Xitoylik matematik ayol 100 yillik murakkab masalani yechishga muvaffaq bo‘ldi
Kakeya gipotezasi 1917 yilda yapon matematigi Soiti Kakeya tomonidan ishlab chiqilgan bo‘lib, u cheksiz ingichka igna aylanayotganida maydonning qancha kenglikni qamrab olishini va uning geometriyasi va fazo o‘lchamlarida qanday o‘zgarishlar borligini o‘rgangan. Gipoteza avval bir va ikki o‘lchamli fazoda isbotlangan, lekin uch o‘lchamli fazodagi muammo bir asrdan ortiq vaqt davomida yechilmagan.
Van Xun va uning Britaniya Kolumbiya universitetidan bo‘lgan hamkasbi Joshua Zal ushbu murakkab matematik masalani 127 sahifadan iborat maqolada ishlab chiqdilar. Ushbu isbotlarning amaliy qo‘llanmasi kriptografiya, simsiz aloqa va ma’lumotlarni vizuallashtirishda yangi imkoniyatlarni ishlab chiqishda ko‘p ishni osonlashtirishi mumkin.
Van Xunning isboti butun dunyo ilmiy jamoasining diqqatini tortgan va Terens Tao, Filds mukofoti sovrindori, uning ishini yuqori baholagan. Bundan tashqari, Van Xunning ikki xil olim bilan va shunga o‘xshash yosh matematiklarga nisbatan ajoyib mahorati uni Filds mukofotiga nomzod qilishga tayyor.
Van Xun Xitoyning Guilin shahrida tug‘ilgan va Pekin universitetini tamomlagan. 16 yoshida u Milliy kollejga kirish imtihonida 653 ball oldi va keyinchalik matematika bo‘limiga o‘tdi. U ilmiy faoliyatini Massachusets texnologiya institutida matematik Larri Gut rahbarligida davom ettirdi. 2023 yildan beri Van Nyu-York universiteti qoshidagi Courant matematika fanlari institutida assistent professori.
Van Xunning ko‘rsatgan muvaffaqiyatlari tarixdagi muhim tashabbuslar va ahamiyatli matematik masalalardan biri bo‘lib, buning natijasida uning matematik faoliyati xalqaro darajada katta qadrga ega. Xitoylik olimlarning bu sa’y-harakatlari nafaqat matematiklar, balki butun ilm-fan va texnologiya sohasidagi tajribalarga ham yo‘l ochishga yordam beradi.
AQSH Milliy aksilterror markazining sobiq direktori Jo Kent nafaqat o‘z iste’fosi, balki shaxsiy qarashlari va faoliyati bilan keng jamoatchilik e’tiborini tortmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dunyo Bugun, 00:32
USS Gerald R Ford samolyot tashuvchisida yong‘in yuz berdi
Qizil dengizda, 12 mart kuni, Amerika Qo‘shma Shtatlari harbiy-dengiz kuchlariga qarashli USS Gerald R. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ford samolyot tashuvchisida kuchli yong‘in yuz berdi. The New

Китайская математик женщина смогла решить сложную задачу, которая существовала на протяжении 100 лет
Китайская математикка женщина смогла решить сложную задачу, не имеющую решения на протяжении 100 лет
Китайская математик Ван Сюн доказала гипотезу Какеи в одномерном пространстве, решение которой не было найдено более 100 лет. Этот значимый научный успех обеспечивает ей статус одной из самых сильных и признанных женщин-математиков в мире.
Гипотеза Какеи была разработана японским математиком Соити Какеи в 1917 году, и она изучала, какую площадь охватывает бесконечно тонкая игла, вращающаяся, и какие изменения происходят в ее геометрии и пространственных измерениях. Гипотеза была доказана в одномерном и двумерном пространствах, но проблема в трехмерном пространстве оставалась нерешенной более века.
Ван Сюн и ее коллега из Университета Британской Колумбии Джошуа Зал разработали эту сложную математическую задачу в статье объемом 127 страниц. Практическое применение этих доказательств может значительно упростить разработку новых возможностей в криптографии, беспроводной связи и визуализации данных.
Доказательство Ван Сюн привлекло внимание научного сообщества всего мира, и Терренс Тао, лауреат премии Филдса, высоко оценил ее работу. Кроме того, выдающееся мастерство Ван Сюн по сравнению с двумя другими учеными и аналогичными молодыми математиками готовит ее к номинации на премию Филдса.
Ван Сюн родилась в китайском городе Гуйлинь и окончила Пекинский университет. В 16 лет она набрала 653 балла на вступительном экзамене в Национальный колледж и позже перешла на факультет математики. Она продолжила свою научную деятельность под руководством математика Ларри Гута в Массачусетском технологическом институте. С 2023 года Ван является ассистентом профессора в Институте математических наук Курранта при Нью-Йоркском университете.
Успехи Ван Сюн являются важными инициативами и значительными математическими задачами в истории, в результате чего ее математическая деятельность имеет высокую международную ценность. Эти усилия китайских ученых помогают открыть новые горизонты не только для математиков, но и для всего научного и технологического сообщества.
Острое напряжение вокруг Ормузского пролива со временем перестает быть лишь региональной проблемой и превращается в глобальный стратегический вопрос для всего мира. Об этом сообщает Zamin.uz. По
Мир Вчера, 23:15
За последние два года в интернет-пространстве быстро распространился новый термин. Об этом сообщает Zamin.uz. Изначально это слово использовалось только в узком кругу форумов, но сейчас оно вошло и