Buyuk Britaniyada tilla unitazni o‘g‘irlashga aloqadorlar sud qilindi
Oksford qirollik sudi 2019 yilda tilladan yasalgan unitazni o‘g‘irlagan ikki gumonlanuvchi ishini ko‘rib chiqdi. Sud Maykl Jonsni o‘g‘irlik va buzib kirishda, Fred Dou esa o‘g‘irlangan buyumni tashish maqsadida til biriktirishda aybdor deb topdi.
Oldinroq sud jinoyatning yana bir ishtirokchisi Jeyms Shinni o‘g‘irlik va buzib kirish hamda o‘g‘irlangan buyumni tashish maqsadida til biriktirishda aybdor deb topgan edi. Gumonlanuvchilardan yana biri oqlangan. Maykl Jons va Fred Douga nisbatan hukm keyinroq chiqariladi.
Tilla unitaz — italiyalik ijodkor Mauritsio Kattelan tomonidan Nyu-Yorkdagi Solomon Guggenhaym muzeyi uchun yasalgan zamonaviy san’at obyekti hisoblanadi. Muallif o‘z asarini «Amerika» deb nomlagan. Unitaz o‘g‘irlab ketilishidan oldin 6 million dollarga sug‘urtalangan edi, uni tayyorlashda esa taxminan 4 million dollarlik oltindan foydalanilgan.
2019 yilda ushbu obyekt Blenxeym saroyidagi ko‘rgazmaning bir qismiga aylangandi. Mazkur saroy Malboro gersoglari qarorgohi bo‘lib, u yerda Uinston Cherchill tug‘ilgan. Ko‘rgazmaga tashrif buyurganlar undan o‘z maqsadida foydalanishi mumkin edi. Kattelanning so‘zlariga ko‘ra, u o‘z asari orqali tengsizlik va san’at bozoridagi muammolarga e’tibor qaratmoqchi bo‘lgan.
O‘sha yilning sentyabr oyida jinoyatchilar yuk mashinasida saroyning yog‘och darvozasini buzib, bino ichiga kirishga muvaffaq bo‘lgan. So‘ng ular og‘irligi 100 kilogrammga yetadigan unitazni olib ketgan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, ular unitazni mayda bo‘laklarga bo‘lib, sotib yuborgan.

В Великобритании судили причастных к краже золотого унитаза
Оксфордский королевский суд рассмотрел дело двух подозреваемых, которые украли унитаз из золота в 2019 году. Суд признал Майкла Джонса виновным в краже и незаконном проникновении, а Фреда Доу — в сговоре с целью транспортировки украденного имущества.
Ранее суд признал еще одного участника преступления, Джеймса Шинна, виновным в краже и незаконном проникновении, а также в сговоре с целью транспортировки украденного имущества. Один из подозреваемых был оправдан. Приговор в отношении Майкла Джонса и Фреда Доу будет вынесен позже.
Золотой унитаз — это объект современного искусства, созданный итальянским художником Маурицио Каттеланом для музея Соломона Гуггенхайма в Нью-Йорке. Автор назвал свое произведение «Америка». Перед кражей унитаз был застрахован на сумму 6 миллионов долларов, а для его изготовления было использовано около 4 миллионов долларов золота.
В 2019 году этот объект стал частью выставки в Бленхеймском дворце. Этот дворец является резиденцией герцогов Мальборо, где родился Уинстон Черчилль. Посетители выставки могли использовать его по своему назначению. По словам Каттелана, он хотел привлечь внимание к неравенству и проблемам на рынке искусства через свое произведение.
В сентябре того же года преступники смогли сломать деревянные ворота дворца и проникнуть внутрь здания на грузовике. Затем они унесли унитаз весом до 100 килограммов. По данным расследования, они разделили унитаз на мелкие части и продали его.