Qozog‘istonda har 10 yilda haydovchilik attestatsiyasi joriy etilishi mumkin
Qozog‘istonda 2024 yilda jarohatlanganlar ishtirokida 31 mingdan ortiq yo‘l-transport hodisasi qayd etildi, deb Finratings.kz xabar berdi. Senator Marat Kojaev bu ko‘rsatkichning yuqoriligini haydovchilarning tayyorgarligi yetarli darajada emasligi bilan bog‘liq deb hisoblaydi.
Senator Bosh vazir Oljas Bektenov nomiga yo‘llagan so‘rovda haydovchilarni o‘qitish va nazorat qilish tizimini qayta ko‘rib chiqishni taklif qildi. Unga ko‘ra, haydovchilar 10 yilda bir marta attestatsiyadan o‘tishlari shart bo‘ladi.
Kojaevning asosiy takliflari:
Avto maktablar ustidan davlat nazoratini kuchaytirish.
Yangi haydovchilar uchun sinov muddatini joriy qilish.
Haydovchilik guvohnomasi olinganidan 6 oy o‘tib malaka oshirish kurslarini o‘tish majburiyati.
Yo‘l harakati qoidalari va amaliy mashg‘ulotlarni har 10 yilda tekshirish.
Haydovchilik guvohnomalarini berish jarayonini IIV nazoratiga o‘tkazish.
Barcha yirik shahar va tuman markazlarida maxsus Yo‘l harakati markazlari va autodromlar tashkil etish.
Shuningdek, senator yo‘l infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha takliflar berdi. Ular qatorida ko‘p darajali piyodalar o‘tish joylarini qurish, yoritish tizimini yaxshilash, trotuarlar barpo etish va yirik shaharlarning chetlab o‘tuvchi yo‘llarini tezroq yaratish kabi chora-tadbirlar mavjud.
Lukashenko o'zbek mehnat migrantlarini Belarusga chaqirib, ularni yuqori qadrladi
Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko O'zbekistonning ushbu mamlakatdagi favqulodda va muxtor elchisi Rahmatulla Nazarov bilan o'tkazilgan uchrashuvda o'zbekistonlik
Jahon siyosiy maydonida so'nggi kunlarda keskinlik yangi va jiddiy bosqichga ko'tarilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Nufuzli Nyu-York Tayms nashri o'zining ishonchli manbalariga
Tehron shahrida Eronning yangi oliy rahbari Mujtaba Xominaiy lavozimga qasamyod qilish marosimi katta shov-shuv bilan o'tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu voqea sobiq oliy rahbar Ali
Dunyo Kecha, 23:00
Eron AQSH va Isroil tarafdorlarining mol-mulkin musodara qiladi
Eron Bosh prokuraturasi mamlakatdan tashqarida yashayotgan va Amerika Qo'shma Shtatlari hamda Isroilning Eron ga qarshi siyosatini yondashuvchi o'z fuqarolariga nisbatan jiddiy qaror qabul
Dunyo Kecha, 22:17
Bugungi kunda butun dunyo bo'ylab voyaga yetmagan bolalarni ijtimoiy tarmoqlarning zararli ta'siridan asrash masalasi eng dolzarb muammolardan biriga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar
Dunyo Kecha, 21:36
Eronda internet tarmog'i bilan bog'liq jiddiy muammolar hali ham davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Xalqaro monitoring xizmati NetBlocksning so'nggi ma'lumotlariga

В Казахстане каждые 10 лет может вводиться аттестация водителей
В Казахстане в 2024 году было зарегистрировано более 31 тысячи дорожно-транспортных происшествий с участием пострадавших, сообщает Finratings.kz. Сенатор Марат Кожаев считает, что высокая цифра связана с недостаточной подготовкой водителей.
В запросе к премьер-министру Ольжасу Бектенову сенатор предложил пересмотреть систему обучения и контроля за водителями. Согласно его предложению, водители должны проходить аттестацию раз в 10 лет.
Основные предложения Кожаева:
Усиление государственного контроля над автошколами.
Введение испытательного срока для новых водителей.
Обязанность проходить курсы повышения квалификации через 6 месяцев после получения водительского удостоверения.
Проверка правил дорожного движения и практических занятий каждые 10 лет.
Передача процесса выдачи водительских удостоверений под контроль МВД.
Создание специальных центров дорожного движения и автодромов во всех крупных городах и районных центрах.
Кроме того, сенатор предложил меры по улучшению дорожной инфраструктуры. Среди них строительство многоуровневых пешеходных переходов, улучшение системы освещения, обустройство тротуаров и более быстрое создание объездных дорог для крупных городов.
В последние дни напряженность на мировой политической арене выходит на новый и серьезный уровень. Об этом сообщает Zamin.uz. Авторитетное издание The New York Times, ссылаясь на свои надежные
В Тегеране с большим размахом прошла церемония присяги нового верховного лидера Ирана Муджтабы Хомейни. Об этом сообщает Zamin.uz. Это событие состоялось после того, как бывший верховный лидер Али