Qo‘shma Shtatlarda bir necha kundan beri tornado davom etib, tabiiy ofat davlatning markaziy va janubiy qismiga jiddiy zarar yetkazmoqda. Amerika matbuotiga ko‘ra, turar joy binolari, infratuzilma obyektlari, maktablar vayron bo‘lyapti.
Arkanzas, Jorjiya va Oklaxoma shtatlarida favqulodda holat e’lon qilingan. ABC News telekanali xabarida kelishicha, dam olish kunlarida 20 dan ortiq shtatlarda odamlar mingga yaqin bo‘ronlar bilan to‘qnashdi va bugungi hisob-kitob bilan tornado 42 kishi halok bo‘lishiga olib keldi. 9 shtatda esa tornado xavfi o‘ta kuchli deya baholangan. Missuri shtatida 12 kishi, Kanzasda 8 kishi, Missisipida esa 6 kishi tornado qurboniga aylangan. Halok bo‘lganlar orasida yosh bolalarning ham borligi amerikaliklarni qayg‘uga solmoqda.
Xususan, Shimoliy Karolinada 11 va 13 yoshli aka-ukalar kuchli tornado oqibatida daraxt qulashi tufayli halok bo‘ldi. Hukumat buni tasdiqlagan. Shahar favqulodda vaziyatlar boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i Meffyu Ouen Facebook'da post qoldirib, daraxt ikki aka-ukaning yotoqxonasiga qulaganini ma’lum qildi. Uy yonib ketgan, o‘t o‘chiruvchilar kelganida oilaning boshqa a’zolari ichkarida bolalar borligini aytgan, lekin afsuski, ularni qutqarisholmadi.
Meffyu Ouenning ABC News'ga ma’lum qilishicha, tornado Missisipi shtatida soatiga 111 milyani tashkil qilmoqda, bu taxminan soatiga 180 kilometr degani. Rasmiylar Missisipida kamida 3 kishini shamol uchirib ketganini tasdiqladi. Shtatlardagi mehmonxonalar tornado sabab uy-joysiz qolganlar bilan to‘lmoqda. Aytilishicha, kelasi haftalarda 250 tacha lagerlar paydo bo‘ladi, aynan tornadodan zarar ko‘rganlar uchun.
Tornado Alabama shtatida ham vayronagarchiliklarga sabab bo‘lmoqda, bu yerda shamol tezligi soatiga 136 milyadan 165 milyagacha chiqqan, bu qariyb 265 kilometr soat degani. Shamol bunchalik qattiq bo‘lib, vayronagarchiliklarga olib keladi deb hech o‘ylamagandim, deydi Alabamaning Plantersvil shahrida yashovchi Ovns. U onasidan ayrilib qolgani uchun ko‘z yosh to‘kmoqda. Aytishicha, onasi qulagan uy ichida qolib ketgan.
Alabamaning Vinterboro shahrida esa tabiiy ofat zarari ancha jiddiy, shamol o‘rta maktabni vayron qilgan. Tezligi soatiga 120 milya yoki 193 km/soat bo‘lgan shamol maktab avtobusini uchirib yuborgan va avtobus sportzalga kelib urilgan. Okrug qutqaruvchilari Vinterborodagi maktab qarshisida yashovchi 83 yoshli fuqaro halok bo‘lganini aniqladi.
Tornado Oklaxoma shtatida 400 dan ortiq uylarni vayron qilgan, 150 ga yaqin inson jarohat bilan shifoxonalarga yotqizilgan. Kuchli shamol dam olish kunlarida o‘rmon yong‘inlarini keltirib chiqardi. Ayni paytda Oklaxoma, Texas, Nyu-Meksikoda yong‘in xavfi qizil darajada turibdi. Ayniqsa seshanba, ya’ni bugun Texasning g‘arbiy qismi va Nyu-Meksiko uchun alangali o‘tishi mumkin, odamlar bundan ogohlantirilgan.
Texas, Luiziana, Alabama, Arkanzas, Tennessi, Missisipi, Jorjiya, Kentukki va Shimoliy Karolina shtatlarining bir qismi suv toshqini haqida ogohlantirish ostida, deya xabar berdi BBC.
