Istanbulda «Xirqai sharif» ko‘rgazmasi ochildi
Muqaddas Ramazon oyi munosabati bilan Istanbul shahridagi «Xirqai sharif» jome’ masjidi ziyoratchilar uchun o‘z eshiklarini ochdi. Bu yerga tashrif buyuruvchilar Payg‘ambarimiz Muhammad sollallohu alayhi va sallamning muborak xirqalarini ziyorat qilish imkoniyatiga ega.
Tantanali ochilish marosimi
Ko‘rgazma ochilishida Istanbul shahar hokimi, muftiy, shuningdek, Payg‘ambarimiz alayhissalomning xirqalarini asrab-avaylab kelayotgan Uvays Qaraniy sulolasi vakillari qatnashdi. Ko‘rgazma Anadolu axborot agentligi tomonidan keng yoritildi.
Masjid yonida xirqai sharifni ziyorat qilish istagida bo‘lgan ziyoratchilarning uzun navbati hosil bo‘lgani kuzatilmoqda. Nogironlar, keksalar, homilador ayollar va bemorlar uchun maxsus sharoitlar yaratilgan bo‘lib, ular navbatsiz kiritiladi.
Ko‘rgazma ish vaqtini bilib oling
Ziyoratchilar Ramazon oyi davomida xirqani quyidagi vaqtlarda tomosha qilishlari mumkin:
• Dushanba—juma: 10:00–17:00
• Shanba va yakshanba (dam olish kunlari): 09:00–17:30
Xirqai sharif tarixi
Payg‘ambarimiz Muhammad alayhissalom umrlarining oxirida o‘z muborak xirqalarini hazrati Umar va hazrati Ali roziyallohu anhuga topshirib, uni Uvays Qaraniy rahmatullohi alayhiga yetkazishni vasiyat qilganlar. Uvays Qaraniy vafotidan so‘ng bu muqaddas omonat uning avlodlari tomonidan asrab-avaylangan.
XVII asrda Usmoniy sultoni Ahmad I iltimosi bilan Qaraniy sulolasi vakillari Istanbulga ko‘chib kelgan. 1847 yili sulton Abdulmajid ko‘rsatmasi bilan «Xirqai sharif» masjidi qurilib, bu muqaddas yodgorlik shu yerda saqlana boshladi. Hozirda xirqa Qaraniy sulolasining 59-avlodi muhofazasida.
To‘pqopi saroyidagi «Xirqai saodat»
Istanbuldagi To‘pqopi saroyida Rasululloh sollallohu alayhi va sallamga tegishli yana bir chakmon – «Xirqai saodat» ham saqlanadi. Bu muborak libos Payg‘ambarimiz tomonidan mashhur shoir Ka’bga tuhfa qilingan. Sulton Salim 1517 yili Misrni zabt etganida, ushbu xirqani ham Istanbulga olib kelgan.
Istanbuldagi «Xirqai sharif» ko‘rgazmasi musulmonlar uchun muhim ma’naviy voqealardan biri hisoblanadi. Har yili minglab ziyoratchilar Ramazon oyida ushbu muqaddas yodgorlikni ziyorat qilish uchun tashrif buyuradilar. Hozirda ham masjid atrofida ziyoratchilarning uzun navbatlari hosil bo‘lgan bo‘lib, bu muqaddas merosga bo‘lgan chuqur hurmatni ko‘rsatadi.

В Стамбуле открылась выставка «Хыркайи шариф»
В честь святого месяца Рамадан джомэ-мечеть «Хиркаи Шариф» в Стамбуле открыла свои двери для паломников. Посетители могут поклониться благословенным хиракам нашего Пророка Мухаммада, да благословит его Аллах и приветствует.
Торжественная церемония открытия
На открытии выставки присутствовали мэр Стамбула, муфтий, а также представители рода Увайса Каррани, которые бережно хранят хираки Пророка, да благословит его Аллах и приветствует. Выставка была широко освещена агентством Anadolu.
У мечети наблюдается длинная очередь паломников, желающих поклониться хираке шарифа. Для инвалидов, пожилых людей, беременных женщин и больных созданы специальные условия, и они допускаются без очереди.
Узнайте время работы выставки
Паломники могут посетить хираку в следующие часы в течение месяца Рамадан:
• Понедельник—пятница: 10:00–17:00
• Суббота и воскресенье (выходные дни): 09:00–17:30
История хираки шарифа
Наш Пророк Мухаммад, да благословит его Аллах и приветствует, в конце своей жизни передал свои благословенные хираки хазрату Умару и хазрату Али, да будет доволен ими Аллах, и завещал передать их Увайсу Каррани, да будет над ним милость Аллаха. После смерти Увайса Каррани этот священный аманат бережно хранился его потомками.
В XVII веке по просьбе османского султана Ахмеда I представители рода Каррани переехали в Стамбул. В 1847 году по указу султана Абдулмеджида была построена мечеть «Хиркаи Шариф», и этот священный памятник начал храниться здесь. В настоящее время хирака находится под защитой 59-го поколения рода Каррани.
«Хиркаи Саадат» в дворце Топкапы
В дворце Топкапы в Стамбуле также хранится еще один халат, принадлежащий Пророку, да благословит его Аллах и приветствует, – «Хиркаи Саадат». Этот благословенный наряд был подарен нашим Пророком известному поэту Ка'бу. Султан Селим, завоевав Египет в 1517 году, также привез этот халат в Стамбул.
Выставка «Хиркаи Шариф» в Стамбуле считается одним из важных духовных событий для мусульман. Каждый год тысячи паломников посещают этот священный памятник в месяц Рамадан. В настоящее время также наблюдаются длинные очереди паломников вокруг мечети, что свидетельствует о глубоком уважении к этому священному наследию.