Konor Makgregor yana Irlandiya prezidenti bo‘lmoqchi ekanini aytdi
UFCning sobiq chempioni Konor Makgregor yana o‘zining Irlandiya prezidenti bo‘lish niyati borligini X ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida ma’lum qildi.
«Irlandiya, tanlov sening qo‘lingda, va bu juda oddiy. Meni prezidenting deb tanla va biz birgalikda Irlandiyani qutqaramiz», — deb yozdi Makgregor.
U yana bir postida Yevropa Ittifoqining 2024 yil may oyida tasdiqlangan migratsiya paktiga keskin tanqid bilan chiqdi. Ushbu hujjatga ko‘ra, mamlakatlar har yili belgilangan sonidagi migrantlarni qabul qilishi yoki ularni qabul qilgan qo‘shni davlatlarga mablag‘ to‘lashi lozim. Irlandiya ushbu majburiyatni 2026 yil 12 iyungacha bajarishi kerak. Makgregor esa bu masalani referendumga qo‘yish kerak, deb hisoblaydi.
«Mendan boshqa kim hukumatga qarshi chiqadi? Ular taqdim etgan har qanday nomzod hech qachon ularga qarshi chiqa olmaydi. Lekin men qila olaman! Agar men prezident bo‘lsam, bu qonun loyihasini referendumga qo‘ygan bo‘lardim. Men bu paktga keskin qarshi, lekin bu qaror mendan ham, hukumatdan ham mustaqil», — deb yozgan u.
Shu haftaning boshida Makgregor AQSH prezidenti Donald Tramp bilan Oq uyda uchrashdi. Brifing chog‘ida u Irlandiya hukumatini tanqid qilib, «hukumat xalqning ovozini sotdi va migrantlarga hududlardagi shaharlarini egallashga yo‘l qo‘yib berdi», dedi.
Irlandiya bosh vaziri Mixol Martin esa Makgregorning bayonotiga javoban «irland xalqi qarashlarini aks ettirmaydi», deya javob qaytardi.
Makgregor ilk bor 2024 yil sentyabrda prezidentlikka nomzod bo‘lish niyati borligini bildirgan edi. Irlandiyada prezidentlik saylovlari 2025 yil noyabrda bo‘lib o‘tadi. Hozirgi prezident — 83 yoshli Maykl Higgins.
Shu bilan birga, 2023 yil noyabrida sud Konor Makgregorni Dublin shahrida Nikita Hend ismli ayolni zo‘rlaganida aybdor, deb topgan va unga jabrlanuvchiga 248 ming yevrodan ortiq tovon to‘lash to‘g‘risida hukm chiqargan edi. Keyinchalik sud sportchini 1,5 mln yevro miqdorida qo‘shimcha kompensatsiya to‘lashga ham majbur qilgan — bu summa sud xarajatlarini ham o‘z ichiga oladi.

Конор Макгрегор снова заявил, что хочет стать президентом Ирландии
Бывший чемпион UFC Конор Макгрегор снова сообщил о своем намерении стать президентом Ирландии на своей странице в социальной сети X.
«Ирландия, выбор за тобой, и это очень просто. Выбери меня своим президентом, и мы вместе спасем Ирландию», — написал Макгрегор.
В своем следующем посте он резко раскритиковал миграционный пакт, одобренный Европейским Союзом в мае 2024 года. Согласно этому документу, страны должны принимать определенное количество мигрантов каждый год или выплачивать средства соседним государствам, которые их принимают. Ирландия должна выполнить это обязательство до 12 июня 2026 года. Макгрегор считает, что этот вопрос следует вынести на референдум.
«Кто, кроме меня, выступит против правительства? Ни один кандидат, которого они предложат, никогда не сможет выступить против них. Но я могу! Если я стану президентом, я бы вынес этот законопроект на референдум. Я резко против этого пакта, но это решение должно быть независимым как от меня, так и от правительства», — написал он.
В начале этой недели Макгрегор встретился с президентом США Дональдом Трампом в Белом доме. Во время брифинга он раскритиковал ирландское правительство, заявив, что «правительство продало голос народа и позволило мигрантам захватывать свои города».
Премьер-министр Ирландии Михол Мартин в ответ на заявление Макгрегора сказал, что «это не отражает мнение ирландского народа».
Макгрегор впервые заявил о своем намерении баллотироваться в президенты в сентябре 2024 года. Президентские выборы в Ирландии состоятся в ноябре 2025 года. Текущий президент — 83-летний Майкл Хиггинс.
В то же время в ноябре 2023 года суд признал Конор Макгрегора виновным в изнасиловании женщины по имени Никита Хенд в Дублине и приговорил его к выплате более 248 тысяч евро пострадавшей. Позже суд также обязал спортсмена выплатить дополнительную компенсацию в размере 1,5 миллиона евро — эта сумма включает судебные расходы.