Zelenskiy urushni “Berlin modeli” orqali to‘xtatishga qarshi chiqdi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy 19 mart kuni AQSHning sobiq prezidenti va ehtimoliy kelajakdagi nomzod Donald Tramp bilan telefon orqali suhbatlashdi. Suhbat davomida Zelenskiy Ukrainadagi mojaro va uni hal qilish yo‘llari haqida gapirdi, deb The Moscow Times xabar berdi.
Zelenskiy hududiy bo‘linishga qarshi
Ukraina prezidenti Tramp bilan gaplashar ekan, hozirgi to‘qnashuv chizig‘i bo‘ylab urushni tugatish taklifini qo‘llab-quvvatlamasligini ma’lum qildi. “Hududlar, shaharlar va shaharchalar bor, ularni turli aloqa liniyasi kesib o‘tgan. Agar bu liniyalarni qoldirsak, ular hayotsiz hududlarga aylanadi”, dedi Zelenskiy. U bu vaziyatni Berlin devoriga o‘xshatib, “Biz yangi Berlinlarni xohlaymizmi?” deb so‘radi.
Zaporoje atom elektr stansiyasi masalasi
Suhbat davomida Zelenskiy Rossiya nazorati ostida bo‘lgan Zaporoje atom elektr stansiyasini AQSHga topshirish imkoniyatini ham muhokama qilganini aytdi. Unga ko‘ra, agar Vashington stansiyani modernizatsiya qilish va uni texnik mutaxassislar bilan ta’minlashga rozi bo‘lsa, Kiyev bu borada kelishuvga tayyor.
Ukraina hududiy yaxlitligini himoya qilishga harakat qiladi
Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, u Donald Trampga Ukraina o‘z hududiy yaxlitligini saqlab qolish uchun bor kuchini ishga solishini aytib o‘tdi. “Biz bu masalada Ukrainani iloji boricha himoya qilamiz. Biroq bu biz uchun juda murakkab jarayon bo‘ladi”, dedi prezident.
Shuningdek, Ukrainada o‘z harbiylarini joylashtirishi mumkin bo‘lgan davlatlar mavjudligi ham tilga olindi. “Chegarada bo‘lishga tayyor turganlar, xavfli joylarda joylashishni xohlaydiganlar bor. Biz umumiy tasavvurni ishlab chiqishimiz kerak”, dedi Zelenskiy.
Tramp va Putin o‘rtasidagi suhbat
Qizig‘i shundaki, Donald Tramp 18 mart kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan ham muloqot qilgan edi. Zelenskiy bilan suhbat esa 19 mart kuni bo‘lib o‘tdi. Bu esa AQSHning kelajakdagi siyosiy pozitsiyasi borasida turli taxminlarga sabab bo‘lmoqda.

Зеленский выступил против прекращения войны по "берлинской модели"
Президент Украины Владимир Зеленский 19 марта поговорил по телефону с бывшим президентом США и возможным кандидатом на будущие выборы Дональдом Трампом. В ходе разговора Зеленский обсудил конфликт в Украине и пути его разрешения, сообщает The Moscow Times.
Зеленский против территориального разделения
Президент Украины, общаясь с Трампом, заявил, что не поддерживает предложение о прекращении войны вдоль текущей линии столкновения. “Есть территории, города и поселки, которые пересекаются различными линиями связи. Если мы оставим эти линии, они станут мертвыми территориями”, - сказал Зеленский. Он сравнил эту ситуацию со стеной в Берлине и спросил: “Хотим ли мы новых Берлинов?”
Вопрос Запорожской атомной электростанции
В ходе разговора Зеленский также сообщил, что обсуждал возможность передачи Запорожской атомной электростанции, находящейся под контролем России, США. По его словам, если Вашингтон согласится модернизировать станцию и обеспечить ее техническими специалистами, Киев готов к соглашению.
Стремление защитить территориальную целостность Украины
По словам Зеленского, он сообщил Дональду Трампу, что Украина приложит все усилия для сохранения своей территориальной целостности. “Мы будем защищать Украину в этом вопросе насколько возможно. Однако это будет очень сложный процесс для нас”, - сказал президент.
Также было упомянуто о наличии стран, которые могут разместить свои войска в Украине. “Есть те, кто готов находиться на границе, кто хочет разместиться в опасных местах. Нам нужно разработать общее представление”, - сказал Зеленский.
Разговор между Трампом и Путиным
Интересно, что Дональд Трамп 18 марта также общался с президентом России Владимиром Путиным. Разговор с Зеленским состоялся 19 марта. Это вызывает различные предположения о будущей политической позиции США.