Ramzon Qodirovning voyaga yetmagan o‘g‘li Checheniston politsiyasi kuratori etib tayinlandi
Checheniston yetakchisi Ramzon Qodirovning kenja o‘g‘li, 17 yoshli Adam Qodirov Rossiya IIVning mintaqaviy bo‘linmasi kuratori etib tayinlandi.
Tabriklarni qabul qilgach, Ramzon Qodirovning o‘g‘li Checheniston Ichki ishlar vazirligining O‘z xavfsizlikni ta’minlash boshqarmasi operativ-qidiruv bo‘limiga yangi rahbar tayinladi. Shundan so‘ng u bir necha xodimga Checheniston qahramonlari medallarini topshirdi.
2023 yil yozida Adam Qodirov tergov izolatorida Qur’onni yoqib yuborgan Nikita Juravelni kaltaklagandi. Qodirov do‘pposlash tasvirlarini e’lon qilgan va o‘g‘lining bu ishidan faxrlanishini aytgan edi.
Shundan so‘ng Adam Qodirov bir qancha mukofotlarga sazovor bo‘ldi, otasining xavfsizlik xizmatida lavozimni egalladi va Rossiya Mudofaa vazirligi tarkibidagi «Shayx Mansur» batalyoniga rahbarlik qila boshladi. Unga Checheniston Qahramoni unvoni ham berildi. Dekabr oyida esa Ramzon Qodirov sud uning o‘g‘lini jazolashga qaror qilmaganini, Checheniston rasmiylari ham bu bilan shug‘ullanmasligi kerakligini aytgan.
2024 yil fevral oyida Ramzon Qodirovning to‘ng‘ich o‘g‘li Axmat Qodirov yoshlar ishlari bo‘yicha vazir etib tayinlangan edi. Joriy yil fevralda bo‘lsa, Checheniston yetakchisining to‘ng‘ich qizi Ayshat Qodirova respublika hukumatida bosh vazir o‘rinbosari lavozimidan ketgandi.

Рамзан Кадырова несовершеннолетний сын назначен куратором полиции Чечни
Младший сын лидера Чечни Рамзана Кадырова, 17-летний Адам Кадыров, был назначен куратором регионального подразделения МВД России.
После получения поздравлений, сын Рамзана Кадырова назначил нового руководителя оперативно-розыскного отдела Главного управления по обеспечению безопасности Чеченской Республики. Затем он вручил несколько медалей героям Чечни.
Летом 2023 года Адам Кадыров избил Никиту Журавлева, который сжег Коран в следственном изоляторе. Кадыров опубликовал фотографии избиения и заявил, что гордится поступком своего сына.
После этого Адам Кадыров получил несколько наград, занял должность в службе безопасности своего отца и начал руководить батальоном «Шейх Мансур», входящим в состав Министерства обороны России. Ему также было присвоено звание Героя Чечни. В декабре Рамзан Кадыров заявил, что суд не решил наказать его сына, и что официальные лица Чечни не должны заниматься этим вопросом.
В феврале 2024 года старший сын Рамзана Кадырова Ахмат Кадыров был назначен министром по делам молодежи. В феврале текущего года старшая дочь Рамзана Кадырова Айшат Кадырова покинула пост заместителя председателя правительства республики.