Donald Trampning garovga olinganlar bo‘yicha vakili Adam Boyler HAMAS bilan bevosita muzokara olib borgani uchun uni tanqid qilgan isroillik amaldorlarga javob qaytardi. U Qo‘shma Shtatlar o‘z manfaatlariga ega ekanini aytib, AQSH Isroilning “agenti emas”ligini ta’kidladi.
Boylerning so‘zlariga ko‘ra, muzokaralar asosan G‘azo sektorida ushlab turilgan amerikaliklarni ozod qilishga qaratilgan. U HAMAS tomonidan besh yildan o‘n yilgacha muddatga sulh taklif qilingani va guruh barcha mahbuslarni almashish evaziga qurolsizlanishga tayyorligini ma’lum qildi.
Biroq bu Vashington va Tel-Aviv rasmiylari o‘rtasida kelishmovchilikka sabab bo‘ldi. Jumladan, Netanyaxu idorasi qisqa bayonot chiqarib, bo‘lib o‘tgan muzokaralardan noroziligini ochiq, biroq yumshoq ohangda bildirdi.
“Isroil AQSHga HAMAS bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralar borasidagi o‘z pozitsiyasini yetkazdi”, deyiladi bayonotda.
Masalaga Isroil moliya vaziri ham aralashdi. KAN radioga bergan intervyusida u Adam Boylerning HAMAS yetakchilari bilan olib borgan bevosita muzokaralarini “mutlaq xato” deb atadi.
Betsalel Smotrichning so‘zlariga ko‘ra, Boyler AQSH pasportiga ega Isroil askari Edan Aleksandrni G‘azodan ozod qilish uchun “o‘z tashabbusi bilan” harakat qilgan. U shuningdek, Tramp vakilini “soddalikka berilgan” deb tanqid qildi va HAMASning 5-10 yillik sulh taklifini “mutlaqo bema’ni reja” deb atadi.
Biroq Isroil moliya vaziri G‘azoda jangovar harakatlarni qayta boshlash garovdagi isroilliklarning hayotiga tahdid solishi mumkinligini tan oldi. Dushanba kuni Knessetdagi matbuot anjumanida u hukumat hozircha muzokaralar orqali iloji boricha ko‘proq garovdagilarni ozod qilishga harakat qilayotganini aytdi.
Smotrich avvalroq HAMASni harbiy yo‘l bilan mag‘lub etish va garovdagilarni ozod qilish bir-biriga zid emasligini ta’kidlagandi.
Isroil strategik masalalar vaziri Ron Dermer ham bir chetda qolmadi. U muzokaralardan xabardor qilinmagani uchun Boylerga norozilik bildirgan.

Как ответил представитель Трампа еврейским политикам, критикующим его?
Представитель Дональда Трампа по вопросам заложников Адам Бойлер ответил израильским чиновникам, которые критиковали его за прямые переговоры с ХАМАС. Он заявил, что Соединенные Штаты имеют свои интересы и подчеркнул, что США не являются «агентом» Израиля.
По словам Бойлера, переговоры в основном направлены на освобождение американцев, удерживаемых в секторе Газа. Он сообщил, что ХАМАС предложил мир на срок от пяти до десяти лет и готов к разоружению в обмен на обмен всех заключенных.
Однако это вызвало разногласия между официальными лицами Вашингтона и Тель-Авива. В частности, офис Нетаньяху выпустил короткое заявление, в котором открыто, но мягко выразил недовольство прошедшими переговорами.
«Израиль донес до США свою позицию по поводу прямых переговоров с ХАМАС», - говорится в заявлении.
В вопрос также вмешался министр финансов Израиля. В интервью радиостанции КАН он назвал прямые переговоры Адама Бойлера с руководством ХАМАСа «абсолютной ошибкой».
По словам Бецалеля Смотрича, Бойлер «по своей инициативе» действовал для освобождения израильского солдата Эдана Александра, имеющего американский паспорт. Он также раскритиковал представителя Трампа за «простоту» и назвал предложение ХАМАСа о мире на 5-10 лет «абсолютно бессмысленным планом».
Однако министр финансов Израиля признал, что возобновление боевых действий в Газе может угрожать жизни заложников. В понедельник на пресс-конференции в Кнессете он заявил, что правительство в настоящее время пытается освободить как можно больше заложников через переговоры.
Смотрич ранее подчеркивал, что победа над ХАМАСом военным путем и освобождение заложников не противоречат друг другу.
Министр стратегических вопросов Израиля Рон Дермер также не остался в стороне. Он выразил недовольство Бойлером за то, что его не информировали о переговорах.