Rossiya harbiylari Putinning buyrug‘idan so‘ng Ukrainaga uchirilgan o‘z dronlarini urib tushirdi
Rossiya harbiylari prezident Vladimir Putinning Ukraina energetika obyektlariga zarba berishni vaqtincha to‘xtatish haqidagi buyrug‘ini olgach, Ukraina tomon uchirilgan o‘z uchuvchisiz qurilmalarini (dronlarini) urib tushirishga majbur bo‘lgan. Bu haqda Rossiya Mudofaa vazirligi rasman ma’lum qildi.
Vazirlikning bayonotida ta’kidlanishicha, buyruq kelib tushgan paytda Rossiya qo‘shinlari tomonidan Ukraina hududiga qarab yettita zarbdor dron uchirilgan edi. Ular Mikolayiv viloyatida joylashgan, harbiy-sanoat majmuasi bilan bog‘liq energetika obyektlariga yo‘naltirilgan bo‘lgan.
Rossiya Federatsiyasi havo mudofaa kuchlariga mazkur uchuvchisiz qurilmalarni zararsizlantirish buyrug‘i berilgan va natijada oltita dron «Pansir» zenit-raketa tizimlari, yana biri esa Rossiya harbiy-havo kuchlarining qiruvchi samolyoti tomonidan urib tushirilgan.
Mudofaa vazirligining ta’kidlashicha, ushbu voqea Rossiya prezidenti Vladimir Putin va AQSH prezidenti Donald Tramp o‘rtasidagi telefon muloqotidan keyin sodir bo‘lgan. Kreml muzokaralardan so‘ng Putinning Ukrainadagi energetika tizimiga 30 kun davomida zarba berishni to‘xtatish haqida buyruq berganini e’lon qilgan edi.
Shuningdek, Rossiya vazirligi mazkur kelishuvdan bir necha soat o‘tib Ukraina Krasnodar o‘lkasining Kavkazskaya stanitsasidagi energetika infratuzilmasiga uchta dron yordamida zarba berganini ham ma’lum qildi. Hujum natijasida bir neft rezervuari zarar ko‘rgan va yong‘in kelib chiqqan.
Rossiya ushbu hujumni AQSHning tinchlik tashabbuslarini buzishga qaratilgan maxsus provokatsiya, deb baholamoqda.
Ukraina qurolli kuchlari harbiy-havo kuchlarining 19 mart kungi hisobotida Rossiya qo‘shinlari Ukrainaga «Iskander-M», S-300 raketalari va «Shaheed» turidagi 145 ta dronlar bilan hujum qilgani aytilgan.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy energetika infratuzilmasiga qarshi hujumlarning to‘xtatilishini qo‘llab-quvvatlagan holda, bunday zarbalar sodir bo‘lgan taqdirda Ukraina tomonidan keskin javob qaytarilishini ta’kidladi.
Zelenskiy hozircha AQSH sobiq prezidenti Tramp bilan suhbat o‘tkazmagani, ammo bu muloqot orqali Rossiya bilan kelishuvlar bo‘yicha ko‘proq ma’lumotga ega bo‘lish istagida ekanligini bildirdi. «Rossiya bizning energetika obyektlarimizga zarba berar ekan, biz jim turmaymiz. Albatta, biz ham javob qaytaramiz», – dedi Zelenskiy.

Российские военные сбили свои дроны, запущенные в Украину по приказу Путина
Российские военные, получив приказ президента Владимира Путина временно приостановить удары по энергетическим объектам Украины, были вынуждены сбить свои беспилотные летательные аппараты, запущенные в сторону Украины. Об этом официально сообщило Министерство обороны России.
В заявлении министерства подчеркивается, что в момент поступления приказа российскими войсками в сторону Украины были запущены семь ударных дронов. Они были нацелены на энергетические объекты, связанные с военно-промышленным комплексом, расположенные в Николаевской области.
Воздушным силам Российской Федерации был отдан приказ нейтрализовать эти беспилотные устройства, в результате чего шесть дронов были сбиты зенитно-ракетными системами «Панцирь», а один — истребителем российских военно-воздушных сил.
По словам министерства обороны, этот инцидент произошел после телефонного разговора между президентом России Владимиром Путиным и президентом США Дональдом Трампом. Кремль объявил, что после переговоров Путин отдал приказ о приостановке ударов по энергетической системе Украины на 30 дней.
Кроме того, российское министерство сообщило, что через несколько часов после данного соглашения был нанесен удар по энергетической инфраструктуре в станице Кавказская Краснодарского края с помощью трех дронов. В результате атаки один нефтяной резервуар был поврежден и возник пожар.
Россия оценивает эту атаку как специальную провокацию, направленную на подрыв мирных инициатив США.
В отчете Военно-воздушных сил Украины за 19 марта говорится, что российские войска атаковали Украину 145 дронами типа «Шахид», а также ракетами «Искандер-М» и С-300.
Президент Украины Владимир Зеленский, поддерживая прекращение атак на энергетическую инфраструктуру, подчеркнул, что в случае продолжения таких ударов Украина даст жесткий ответ.
Зеленский пока не проводил беседу с бывшим президентом США Трампом, но выразил желание получить больше информации о соглашениях с Россией через этот контакт. «Пока Россия наносит удары по нашим энергетическим объектам, мы не будем сидеть сложа руки. Конечно, мы тоже ответим», — сказал Зеленский.