Xitoyda uchar taksilarga ruxsat berildi
Tasdiqlangan EH216-S modeli uchuvchisiz boshqariladigan havo transport vositasi bo‘lib, u ikki yo‘lovchini tashishga qodir. Uning maksimal tezligi soatiga 130 km, parvoz masofasi esa 35 kilometrni tashkil etadi. Bu apparat tijoriy foydalanish uchun barcha texnik va xavfsizlik standartlariga javob beradi.
Past balandlikdagi iqtisodiyot
Xitoy so‘nggi oylarda past balandlikdagi havo transporti sohasini jadal rivojlantirish uchun bir qator chora-tadbirlarni ko‘rmoqda. Ushbu sektor faqat yo‘lovchi tashish bilan cheklanmay, yuk tashish, dirijabllar va uchuvchi avtomobillar kabi texnologiyalarni ham o‘z ichiga oladi.
Xitoy axborot assotsiatsiyasining past orbitadagi iqtisodiyot bo‘limi vitse-prezidenti Chen Bolinning ta’kidlashicha, bu sohaning rivojlanishi mamlakat iqtisodiyotining o‘sishiga yangi turtki beradi.
Raqamlar va iqtisodiy taxminlar
Hurun tadqiqot guruhi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilga borib, Xitoyning past balandlikdagi iqtisodiyotining umumiy qiymati 1,5 trillion yuanga (207 milliard dollar) yetishi kutilmoqda. 2035 yilga kelib esa bu raqam 2,5 trillion yuanga oshishi mumkin.
Uchar taksilarning joriy qilinishi Xitoyda transport sohasidagi inqilobiy o‘zgarishlardan biri bo‘lishi mumkin. Bu nafaqat shahar transport tizimini optimallashtiradi, balki havo transporti sohasida yangi ish o‘rinlari va biznes imkoniyatlarini ham yaratadi. Endilikda, bu innovatsion texnologiya qanchalik ommalashib, amaliyotga joriy etilishi vaqt ko‘rsatadi.

В Китае разрешили летающим такси
Китайские авиационные регуляторы впервые официально выдали лицензии местным операторам на использование беспилотных летательных такси в коммерческих целях. Эта новость может открыть новую эру в области воздушного транспорта.
О пассажирских дронах
Подтвержденная модель EH216-S является беспилотным летательным аппаратом, способным перевозить двух пассажиров. Его максимальная скорость составляет 130 км в час, а дальность полета — 35 километров. Этот аппарат соответствует всем техническим и безопасностным стандартам для коммерческого использования.
Экономика низкой высоты
Китай в последние месяцы предпринимает ряд мер для быстрого развития сектора низковысотного воздушного транспорта. Этот сектор включает не только перевозку пассажиров, но и технологии, такие как грузовые перевозки, дирижабли и летающие автомобили.
По словам вице-президента сектора низкоорбитальной экономики Ассоциации информации Китая Ченя Болина, развитие этой области даст новый импульс росту экономики страны.
Цифры и экономические прогнозы
Согласно данным исследовательской группы Hurun, к 2025 году общая стоимость низковысотной экономики Китая ожидается на уровне 1,5 триллиона юаней (207 миллиардов долларов). К 2035 году эта цифра может вырасти до 2,5 триллиона юаней.
Введение летательных такси может стать одним из революционных изменений в транспортной сфере Китая. Это не только оптимизирует городскую транспортную систему, но и создаст новые рабочие места и бизнес-возможности в области воздушного транспорта. Теперь время покажет, насколько эта инновационная технология станет популярной и будет внедрена в практику.