Yevroparlament a’zosi Rafael Gluksman AQSH rasmiylaridan Ozodlik haykalini Fransiyaga qaytarishni talab qildi. Hozirgi ma’muriyat va AQSH prezidenti o‘z qarorlari bilan erkinlik qadriyatlari ularga yaqin emasligini ko‘rsatmoqda. Siyosatchining 17 mart, yakshanba kungi nutqidan parchalarni AFP agentligi keltirgan.
Ukrainani faol qo‘llab-quvvatlayotgan Gluksmann o‘z nutqida Vashingtonni Moskvaga yaqinlashayotgani uchun qoraladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Qo‘shma Shtatlar «zolimlar tomoniga o‘tishga qaror qilgan». Fransuz siyosatchisi, shuningdek, Donald Tramp ma’muriyatini ilmiy erkinligini ta’kidlagan olimlarni ishdan haydagani uchun ham tanqid qildi.
Shu munosabat bilan Yevroparlament deputati AQSHni Ozodlik haykalini qaytarishga chaqirdi. «Biz uni sizga berdik, lekin siz uni mensimayapsiz», dedi u amerikaliklarga murojaat qilib.
Ozodlik haykali Fransiyada haykaltarosh Ogyust Bartoldi rahbarligida yaratilgan. U fransuzlar amerikaliklarni qo‘llab-quvvatlagan Amerika inqilobiy urushining 100 yilligi sharafiga Fransiyaning AQSHga sovg‘asi edi.
46 metr balandlikdagi mis haykal 1886 yilda Nyu-Yorkdagi Ozodlik orolida ochilgan. Bir vaqtlar yaqin atrofdagi Ellis-Aylend orolida Qo‘shma Shtatlarga kirishni kutgan millionlab muhojirlar uchun u yaxshiroq hayotga umid ramzi edi, deya ta’kidlaydi AFP.
Tramp AQSH Grenlandiyani qo‘shib olishiga ishonyapti
Amerika Qo‘shma Shtatlari Grenlandiyani anneksiya qiladi, Donald Trampning bunga ishonchi komil. 13 mart kuni Oq uyda NATO bosh kotibi Mark Ryutte bilan uchrashuvda AQSH prezidenti orolning anneksiya qilinishi mumkinligi haqidagi savolga «O‘ylaymanki, shunday bo‘ladi», deb javob berdi. «Bizga bu (Grenlandiya) xalqaro xavfsizlik uchun kerak», deb tushuntirdi Tramp. U, shuningdek, Ryutte Grenlandiyaning AQSHga qo‘shilishida «muhim rol» o‘ynashiga ishonch bildirdi.
O‘z navbatida, Mark Ryutte «NATOni bu masala bo‘yicha muhokamalarga tortmoqchi emasligini» aytdi, lekin Rossiya va Xitoyning ushbu mintaqaga qiziqishi ortib borayotganligi sababli Arktika xavfsizligi uchun Grenlandiya muhimligini tan oldi.
Grenlandiyani o‘z ichiga olgan Daniya parlamentining mudofaa qo‘mitasi raisi Rasmus Yarlov o‘zining X ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida AQSHning orolga da’volari «ikki NATO davlati o‘rtasida urushga» olib kelishi mumkinligini yozdi va Mark Ryuttening Tramp bilan uchrashuvdagi xatti-harakatlarini ham tanqid qildi. «Grenlandiya Daniyadan darhol mustaqillikka qarshi ovoz berdi va hech qachon Amerikaniki bo‘lishni xohlamaydi», deya qo‘shimcha qildi Yarlov.

В Европарламенте потребовали вернуть статую Свободы из США во Францию
Член Европарламента Рафаэль Глюксман потребовал от американских чиновников вернуть статую Свободы во Францию. Текущая администрация и президент США своими решениями показывают, что ценности свободы им не близки. Фрагменты из речи политика 17 марта, в воскресенье, привела агентство AFP.
Активно поддерживающий Украину Глюксман в своей речи осудил Вашингтон за сближение с Москвой. По его словам, Соединенные Штаты «решили перейти на сторону угнетателей». Французский политик также раскритиковал администрацию Дональда Трампа за увольнение ученых, подчеркивающих научную свободу.
В связи с этим депутат Европарламента призвал США вернуть статую Свободы. «Мы вам ее отдали, но вы ее не цените», - сказал он, обращаясь к американцам.
Статуя Свободы была создана во Франции под руководством скульптора Огюста Бартольди. Она была подарком Франции США в честь столетия Американской революционной войны, в которой французы поддерживали американцев.
Медная статуя высотой 46 метров была открыта в 1886 году на острове Свободы в Нью-Йорке. Когда-то она была символом надежды на лучшую жизнь для миллионов иммигрантов, ожидавших въезда в Соединенные Штаты на близлежащем острове Эллис-Айленд, отмечает AFP.
Трамп уверен в аннексии Гренландии США
Соединенные Штаты аннексируют Гренландию, в этом уверен Дональд Трамп. 13 марта на встрече в Белом доме с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте президент США ответил на вопрос о возможной аннексии острова: «Думаю, так и будет». «Нам это (Гренландия) нужно для международной безопасности», - объяснил Трамп. Он также выразил уверенность, что Рютте сыграет «важную роль» в присоединении Гренландии к США.
В свою очередь, Марк Рютте заявил, что «не хочет вовлекать НАТО в обсуждения по этому вопросу», но признал важность Гренландии для безопасности Арктики в связи с растущим интересом России и Китая к этому региону.
Председатель оборонного комитета парламента Дании, который включает Гренландию, Расмус Ярлов на своей странице в социальной сети X написал, что претензии США на остров могут привести к «войне между двумя государствами НАТО» и также раскритиковал поведение Рютте на встрече с Трампом. «Гренландия немедленно проголосовала против независимости от Дании и никогда не хочет быть американской», - добавил Ярлов.