftalarda bu qarorlar siyosiy muhokamaning markaziy mavzusiga aylanishi kutilmoqda.

Трамп ограничил полномочия Илона Маска: попытка сократить влияние в правительстве
Президент США Дональд Трамп 6 марта наложил ограничения на деятельность Илона Маска, главы Департамента эффективности правительства (DOGE). Об этом сообщает Politico.
Теряет ли Маск влияние в правительстве?
Трамп сообщил членам своей администрации, что Илон Маск имеет право только на рекомендации. Однако он не может принимать независимые решения по кадровым вопросам и политическим решениям в правительстве. Это первый серьезный шаг президента по ограничению полномочий Маска.
Согласно новым указаниям президента, Маск и его команда будут выполнять консультативные функции, но окончательные решения по политической стратегии, кадровой политике и темпам реализации решений будут приниматься Кабинетом министров.
Илон Маск признал ошибки
Илон Маск, поддерживая заявление Трампа, признал, что допустил некоторые ошибки. По его словам, массовые увольнения и угрозы государственным служащим за последние недели были неправильными.
Трамп выступает за сохранение государственных сотрудников
Президент Трамп подчеркнул, что необходимо остановить массовые сокращения федеральных сотрудников.
"Илон и другие великие люди могут осуществлять исторические дела, но очень важно сохранить квалифицированных специалистов в правительстве", — сказал он.
В то же время администрация Трампа продолжает увольнять десятки тысяч федеральных сотрудников. Этот процесс уже затронул такие важные государственные органы, как Центральное разведывательное управление (CIA) и Министерство обороны (Пентагон).
Согласно данным Пентагона, более 5000 сотрудников, находящихся на испытательном сроке и проработавших один год или менее, могут быть уволены. CIA уволила более 20 сотрудников, связанных с DEI (политика инклюзивности).
Волна увольнений в правительстве продолжается
Массовые увольнения затрагивают не только федеральные агентства, но и всю страну.
По данным Associated Press, сотни тысяч людей могут остаться без работы, особенно это касается сотрудников на испытательном сроке.
В феврале 2025 года администрация Трампа случайно уволила до 400 сотрудников управления ядерной безопасности. Среди них были специалисты, занимающиеся производством и контролем ядерного оружия. В настоящее время начаты усилия по повторному трудоустройству этих сотрудников.
Ограничения Трампа в отношении Илона Маска рассматриваются как серьезный шаг по снижению его влияния в правительстве. В то же время массовые сокращения в правительстве усиливаются, что может привести к серьезным изменениям в государственном управлении. Ожидается, что в ближайшие недели эти решения станут центральной темой политических обсуждений.