Prezident Donald Tramp AQSH Milliy gvardiyasini bo‘ronga qarshi kurash uchun jalb qildi. O‘zining ijtimoiy tarmoqlardagi platformalarida esa odamlarni ko‘proq ibodat qilishga chaqirdi. Men va Melaniyani chuqur tashvishga solgan bu bo‘ronlar sabab ibodatimizga qo‘shiling, deb yozadi Tramp.
O‘zbekiston prezidenti 17 mart kuni tornado sabab ko‘rilgan zarar va qurbonlar borligi munosabati bilan Donald Trampga ta’ziya maktubini yo‘lladi. Bu haqida prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov ma’lum qildi.

Сильный торнадо в центральных и южных штатах США: Трамп призвал народ к молитве
В Соединенных Штатах торнадо продолжается уже несколько дней, нанося серьезный ущерб центральной и южной частям страны. По данным американской прессы, жилые здания, объекты инфраструктуры, школы разрушаются.
В штатах Арканзас, Джорджия и Оклахома объявлено чрезвычайное положение. Как сообщает телеканал ABC News, в выходные дни более 20 штатов столкнулись с почти тысячей бурь, и по последним данным, торнадо унес жизни 42 человек. В 9 штатах угроза торнадо оценена как крайне высокая. В штате Миссури 12 человек, в Канзасе 8 человек, а в Миссисипи 6 человек стали жертвами торнадо. Наличие среди погибших молодых детей вызывает горе у американцев.
В частности, в Северной Каролине 11 и 13-летние братья погибли в результате падения дерева из-за сильного торнадо. Правительство это подтвердило. Глава отдела управления по чрезвычайным ситуациям города Мэтью Оуэн оставил пост в Facebook, сообщив, что дерево упало на спальню двух братьев. Дом сгорел, когда пожарные прибыли, другие члены семьи сказали, что внутри находятся дети, но, к сожалению, их не удалось спасти.
Как сообщил Мэтью Оуэн ABC News, торнадо в штате Миссисипи развивает скорость 111 миль в час, что примерно соответствует 180 километрам в час. Власти подтвердили, что в Миссисипи как минимум 3 человека были унесены ветром. Гостиницы в штатах заполняются людьми, оставшимися без жилья из-за торнадо. Сообщается, что в ближайшие недели появится 250 лагерей, специально для пострадавших от торнадо.
Торнадо также вызывает разрушения в штате Алабама, где скорость ветра достигла от 136 до 165 миль в час, что почти 265 километров в час. Я никогда не думал, что ветер может быть таким сильным и привести к разрушениям, говорит Овнс, житель города Плантерсвилл в Алабаме. Он плачет из-за того, что потерял мать. По его словам, его мать осталась в доме, который рухнул.
В городе Винтерборо в Алабаме ущерб от природной катастрофы оказался довольно серьезным, ветер разрушил среднюю школу. Ветер со скоростью 120 миль в час или 193 км/ч унес школьный автобус, который врезался в спортзал. Спасатели округа установили, что 83-летний гражданин, проживавший напротив школы в Винтерборо, погиб.
Торнадо разрушил более 400 домов в штате Оклахома, около 150 человек были госпитализированы с травмами. Сильный ветер в выходные дни вызвал лесные пожары. В настоящее время в Оклахоме, Техасе и Нью-Мексико уровень опасности пожаров находится на красном уровне. Особенно во вторник, то есть сегодня, в западной части Техаса и Нью-Мексико могут возникнуть пожары, люди были предупреждены об этом.
Часть штатов Техас, Луизиана, Алабама, Арканзас, Теннесси, Миссисипи, Джорджия, Кентукки и Северная Каролина находятся под предупреждением о наводнении, сообщает BBC.
Президент Дональд Трамп привлек Национальную гвардию США для борьбы с бурей. На своих платформах в социальных сетях он призвал людей больше молиться. «Присоединяйтесь к нашей молитве из-за этих бурь, которые глубоко беспокоят меня и Меланию», - пишет Трамп.
Президент Узбекистана 17 марта направил соболезнования Дональду Трампу в связи с ущербом и жертвами, вызванными торнадо. Об этом сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.