Rossiya prezidenti Vladimir Putin mamlakat iqtisodiy o‘sish sur’atlarining sekinlashishi muqarrar ekanini ta’kidladi. U 18 mart kuni Rossiya sanoatchilar va tadbirkorlar ittifoqi (RSTI) qurultoyida so‘zlab, hukumat va Markaziy bank iqtisodiyotni barqarorlashtirish uchun choralar ko‘rishi kerakligini bildirdi.
Iqtisodiyotda sovish xavfi
Putin Rossiya yalpi ichki mahsuloti (YAIM) 2024 yilda 4,1 foizga o‘sganini e’tirof etdi, ammo bu o‘sish doimiy emasligini va iqtisodiyot soviy boshlaganini ta’kidladi. «Markaziy bank bir ko‘rsatkichni ko‘rsatadi, hukumat va Iqtisodiy rivojlanish vazirligi boshqa raqamlarni taqdim etadi. Ularga ko‘ra, o‘sish 2-2,5 foiz bo‘ladi. Qulash yoki haddan tashqari sovishdan qochish uchun harakat qilishimiz kerak», – dedi Putin.
Prezident bu masala nozik ekanini va uni muhokama qilish yig‘ilishni uzoq muddatga cho‘zishini ta’kidladi. «Buni muhokama qila boshlasak, tungacha yig‘ilishimiz mumkin», – deya qo‘shimcha qildi u.
Iqtisodiy inqiroz xavfi va inflyatsiya darajasi
Rossiya Iqtisodiy rivojlanish vazirligi 2025 yilda iqtisodiyot o‘sishi 4,1 foizdan 2-2,5 foizga tushishini taxmin qilmoqda. Markaziy bank esa bundan ham past o‘sish – 1-2 foiz darajasida bo‘lishini kutmoqda. Shu bilan birga, inflyatsiya ko‘rsatkichi maqsadli 4 foizdan ancha yuqori – 7-8 foiz atrofida qolishi taxmin qilinmoqda.
Harbiy sanoat va iqtisodiy kelajak
Xalqaro ekspertlar Rossiya iqtisodiyotining jadal rivojlanishi asosan harbiy sanoat bilan bog‘liq ekanini ta’kidlamoqda. Ularga ko‘ra, bu o‘sish uzoq muddatli bo‘lmaydi va Rossiya iqtisodiyoti qizib ketish alomatlarini ko‘rsata boshlagan. Bunday sharoitda iqtisodiyotni uzoq muddatli barqarorlashtirish uchun hukumat va Markaziy bank jiddiy choralar ko‘rishi talab etiladi.
Putinning bu ogohlantirishi Rossiya oligarxlari va yirik sanoat rahbarlari uchun jiddiy signal bo‘lib, ular iqtisodiy inqiroz xavfini yumshatish uchun yangi strategiyalarni ko‘rib chiqishi zarur.

Путин предупредил олигархов об угрозе экономического кризиса
Президент России Владимир Путин отметил, что замедление темпов экономического роста страны неизбежно. Он выступил 18 марта на съезде Российского союза промышленников и предпринимателей (РСПП) и заявил, что правительство и Центральный банк должны предпринять меры для стабилизации экономики.
Угроза охлаждения экономики
Путин признал, что валовой внутренний продукт (ВВП) России вырастет на 4,1 процента в 2024 году, однако подчеркнул, что этот рост не является постоянным и экономика начинает охлаждаться. «Центральный банк показывает одну цифру, правительство и Министерство экономического развития представляют другие данные. Согласно им, рост составит 2-2,5 процента. Нам нужно действовать, чтобы избежать падения или чрезмерного охлаждения», – сказал Путин.
Президент отметил, что этот вопрос является деликатным и обсуждение его может затянуть собрание на длительный срок. «Если мы начнем это обсуждать, мы можем заседать до утра», – добавил он.
Угроза экономического кризиса и уровень инфляции
Министерство экономического развития России прогнозирует, что в 2025 году экономический рост снизится с 4,1 процента до 2-2,5 процента. Центральный банк ожидает еще более низкий рост – на уровне 1-2 процента. При этом уровень инфляции, как ожидается, останется значительно выше целевого 4 процента – около 7-8 процентов.
Военная промышленность и экономическое будущее
Международные эксперты подчеркивают, что стремительное развитие российской экономики в значительной степени связано с военной промышленностью. По их мнению, этот рост не будет долгосрочным, и российская экономика начинает проявлять признаки перегрева. В таких условиях правительство и Центральный банк должны предпринять серьезные меры для долгосрочной стабилизации экономики.
Предупреждение Путина является серьезным сигналом для российских олигархов и крупных руководителей промышленности, которым необходимо рассмотреть новые стратегии для смягчения угрозы экономического кризиса.