Moskvadagi «Krokus Siti Xoll» terakti: Rossiya Tergov qo‘mitasining xulosasi
Rossiya Tergov qo‘mitasi bir yil avval Moskva viloyatidagi «Krokus Siti Xoll» konsert zalida sodir bo‘lgan qonli terakt ortda turli davlatlar maxsus xizmatlari turgani haqida rasmiy xulosa berdi. Tergov qo‘mitasi rasmiy vakili Svetlana Petrenkoning ma’lum qilishicha, hodisa Rossiyada vaziyatni beqarorlashtirish maqsadida rejalashtirilgan. Biroq qaysi davlat ekani borasida aniqlik kiritilmadi.
Terakt qanday amalga oshirilgan?
2024 yil 22 mart kuni Moskva viloyatining Krasnogorsk shahrida joylashgan «Krokus Siti Xoll» konsert zaliga to‘rt nafar hujumchi avtomatlar bilan kirib, odamlarga o‘q uzgan va binoga o‘t qo‘ygan. Oqibatda 145 kishi halok bo‘ldi, 550 nafardan ortig‘i turli darajada jarohat oldi. Bu hodisa so‘nggi yillarda Rossiyada sodir etilgan eng yirik va qonli teraktlardan biriga aylandi.
Kim aybdor?
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, teraktni amalga oshirish uchun xalqaro terrorchilik tashkiloti a’zolari jalb qilingan. Rossiya rasmiylari hozircha bu tashkilot nomini ochiqlamagan. Ammo aytilishicha, hujumni Markaziy Osiyodan chiqqan 6 nafar fuqaro amalga oshirgan. Ularning bir qismi taxalluslar ostida harakat qilgan.
Tergovchilar hujumchilarni kimlar tayyorlagani borasida ham ma’lumot berdi. Rossiya huquq-tartibot organlariga ko‘ra, teraktda gumon qilinayotgan shaxslar – Tojikiston fuqarolari Dalerjon Mirzoyev, Saidakram Rajabalizoda, Shamsiddin Fariduni va Muhammadsobir Fayzov bo‘lib, ular xorijda tayyorgarlikdan o‘tgan. To‘rtala gumondor ham hibsga olingan.
Hibsga olingan va qidiruvga berilgan shaxslar
Tergov qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda teraktni tashkil etish va amalga oshirishda ayblanayotgan 19 nafar shaxs hibsga olingan. Ularga qator ayblovlar qo‘yilgan, jumladan, terrorchilarga uy-joy ijaraga olishda yordam berish, transport va qurol-yarog‘ bilan ta’minlash hamda terrorchilik faoliyatini moliyalashtirish.
Bundan tashqari, hozirgacha aniqlanmagan shaxslar ham bor. Tergov qo‘mitasi bir qator boshqa ayblanuvchilarning qidiruvga berilganini ma’lum qildi.
Rossiyada xavfsizlik choralari kuchaytirildi
«Krokus Siti Xoll»dagi teraktdan keyin Rossiya hukumati xavfsizlik choralarini kuchaytirdi. Jamoat joylarida nazorat oshirildi, terrorchilikka qarshi kurash bo‘yicha qo‘shimcha tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, Rossiya rasmiylari bu terakt ortida turgan «do‘stona bo‘lmagan davlat» haqida batafsil ma’lumot bermagan. Hozircha bu masala yuzasidan xalqaro darajada rasmiy munosabatlar kuzatilmagan.
«Krokus Siti Xoll»dagi terakt nafaqat Rossiya, balki xalqaro jamoatchilikni ham tashvishga soldi. Tergov qo‘mitasi bu hodisani chet el maxsus xizmatlari tomonidan tashkillashtirilganini bildirgani bilan, hozircha aniq dalillar va isbotlar ochiqlangani yo‘q. Hodisaga aloqador shaxslar ustidan sud jarayonlari o‘tkazilishi kutilmoqda.
Bu voqea Rossiyada terrorizmga qarshi kurashni yanada kuchaytirish zarurligini ko‘rsatibgina qolmay, xalqaro munosabatlarda ham yangi muammolarni keltirib chiqarishi mumkin.
Jahon siyosiy maydonida so'nggi kunlarda keskinlik yangi va jiddiy bosqichga ko'tarilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Nufuzli Nyu-York Tayms nashri o'zining ishonchli manbalariga
Tehron shahrida Eronning yangi oliy rahbari Mujtaba Xominaiy lavozimga qasamyod qilish marosimi katta shov-shuv bilan o'tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu voqea sobiq oliy rahbar Ali
Dunyo Kecha, 23:00
Eron Bosh prokuraturasi mamlakatdan tashqarida yashayotgan va Amerika Qo'shma Shtatlari hamda Isroilning Eron ga qarshi siyosatini yondashuvchi o'z fuqarolariga nisbatan jiddiy qaror qabul

Московский «Крокус Сити Холл» терракт: выводы Следственного комитета России
Следственный комитет России официально заявил, что за год до этого в концертном зале «Крокус Сити Холл» в Московской области произошел кровавый теракт, за которым стоят специальные службы различных государств. По словам официального представителя Следственного комитета Светланы Петренко, инцидент был запланирован с целью дестабилизации ситуации в России. Однако не было уточнено, какое именно государство стоит за этим.
Как был осуществлен теракт?
22 марта 2024 года в концертный зал «Крокус Сити Холл», расположенный в городе Красногорск Московской области, вошли четверо нападающих с автоматами, открыли огонь по людям и подожгли здание. В результате 145 человек погибли, более 550 получили ранения различной степени тяжести. Этот инцидент стал одним из самых крупных и кровавых терактов, совершенных в России за последние годы.
Кто виновен?
Согласно данным следствия, для осуществления теракта были привлечены члены международной террористической организации. Российские официальные лица пока не раскрыли название этой организации. Однако сообщается, что нападение было совершено шестью гражданами, вышедшими из Центральной Азии. Часть из них действовала под псевдонимами.
Следователи также сообщили, кто готовил нападающих. По данным российских правоохранительных органов, подозреваемыми в теракте являются граждане Таджикистана Далерджон Мирзоев, Саидакрам Раджабализода, Шамсиддин Фаридун и Мухаммадсобир Файзов, которые прошли подготовку за границей. Все четверо подозреваемых были задержаны.
Задержанные и разыскиваемые лица
По данным Следственного комитета, в настоящее время задержаны 19 человек, обвиняемых в организации и осуществлении теракта. Им предъявлены ряд обвинений, включая помощь террористам в аренде жилья, обеспечении транспортом и оружием, а также финансировании террористической деятельности.
Кроме того, есть и неустановленные лица. Следственный комитет сообщил о том, что ряд других обвиняемых также находится в розыске.
В России усилены меры безопасности
После теракта в «Крокус Сити Холл» российское правительство усилило меры безопасности. Контроль в общественных местах был усилен, проводятся дополнительные мероприятия по борьбе с терроризмом.
В то же время российские официальные лица не предоставили подробной информации о «недружественном государстве», стоящем за этим терактом. На данный момент не наблюдается официальных международных реакций по этому вопросу.
Теракт в «Крокус Сити Холл» вызвал беспокойство не только в России, но и среди международной общественности. Хотя Следственный комитет заявил, что этот инцидент был организован иностранными спецслужбами, пока не представлены конкретные доказательства и улики. Ожидается, что судебные процессы над причастными к инциденту лицами будут проведены.
Это событие подчеркивает необходимость усиления борьбы с терроризмом в России и может привести к новым проблемам в международных отношениях.